3. augusta 2016

Selekcia/Kiera Cassová

Originálny názov: The Selection
Goodreads: 4,16 (93%)
 Počet strán: 312
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná s prebalom
Vydavateľstvo: CooBoo (2014)

Anotácia

Pre tridsaťpäť dievčat je Selekcia životnou šancou. Príležitosť uniknúť svojmu osudu, vstúpiť do okázalého sveta rób a drahých šperkov. Žiť v paláci a bojovať o srdce úžasného princa Maxona. Pre Americu Singerovú je to však nočná mora. Musí opustiť svoju lásku a odísť z domova. Potom sa zoznámi s princom Maxonom. Postupne začne prehodnocovať všetky svoje dovtedajšie plány – a uvedomí si, že život, ktorý si vysnívala, bledne pri budúcnosti, na ktorú nikdy ani nepomyslela. (zdroj)

Upozornenie

Upozornenie číslo jeden: Vopred sa ospravedlňujem všetkým milovníkom tejto knihy/série, pretože odo mňa si na ňu neprečítate nič pozitívne a pravdepodobne sa bude niekto i hnevať, čo ma mrzí, ale na obranu poviem zlaté pravidlo knihomoľov: 100 ľudí, 100 chutí.
Upozornenie číslo dva: Práve budete svedkom môjho zlého "ja".
Upozornenie číslo tri: No najmä sa ospravedlňujem za všetky nevhodné slová obsiahnuté v tejto recenzii.

Klady
...nenašla som žiadne -_-...no dobre, tak aby mala aspoň nejaké to hodnotenie, za obálku jej dávam jeden bod, pretože je vážne krásna a keďže na knihu tak "kydám", spravila som jej so sestrou aspoň pekné fotky. Teda mne osobne sa páčia a to som voči sebe dosť kritická :D (a nedá mi nespomenúť, že túto a tú poslednú fotila sestra)
Zápory
America Singerová...Na začiatok vám stručne a jasne objasním môj vzťah k Americe Singerovej: NEZNÁŠAM JU!!! Tak, a keď to už teraz viete, prejdem k jadru problému a dôvodom, ktoré k tomu viedli. 

Pravdaže, hlavný aktér, ktorý vo mne vyburcoval neskutočné množstvo záporných pocitov bola samotná autorka. Už len tým menom, ktoré vybrala svojej hlavnej hrdinke mi spôsobila nejednu vrásku na čele. Veď si uvážte America a k tomu Singerová...príšerne vlastenecké meno (nechápem ako môže niekto dať svojmu dieťaťu takéto meno, OMG!) a k tomu to neoriginálne priezvisko, ktoré "nečakane" vystihuje hlavnú hrdinku, keďže spieva. No originalita na originalite -_- Ale najväčší problém nastáva v Americinom charaktere. Taká namyslená, sebecká a hlúpa trúba v knihách asi ešte miesto nemala. No pekne po poriadku. Naša úbohá America, prezývaná taktiež Mer, žije v preplnenom dome (ehm, má v ňom vlastnú izbu a je ich tam päť, ale tvárme sa, že áno, je to preplnený, priam strašidelne prepchatý dom, kde sa už kvôli tej preplnenosti pomaly nedá dýchať) a keďže je momentálne najstarším dieťaťom v dome, na jej ramenách ostáva nie len zarábanie peňazí (čo má však na starosti úplne každý v domácnosti), ale aj varenie či upratovanie! Chvála Bohu, že jej ešte neodpadli z toľkej námahy ruky, bobáčik náš...Ale o to horšie je, že hladujú (na začiatku jedia pečené kura s cestovinami a jablkami, toľká to bieda) a ak si vypije svoj prídel čaju o čosi skôr ako pri obede, tak jej nezostane nič iné, len piť čistú vodu, podotýkam čistú! ČISTÚ VODU!!! Och, chúďa moje, normálne s ňou súcitím. No kto v dnešnej dobe už len pije čistú vodu a o to horšie v budúcnosti! Bojme sa čistej vody :-D Ale, aby som to priviedla na pravú mieru, keď vraj nemajú dosť finančných prostriedkov, tak si musia elektrinu uprieť aby mali čo jesť...ale čo je ešte horšie, oni si nemôžu dovoliť slúžku! Vážne, musí to upratať naša Mer, všetko, celý dom...no to je na zbláznenie. A na zbláznenie je fakt, že America je krásna sťa ruže kvet a nerada to počúva. "Nevravte mi, že som krásna!" Ó, áno Mer, nebudeme, stačí, že si to hovoríš neustále sama, však -_- A, aby to naša hrdinka nemala také ľahké, veď jej život už nadelil dosť, však, tak je dva roky zamilovaná do chlapca zo šiestej kasty, čo znamená nie len finančný ale i spoločenský problém. Môže byť ich láska vôbec naplnená? Ale iste že áno, nebyť autorky, ktorá ich absolútne predvídateľne a neuveriteľne okato rozdelí (zlá autorka, zlá!). 

