19. septembra 2016

Nebojácna/Dina L.Sleimanová

Originálny názov: Dauntless
Goodreads: 3,78 (89%)
 Počet strán: 304
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vydavateľstvo: i527.net (2016)

Anotácia
Tam, kde sa legenda stretáva s históriou, jedna mladá žena bojuje za nevinných. Po neúspešnom pokuse zavraždiť kráľa je lady Merry Ellisonová – pôvodom dcéra baróna – v nemilosti trónu. Svojou odvahou a schopnosťami je ochotná urobiť všetko, aby ochránila osirelé deti z jej panstva. Skupinka sa dostáva do povedomia ako Duchovia z Farthingalského lesa a Merry zisťuje, že s rastúcou popularitou sa im do cesty stavia stále viac problémov a jej úloha je čoraz náročnejšia. Timothy Grey, deviaty potomok baróna z Greyhamu, túži vykonať nejaký skutok, ktorý by ho preslávil a priniesol mu vlastný titul. Keď Duchov z Farthingalského lesa zahliadnu vo Wyndeshire, kde Timothy posluhuje miestnemu grófovi ako jeho pobočník, zdá sa, že šanca je na dosah. Len čo sa však tvárou v tvár stretne s vodcom zbojníkov, je nútený všetko prehodnotiť.(zdroj)
Zápory
Čáry-máry...Na príbeh o nebojácnej Merry a duchoch z Fartingalského lesa som sa tešila ako malé dieťa čakajúce na prekvapenie. Veľmi som dúfala, že ma zaujme a naplní moje očakávania. Myslela som si, že keď sa autorka môže pýšiť štúdiom profesionálneho spisovateľstva, odrazí sa to aj na úrovni diela. A tak som sa s očami rozžiarenými pustila do čítania. Avšak, jas z očí sa vytratil nepríjemne rýchlo a ostalo v nich len sklamanie a pocit krivdy.
Autorka nepíše zle a niektoré jej opisy prírody boli skutočne pekné, no keď sa nad tým väčšmi zamyslím, podľa môjho uváženia by niečo podobné zvládlo talentované dieťa na základnej škole. Viem, teraz to vyznelo dosť povýšenecky a nepekne voči snahe autorky, keď ju prirovnávam k školákovi, ale ako sa snažím, tak sa snažím, nevidím žiadnu známku inakosti, či výnimočnosti.
Príbeh bol veľmi jednoduchý, nezáživný a silený. Najviac ma sklamalo, že mu chýbalo napätie, poriadne dobrodružstvo, ktoré sľubuje nie len anotácia, ale i samotná obálka.
Ďalšiu úlohu v mojom sklamaní zohralo, niektorými autormi obľúbené, šibanie čarovným prútikom. Čáry-máry, a teraz ho ľúb... Čáry-máry, a teraz buď zlý...V zmene správania hrdinov nepredchádza žiadne logické vysvetlenie, len z ničoho nič, akoby pod vplyvom kúzla, boli všetci k sebe náhle dobrí, no vzápätí sa nenávideli, potom ľúbili a tak ďalej, a tak ďalej.
Tieto okamihy neznášam. Akoby bol autor v koncoch a nevedel sa vymotať zo svojho vlastného príbehu, a preto siaha  po jedinej záchrane - čarovnom prútiku. A pani Sleimanová ho využívala a mávala ním poriadne často, čím však spôsobila iba ešte väčší chaos. Z duševného hľadiska vďaka tomu postavy pôsobili nevyrovnane, čo sa, nanešťastie, odrážalo aj na ich vonkajších prejavoch. Nekonali prirodzene, ale za ich správaním bolo vidieť nitky tiahnuce sa k rukám autorky, ktorými ich riadila podľa vlastných premenlivých zámerov. Celkový dojem z postáv bol preto v konečnom dôsledku veľmi zmätený.