Ach, mňa z toho asi porazí, ako môže niekto niečo také hlúpe vymyslieť a ešte mu to k tomu aj vydajú, ale vráťme sa ešte k Mer, ktorá ma dokázala totálne vytočiť s tou svojou nafúkanou a povýšeneckou povahou. Normálne som cítila, že asi vybuchnem. BUM! No prežila som, aby som sa mohla vyrozprávať, teda skôr vypísať. Takže, jeden z ďalších gólov, ktoré ma priviedli takmer na pokraj totálnej zúrivosti nastal v momente, keď Mer šla podať prihlášku do trápnej Selekcie. Stojí tam opäť nádherná, a naozaj si to uvedomuje, v jednoduchom oblečení, v ktorom sa cíti ako inak krásna a iba s vrstvičkou make-upu. Počkať, naša America má make-up...a to len vrstvičku na svojej nádhernej tvári. Vidíte, naozaj je chudobná, chuderka, keď sa nemôže ani poriadne namaľovať. No vráťme sa k tomu momentu. Očumuje tam všetky dievčatá, ktoré sa idú taktiež zapísať, no nevedia, čo nevedela ani Mer, že sa budú fotiť a teraz to príde: "Rovno za nami stálo dievča - očividne Sedmička, ktoré sa ani neprezlieklo z pracovného úboru. Jej zablatené čižmy asi na fotografii vidno nebude, no zaprášené montérky áno. Kus za ňou bola ďalšia Sedmička, na ktorej svietil opasok s náradím. Aspoňže tvár mala čistú - to bol ten najkrajší kompliment, aký som jej mohla dať."(str.34) No nemá tá naša America dobré srdiečko? Aká je len milá, dala jej aspoň jeden kompliment, dobrá to duša, sťa anjel...A teraz vážne. To si zo mňa robí niekto srandu?! Toto má byť hlavná hrdinka?! Veď sama sa tam ľutuje aká je chudobná a zrazu vidí Sedmičku, čo je predposledná kasta najväčšej chudoby, ktorá je určite rada, že aspoň na chvíľu mohla odísť z práce, a podať tú prihlášku, ktorá jej môže zmeniť život  a ona sa správa ako nadutá povýšenecká mrcha. Ó, áno, to je to správne slovo. America Singerová je mrcha! Žiaden anjelik, aj keď sa autorka snaží z nej spraviť dokonalú osobu bez chýb. Pche, na to ti neskočím Cassová! Celý čas sa snaží Mer vykresliť v tom najlepšom svetle, no vznikla z nej otravná, rozmaznaná, sebecká, povýšenecká, falošná krava, bez štipky skromnosti ktorá si zaslúži pár, čoby pár, veľa faciek, aby sa konečne spamätala. 

Tak táto postava sa vážne nepodarila a myslím, že ma v knihách hocičo už len tak nezlomí, či nerozhodí, keďže som tri dni strávila s touto knihou a hlavne s Americou Singerovou...

Katastrofa v podobe amerického Bachelora...Tak, normálne sa cítim lepšie, keď som sa takto vypísala, pretože America mi neskutočne pila krv ako odporná pijavica a je asi viac ako zjavné, že bola pre mňa najväčším záporom knihy. A síce bola najväčším, no ani náhodou nie jediným.


Osobne som nemala v pláne knihu čítať. Od začiatku sa mi nepozdával nápad súťažiacich dievčat o srdce princa. No kladné ohlasy vždy spravia svoje a ja som sa opäť nechala chytiť do pavúčej siete. Teraz už viem,že moje podozrenie, že to bude pritiahnuté za vlasy, bolo opodstatnené, pretože takú blbosť som jakživ nečítala. Ale tentokrát skúsim svoje pocity držať na uzde. 

V prvom rade, podľa mňa kniha vôbec nie je originálna. Autorka len skopírovala populárnu šou a pridala prvky obľúbených dystopií až z toho vznikla táto KATASTROFA! Dobre, dobre, už sa budem ovládať :D Nebolo to dobré, ani zďaleka. Jej svet bol chabý, nedomyslený, všetko sa točilo len okolo Mer, krásy, povrchností a keďže je to súťaž, alias dystopický Bachelor, tak sa na scéne objavili ďalšie hlúpe a naduté trúby, no našťastie znesiteľnejšie ako hlavná protagonistka (pričom na okolitý svet sa úplne zabudne, hlavne, že majú krásne šaty -_-). Nuž, Cassová z toho vážne spravila pripečenú televíznu šou: Transparent sem, transparent tam: ´America do toho! Ryšavé do toho!´; fotečka tu, autogramík zas tu; úsmevík a božtek a nezabudni zakývať...grc,grc,grc! WTF! A zachovajte si pritom chladnú hlavu! Vrcholom je, keď sa z Americi stane drsná superhrdinka bojujúca za práva osudom menej obdarovaných než je ona sama (až mi slzička vypadla)...no vážne "nečakané" -_- Tu mi nedá nespomenúť jej prvé stretnutie s Maxonom, ktoré sa zmenilo na najväčší trapas v dejinách, až sa mi pritom chcelo kričať a byť ním, tak jej dám uťať hlavu! (...Monika, kľud...take it easy!...nádych - výdych a pokoj v duši...) Viem, preháňam, no táto bizarná situácia ma vytočila a o to horšie boli ďalšie, ktoré ešte len nasledovali...jedna hrôza za druhou. Ak mám byť úprimná, všetko to bolo silené a bez citu. A romantické? Pche, to už vôbec nie. Nuž, radšej v tomto bode skončím, inak asi vážne vybuchnem...

Ha-ha, že dystopia...Tak, keď už som taká úprimná, tak úprimne poviem, že táto kniha je hanbou všetkých dystopií a podobných žánrov. Osobne by som ju zaradila do novej, zatiaľ ešte neobjavenej kategórie kníh. A prečo? Pretože podľa mňa nespĺňa nič, čo by v sebe dobrá dystopia mala mať. Nevidím nič nové, nič dych vyrážajúce a aj keď veľa dystopií v sebe nesie námety z iných kníh z tohto žánra, zakaždým autori dokážu prekvapiť. Ale tu sa jednalo o tak slabé a hrozné prevedenie,  že aj napriek tomu, že si Cassová  vymyslela okopírovala osem kást, súťaž, princa a akýchsi drsných rebelov, neznamená to, že má vyhrané a môže písať už len o šatách a princezničkách. 

Prečo to poriadne nedomyslela a radšej sa sústredila na všetok ten jas televíznej šou a vykreslenie Americi ako záchrankyne sveta (čo jej teda vážne nevyšlo)? Za to, že tam na pár stránok vtesná akýchsi vzbúrencov, ktorých sa všetci boja, aby tomu dodala aspoň závan akcie či strachu (no, bububu, trasme sa) alebo, že ľudí rozdelí do akýchsi čudesných a nezmyselných kást, či svet obráti hore nohami to z jej knihy robí klenot a originálnu dystopiu? Ale no ták, veď to s tým nemá nič spoločné

Ako som už písala, sústredila sa na všetko nepodstatné a na na to ostatné sa zabudlo. I keď je možné, že v ďalších častiach sa o svete dozvieme viac (čoho sa ja už nedožijem, keďže knihy tejto série nechcem už nikdy v živote vidieť), nemá byť jednotka tým kvalitným odrazovým mostíkom? Samozrejme, že má!  No v tomto prípade sa z knihy stala len akási presladená, nudná, nezmyselná a povrchnosťami zavírovaná kniha. A, aby nebolo toho málo, autorka akoby študovala príručku klišé príbehov/situácii a použila ich všetky. VŠETKY!!! Sladká brečka, no fuj! 