Ľúbi ma, neľúbi ma...Ako som spomínala v predchádzajúcom bode, autorka akoby používala kúzlo magického prútika, ktorý nečakane a bez vysvetlenia menil chod udalostí. A platilo to dvojnásobne pri hlavných protagonistoch a ich citovom prežívaní.
Opäť nám je predkladaný ľúbostný trojuholník, plný klišé, čo však nebolo pravým dôvodom môjho rozčarovania. Najväčšmi ma dráždil, jeho vnútorný priebeh. Naši hrdinovia totižto menili svoje pocity úplne neopodstatnene a celý vzťah, ktorý medzi nimi vzišiel pripomínal detskú hru s lupienkami kvetov: ľúbi ma, neľúbi ma, ľúbi ma, neľúbi ma...Tak koho Merry vlastne miluje? Odpoveď je každému zreteľne jasná takmer od začiatku celého príbehu, aj napriek tomu, že sa autorka snaží naťahovať a zauzľovať pocity hrdinky silou mocou, nanešťastie nevyznieva to ani za mak reálne. Ba naopak, človek je už z toho unavený a otrávený.
Neviem, ale keď už ten dej stagnoval, dobrodružstvo, či napätie absentovali, očakávala som aspoň romantiku. Ale tú, čo som dostala, som len ťažko dokázala predýchať a otáčanie stránok sa mi stalo utrpením.

Kresťanská YA?...K young adult knihám som si po čase opäť našla cestu, čomu sa veľmi teším, lebo som vďaka tomu dostala šancu prečítať si krásne a originálne príbehy. A keď som videla, že sa chystá kresťanská YA, moje nadšenie mohlo byť pokojne aj nákazlivé, keby ste ku mne prišli bližšie :) Predsa len, takéto knihy sa nevidia často a bola som nesmierne zvedavá, akú rolu v tom stredovekom príbehu zohrá Boh. Nuž, po dočítaní bolo pre mňa ťažké uveriť, že sa naozaj jednalo o kresťanskú knihu.
Ani vzťah s Bohom neostal uchránený pred neprirodzenou nútenosťou. Akoby do života týchto postáv ani nepatril. Nedokázala som postrehnúť Jeho lásku a nič v príbehu ma nepresvedčilo o tom, žeby ju hrdinovia cítili. Mala som pocit, že Ho autorka spomína iba preto, aby splnila kritéria kresťanského románu. Skrátka, Boh mal tú najmenej dôležitú úlohu.
Zdroj1; Zdroj2; Zdroj3
Klady
John...Kladné postavy som paradoxne vnímala ako záporné. Stretávame sa s typickými nereálne idealistickými a absolútne predvídateľnými hrdinami, ktorí v konečnom dôsledku pôsobia bezducho. Alebo, aby som bola v súvislosti s daným dielom presnejšia, vyvolávali dojem, že sú duchovia. Prázdne, hmlisté bytosti bez známok života. Preto som bola fascinovaná Johnom, ktorý z tej sivej, nezaujímavej masy všednosti vystupoval až priveľmi živo. To však neznamenalo, že pohľad naňho bol príjemný, práve naopak. Tvár mal skrivenú od bolesti, telo hrbiace sa pod ťarchou a dušu zranenú neprávosťou. No v jeho očiach horel oheň. Boli to plamene pomsty. A tie boli dôvodom, že jeho úmysly neboli čestné a svojim protivníkom neprial nič dobré, no napriek všetkému som sa do neho vedela vžiť a prišla som na jeden fakt: on nebol zlý, len zranený životom a už mal všetkého plné zuby. A keď sa naskytla šanca konečne dosiahnuť svoj vlastný šťastný koniec, nikoho neprekvapí, že sa  jej okamžite chopil a nehľadel pri tom na nič, iba na svoje vytúžené víťazstvo.
Autorku musím pochváliť práve za túto postavu, ktorá bola premyslená, detailne vykreslená a navyše opradená tajomstvom, s čím sa autorka pekne pohrala a vďaka tomu sa v príbehu aspoň občas vyskytlo dlho očakávané napätie (Hallelujah!). No John so sebou priniesol oveľa viac než zvraty v deji a keby autorka dokázala zvoliť pri tvorení všetkých postáv podobný postup, pričom by dovolila nahliadnuť do duše aj im, hodnotenie by bolo určite oveľa vyššie.