Ach jaj! Mne táto kniha nedala nič, len ma pripravovala o rozum. Hrdinovia sa správali predvídateľne, konverzácie ostali na základnej a veľmi nízkej úrovni a príbehovo sa z toho vykľula klišeovská príšerka, alebo presnejšie PRÍŠERA. Ostávalo sa mi už len smiať sa nad tou absurditou a vykreslením sveta, ktoré bolo pod úroveň a moja psychika sa rútila ku dnu tak rýchlo ako aj spomínané dielo. Všetko bolo nanič a kebyže ju mám porovnať s ďalšou čudnou knihou, ktorá ma teda nenadchla, spomeniem Lov od Fukudu. Tá dokonca mala väčší zmysel aj s tými zvláštnymi upírmi ako toto a k tomu disponovala aj nádychom akcie, strachu, či romantiky. A z toho vyplýva len jedno...práve som prečítala tú najhoršiu knihu, ktorá tromfla dokonca aj tie, o ktorých som si myslela, že po nich už nič horšie nepríde. Ako veľmi som sa mýlila -_-
Zhrnutie

Celkové zhrnutie v obraze: Klišeovská príšera na mňa vychrlila presladené sekréty, z ktorých sa mi zdvíhal žalúdok a ich výlučok bol taký silný, že mi napadol mozog a myslela som si, že mi z neho ostane len sladká ovsená kaša.

Vysvetlenie obrazu: Selekcia je ten najhorší príbeh, aký som kedy čítala a názor na ňu nikdy nezmením. Autorka stvorila jednu veľkú katastrofu, a ak mám byť úprimná na 100%, bola to hovadina. Rolu v tom hrá najmä hlavná hrdinka s najhorším menom a priezviskom v histórii, ktorej charakter (ak ho tak môžeme nazvať) dokážu s veľkou presnosťou obsiahnuť tri výstižné slová: nafúkaná, sebecká fúria. Spomienka na ňu vo mne evokuje obraz priemernej tínedžerky dnešnej doby, ktorá je jednoducho ešte dieťa.


Autorka sa, ako pri väčšine podobných príbehov, snažila vykresliť svojej postave ťažký osud, so zámerom urobiť ju  pre čitateľa sympatickejšou a vyvolať v ňom pocit ľútosti, čo človeka podvedome núti hrdinu si obľúbiť. Avšak, tento pokus skončil neúspechom, keďže Americine ťažkosti pôsobia v porovnaní s problémami dnešnej doby akoby autorka pri ich písaní mala nasadené ružové okuliare.
Ústrednou témou bol boj o Maxonovo srdce, ktorý nenechával žiaden priestor pre rozvoj ostatných načatých námetov, z ktorých spomeniem aspoň nerozvinutú problematiku rebelov a celkovo slabo premyslený svet. A keďže, ako som už spomínala, všetko podliehalo boju o lásku princa, nevyhla som sa sladkým rečiam, povrchnostiam, ktoré nestoja za bližšie rozvádzanie, konverzáciám a správaniu postáv úplne vynútenému a až príliš okatému. Ale, ak by som bola o desať rokov mladšia a ešte nemala prečítanú žiadnu dystopiu, tak by sa mi kniha, možno, iba možno, páčila. Veď ktorá z nás by nechcela byť princeznou?

Tak a teraz nastáva hodina pravdy. Viem, že som recenziu mohla napísať inak, menej preafektovane a držať pocity viac na uzde (a viem, že nie je pekné takto písať o diele, na ktorom musela byť vynaložená určitá námaha), no ako veľmi som sa snažila, nepomohlo to. Tým pádom som možno, či skôr určite, nahnevala, alebo zarmútila niekoho, kto túto knihu miluje (a že ju miluje veľa ľudí!). A je mi to ľúto, vážne. Ani ja nečítam s potešením záporné recenzie na knihy, ktoré mám rada, no každý má právo na svoj názor a ja ho plne akceptujem. Dúfam teda, že sa na mňa priaznivci tejto série nebudú  hnevať príliš dlho...veď ako sa hovorí: 100 ľudí, 100 chutí...a tá moja bola v onom prípade poriadne presladená, až mi z nej prišlo zle :/

Moje hodnotenie
Zdroje obrázkov

https://sk.pinterest.com/pin/413909021986615547/; https://sk.pinterest.com/pin/413909021986615745/; https://sk.pinterest.com/pin/413909021986615623/

...

24 komentárov:

 1. Ja som sa riadne pobavila, keď som toto čítala :D Ale fotky ste spravili krásne ... ale hej hej vidím že ju často recenzujú a kladne no.. no ono by bol aj námet dobrý, mám rada romantické.. ale vadí mi keď sú hlavné postavy také keď to potom je celé nedomyslené ako keby na rýchlo.. ale vadí mi aj keď sú postavy dobré až priveľmi.. mám rada keď sa postavy vyvíjajú a zrejú každou kapitolu. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme♥ :) Tak som ťa aspoň pobavila :D Aj ja mám rada romantiku a hlavne, ako píšeš, keď sa hrdinovia menia pomaličky :) A osobne sa mi námet nepozdával, no skúsila som dať šancu a už vieš, ako to dopadlo...ale tak, nikdy nevieš, možno by sa ti páčila, no za mňa ju teda neodporúčam :D

   Odstrániť
 2. Nevieš si predstaviť, ako som sa na túto recenziu celý deň tešila. :D
  Ja Selekciu milujem. Čítala som ju dvakrát a myslím, že by som si ju prečítala aj po tretíkrát. Každý máme právo na svoj názor a pri tom tvojom som sa poriadne nasmiala. :D Veď toto je najlepšia recenzia ever. Všetko, čo si napísala je pravda, no keďže ja túto sériu mám veľmi rada, snažím sa nahovoriť si, že nie. Keď tak rozmýšľam, ani neviem prečo mám ju rada. Možno to je preto, že je iracionálna. Ja som totiž taká často krát tiež. Fotky sú krásne. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ty si taká zlatá♥^.^♥ Až mi kameň zo srdca spadol, keď som si prečítala tvoj komentár :D Viem, že ju máš rada a bála som sa, či ťa nenahnevám, ale ako vidím, vzala si to s humorom a dokonca si ma aj pochválila! Tak to som teda nečakala :D Takže ďakujem♥ :)) A ono sú určite dôvody, prečo ju majú všetci radi, no ja som nepostrehla ani jeden :D

   Odstrániť
 3. Teda, ty tu knihu asi fakt nenávidíš :D ... Ale nemusíš sa vôbec ospravedlňovať za svoj názor. Mne sa Selekcia veľmi páčila a mám celú sériu rada, aj keď nie je v podstate ničím originálna a v mnohom máš pravdu, mňa proste dostala. Ale napriek tomu musím uznať, že tvoja recenzia je dosť dobrá a dosť som sa na nej nasmiala, takže super! :) A, mimochodom, tie fotky sú fakt nádherné a veľmi pekne oživia celú recenziu. Kiežby sa to chcelo aj mne :D ... :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, a ďalšia milovníčka tejto série, ktorá to vzala s úsmevom a dokonca sa mi dostala aj pochvala♥...vy ma úplne prekvapujete :D Som taká rada, že sa nehneváš...toho som sa bála asi najviac :)) A ďakujem/e za pochvalu fotiek...normálne to bola zábava takto sa s knihou hrať a snažiť sa docieliť ako-taký efekt :)) Maj sa krásne a ďakujem♥