Oddychové čítanie...Aby som autorke zas až toľko nekrivdila, musím uznať, že námet mala zaujímavý, len sa s ním bolo potrebné ešte poriadne pohrať a nestaviť len na jednu kartu, ktorou bola láska.
Ako ďalšie malé pozitívum hodnotím vcelku vydarenú atmosféru prostredia, zásluhou ktorej som mala pocit, že som sa ocitla v stredoveku. A keď sa na to pozriem komplexne, kniha síce nebola dobrodružná, dych berúca, či prekvapujúca, no na oddych a pokojne strávené chvíle ako stvorená. A síce je určená pre mladších čitateľov, v porovnaním s knihami, ktoré som vtedy čítala by ma pravdepodobne aj tak nebavila, ale každý sme iný, no nie? Možno, že je to ten pravý príbeh práve pre teba :)
Zdroj1; Zdroj2; Zdroj3
Moje hodnotenie
Poďakovanie

Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie recenzného výtlačku Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU alebo TU.

Poďakovanie č.2

A ešte sa chcem z celého srdiečka poďakovať svojej sestre, ktorá mi zakaždým pomáha dať recenzie do čitateľnej podoby, no tentokrát som jej dala poriadne zabrať :-D Recenzia sa mi písala naozaj ťažko a prvotný výsledok by ste skutočne čítať nechceli a len jej zásluhou vzišla z toho nakoniec táto recenzia, ktorá má hlavu a pätu :)) Ďakujem sestrička, za všetko

6 komentárov:

 1. Ach jaj, ako tak čítam, veľa ľudí ma na túto knihu negatívny názor. :/ Tak som zvedavá, čo sa zo mňa vykľuje.
  Maj sa nádherne a užívaj... pondelok? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som si zas všimla, že zväčša sú u nás kladné ohlasy a ja zas patrím medzi tie výnimky :D Žiaľ, kniha mi vážne nesadla, no i tak som rada, že som mala možnosť si ju prečítať a tým si rozšíriť obzory...a ktovie, možno, že je to naozaj ten pravý príbeh práve pre teba ;))
   Aj ty sa maj krásne♥

   Odstrániť
 2. Úžasne napísaná recenzia, nech už to je zásluhou Tvojou či sestrinou, obe ste veľmi šikovné a myšlienky ste spísali naozaj veľmi presne a výstižne.:) Popri jej čítaní som celý čas iba smutne pokyvkávala hlavou, pretože som väčšmi nemohla súhlasiť. Je to veľká škoda, pretože kniha mohla byť oveľa lepšia a naše hodnotenia oveľa vyššie, keby sa autorka s príbehom vyhrala, ako si aj ty sama spomínala. Aj napriek všetkým tým pozitívnym ohlasom, ktorým už teraz celkom nechápem a ktoré ma na túto knihu nalákali ešte viac...v konečnom dôsledku to bolo sklamanie, ktoré ma sprevádzalo.:) Tak snáď nabudúce a prajem Ti šťastnejšiu ruku pri nasledujúcom výbere.;) Prajem krásny zvyšok dňa.♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme krásne, veľmi si to ceníme♥^.^♥ Nuž, zhodli sme sa na tejto knihe teda poriadne a ako ty u mňa, tak aj ja u teba som len pokyvkávala hlavou...Škoda, potenciál mala, no očakávania nenaplnila :/ Ale aj to sa stáva, tak hádam nabudúce to bude lepšie :D Ešte raz veľká vďaka, maj sa krásne♥

   Odstrániť
 3. Když jsem se podívala na obálku a anotaci, hned mě napadlo, že to vypadá jako další povedená knížka, o které jsme doposud nevěděla. Takže mě celkem zklamalo, že vnitřek je drobet jiný...
  Jednoduchý děj a oddychové čtení by mi asi ani tak nevadilo, ale poslední dobou jsme nějaká... přeláskovaná... a taky na mávání kouzelným proutkem bych nejspíš neměla nervy. Ale velká škoda - vypadalo to nadějně a věřím, že kdyby si s knihou autorka více pohrála, jak tvrdíš, mělo by to i potenciál :)

  Lory Humble

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, škoda :/ Presne, potenciál by bol, len by podľa mňa ešte kniha potrebovala poriadne doladiť a nesústrediť sa len na tú lásku, ktorej tam bolo hojne a čáry-máry na dojme taktiež uberali...Tak som sa tešila, že to bude dobrodružný príbeh plný napätia, ale moje očakávania sa rýchlo rozplynuli :(
   Ďakujem veľmi pekne za tvoj komentár a maj sa krásne♥

   Odstrániť