   Odstrániť
 4. Monyyy! :D Ja si túto recenziu vytlačím, zarámujem a niekam zavesím, no a tak vždy keď budem smutná, pozriem sa na ňu a moja dobrá nálada bude späť. :D Toto je to najlepšie čo som kedy čítala (viem že o 'negatívach' by sa tak asi nemalo hovoriť) . Strašne mi pripomínaš mňa keď sa nad niečím rozčertím, tak sa rozbehnem, že sa potom neviem zastaviť, až mi je ľúto nakoniec z toho, čo všetko poviem. :D Ale toto sú proste Tvoje pocity z knihy, tie pravé, neskrývané, necenzúrované. Takže áno, bola to negatívna recenzia, no napísaná spôsobom, na ktorom sa jednoznačne zasmeje nejeden milovník tejto série a to, že by sa mal uraziť, mu ani nenapadne. :D
  Juuuj strašne si ma potešila tým, že si našla odvahu a recenziu zverejnila. Je super! Séria ma nikdy nelákala a týmto som sa len uistila, že príbeh by ma týral rovnakým spôsobom ako teba. Ďakujem, ušetrila si moje duševné zdravie. :D A fotky sú prenadherné! ❤❤ :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D...a ty si teraz zlepšila náladu mne :D Veď to stále vravím, si spriaznená duša♥ Ja sa sama čudujem, že som sa až tak "rozohnila", no táto kniha ma vážne vyprovokovala a moja psychika klesala a klesala...a z mozgu sa stávala sladká ovsená kaša :D A neviem, či mám guráž ti povedať: "Veď skús si ju prečítať, 100 ľudí, 100 chutí"...v inom prípade by som ti to určite napísala, no teraz, nie, jednoducho to nejde...i keď sme rovnako iný :)) A ďakujem/e za pochvalu fotiek...veľmi si to cením/e♥ Prajem ti krásny deň ;)

   Odstrániť
 5. :D Mony, neboj sa, milovníci tejto série ťa nerozštvrtia ! Žijeme, našťastie, v slobodnom blogerskom svete, kde si môže každý povedať čo chce, takže toto bol len tvoj názor a my ho rešpektujeme :)
  Celé čítanie recenzie som sa usmievala :D aj keď bola negatívna, tak som si jednoducho nevedela pomôcť, tak zlato si sa rozčertila! :D Obdivujem ťa za to, že si dokázala napísať toľko o hlavnej hrdinke! :D Mne sa tiež občas stane, že ma nejaký hrdina hnevá, ale ja by som svoje pocity neposkladala do takýchto úhľadných a aj logických viet! :D ;)
  Selekcia nepatrí medzi moje top knihy, aj keď je pravda, že sa mi ľahko čítala, no určite je tam veľa klišoidných scén , ako sama píšeš ;) To už je na čitateľoch, či sa im takýto námet páči alebo nie :)
  Každopádne je super, že si sa s nami podelila o svoje pocity, aj keď boli negatívne, bolo to tvoje vyjadrenie a to sa cení :)
  A tie fotky.... nemám slov! Nádhera! ♥♥♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Už som si všimla, dokonca ma aj chvália :D Takže som nesmierne rada, že ma nechcú rozštvrtiť :)) A som sa sama zľakla, že akú dlhú recenziu som to zas stvorilo, až ma to desilo (a hlavne o Americe, no tak ma vytočila, že som nedokázala udržať príval slov). Preto som aj prekvapená, že ste to vôbec čítali :D Hádam sa už dlho nerozčertím, lebo mám trošku aj výčitky svedomia, ako som to všetko popísala...
   A ďakujem/e♥ Musím povedať, že aj mne sa páčia, pretože s tým "aranžovaním" kníh mám veľký problém, no ako zázrakom sa pri Selekcii aj niečo vytvorilo (vlastne sme vytvorili) a dá sa na to pozerať :D Ďakujem za komentár, i názor a prajem ti krásny deň♥

   Odstrániť
 6. Fúú takú dlhú recenziu plnú nenávisti ku knihe som ešte nečítala :D áno máš pravdu to meno America je fakt strašné a aj mne zo začiatku prekážalo ale co tam po tom netreba si ho všímať :D no a keďže ja som stratená romantička nevadilo mi ani veľmi to že to bolo sladké ako cukrová vata :D no podľa môjho názoru si sa až veľmi zamerala na meno a charakter iba JEDNEJ postavy a to Mer no možno to je iba môj osobný pocit .Okrem toho myslim že sa tam to spomína že sa to odohráva nejak po 4. svetovej ??(možno trepen teraz do vetra ale važne si niesom ista ) a ako si spominala dom kde žiju piati zas nemusi byť taky velky ako si predstavujeme my alebo teda ja :D tak isto aj rozdelenie kást pre mňa bola zaujímavosť predstavovať si aké by to bolo ak by to boko skutocné :D Mne sa táto kniha páčila veľmi tak isto aj ostatné časti a teším sa až sa dostanem k 4. časti .Ale ako si sama napisala 100 ľudi 100 názorov

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veď to, zas som sa rozpísala a asi je to moja najdlhšia recenzia :D Inak aj ja som veľká romantička, no táto kniha ani v tomto nesplnila moje očakávania :/ Neviem, ale myslím, že sa s tým Cassová mohla ešte nejako pohrať, dať tomu šťavu :)) A máš pravdu, asi som sa najviac sústredila na Mer, no ak by som do úvahy brala aj ďalších hrdinov, tak by bola recenzie ešte o mnoho dlhšia :D Mne nik z nich neprišiel sympatický a ich charaktery boli také, neviem, príliš rýchlo sa meniace: raz sú takí-potom onakí...A aj keby bol ten dom malinký, nahnevala ma s tým, lebo mať vlastnú izbu je celkom luxus a dokonca aj jedálňu, obývačku... Trochu som vychádzala aj z osobného života, a spomenula som si na Šťastnú sedmičku, na rodinu Nguyenovcov - tak ty žili v biede a so životom Americi sa ani nedali porovnať. Jej život bol pre mňa jednoducho úplne normálny, len autorka ho snažila vykresliť, nech sa nepovie, smutne a tak...v tomto som jej jednoducho nemohla veriť :/ A ani to jej vykreslenie sveta a kást...
   A naozaj ďakujem za tvoj názor a dúfam, že som ťa touto recenziou veľmi nenahnevala, keďže knihy tejto série máš rada :) Maj sa krásne♥

   Odstrániť
  2. Ale kdeže vôbec som sa nenahnevala každa máme svoj názor a páči sa nam niečo iné :)

   Odstrániť
 7. Já mám doma Selekci už nějaký ten pátek, ale pořád ještě jsme se k ní nedostala, i když ji většina lidí vychvaluje. Musím ale říct, že jsem ještě asi ani jednou nečetla vyloženě negativní recenzi a určitě ne takovou, jako jsi napsala ty. Hm... takže knížka si v té skříni nejspíš ještě chvíli pobude :D

  Lory Humble

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja viem, zas som výnimka :D Ani ja som takúto recenziu, čisto negatívnu, ešte nečítala, no každý sme nejaký, všakže :)) A ktovie, ako by sa páčila tebe, no za mňa ju určite neodporúčam...ale 100 ľudí, 100 chutí...maj sa krásne♥

   Odstrániť
 8. :))) Že "presladené sekréty" :)) Jaj, kde ty na to chodíš :D Nikdy som sa na túto sériu nechystala, ale ten neskutočný hype okolo ma donútil do knihy aspoň nahliadnuť. Po prečítaní desiatich strán mi umreli minimálne tri mozgové bunky a povedala som si "Nie, ďakujem, nemusím všetko." Chápem ale, že séria osloví 8-9 ročné dievčatá, predpokladám, že to je cielená veková kategória. Keď vidím, ako sa nad podobnými knihami rozplývajú staršie kočky, tak si zas poviem, že aj tie občas potrebujú vypnúť a prečítať si niečo jednoduché. Ale zaráža ma, aká obrovská popularita je okolo kníh ako Selekcia alebo 50 odtieňov šedivej, či sivej či akej to bolo. Radšej sa ani hlbšie nezamýšľam nad tým, prečo sú knihy podobného razenia tak obľúbené...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj no a zabudla som, tie fotky sú numero uno perfecto ! :)

   Odstrániť
  2. A to je presne ten dôvod, prečo som napriek tomu, že som si ju nechcela prečítať, nakoniec i prečítala. Veľké HALÓ spraví svoje, no mne kvôli tomu odumrel takmer celý mozog :D Viem, presne túto vekovú kategóriu to určite baviť bude a už len tá obálka spôsobuje ošiaľ, no i tak to bolo veľmi slabé, nedomyslené a tiež keď chcem vypnúť siahnem po YA, no toto bola strašná voľba, nikdy viac -_- A muchas gracias♥ :D

   Odstrániť
 9. Ach jeeminku :D tak toto je, ale že ozaj, najdrastickejšia recenzia, akú som doteraz čítala. Z tvojich opisov a sarkastických poznámok som vážne nemohla. Keď som na tvoj článok natrafila, potešila som sa. Keď som si ho však prečítala, moja prvá myšlienka bola "Ja hlúpa, pred troma dňami som si knihu objednala na recenzný výtlačok. Preboha, čo to bude?" takže asi tak. :D Len sa z duše modlím, aby sa mi kniha páčila a recenziu som napísala pozitívnu. Vážne netúžim rozhnevať vydavateľstvo, ktoré mi ju posiela ako recenzný výtlačok. Vážne to bolo také hrozné? Keď sa na to pozeráš teraz po roku, nemeníš názor? Aj keď AMERICA SINGER- čo je to za meno? - s tebou úplne súhlasím. Knihu nemám ešte ani prečítanú a už mám prvý čierny bod.
  :D Maj sa krásne!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D...ono, podľa mňa sa ti kniha bude páčiť, ja bývam často čudná :D Ale, keď sa na to pozriem spätne, tak by som nemenila na svojom názore nič. Fakt, tá kniha ma úplne oberala o rozum a iba zo zotrvačnosti som ju dočítala. YA si ku mne opäť nachádza cestu, no táto pohorela úplne na plnej čiare. No 100 ľudí, 100 chutí ;) Ale mne teda na chuť neprišla :D
   A ak by sa ti aj nepáčila, podľa mňa to vydavateľstvo pochopí. Veď určite nechcú, aby si kvôli nim klamala. Úprimnosť nadovšetko. Aj keď to určite zamrzí, je to predsa tvoj názor a stáva sa, že kniha nesadne ;) Aj mne sa to už stalo, dokonca pri všetkých mojich spoluprácach som mala jednu knihu, ktorej som nedala viac ako dva body. No pochopili to a spolupráca pokračovala :) No pevne verím, že sa ti zapáči, aj keď neviem presne čo, ale môže si ťa získať. No, uvidíme...sama som zvedavá na tvoj názor ;))

   Odstrániť
 10. Jak asi víš, souhlasím <3
  Vystihla si moje pocity perfektně. America byla fakt kráva, pardon :D Ale prostě byla :D
  Nejděsivější je tolik kladného hodnocení a ještě k tomu od lidí 20+. A ještě děsivější je, že "první díl je nejlepší"...:D Najednu stranu mě tyhle prohlášení dostávají... A přemýšlela sem, že ych možná i ten další díl zkusila, nenapadá mě v čem by mohl být horší...:D :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To jej ešte pekne hovoríš, ako vidíš, ja som ju nazvala mrchou...joj, ja fakt taká nebývam, ale táto fiktívna osoba ma fakt vytáčala až k zúrivosti :D
   Nuž, ja si fakt ani nechcem predstavovať, o čom sú ďalšie diely a kvôli vlastnému psychickému zdraviu sa nikdy v živote do pokračovania nepustím :D Aj keď uznávam, obálky má séria krásne, no tým to končí. Ale som rada, že nie som jediná, ktorej táto kniha neulahodila...poviem ti, už som sa začínala báť :D
   A ak máš na to nervy, tak skús, tiež ma nenapadá, v čom by mohol byť ešte horší ďalší diel, keď som čítala toto...dobre, už sa brzdím. Ku knihám úctivo, aj k autorom, ale niekedy je to vážne ťažké :/
   Ďakujem za komentár, maj sa krásne :*

   Odstrániť
 11. Bože, toto bola asi najlepšia recenzia, akú som kedy čítala (aj keď, keby som ju čítala ako autorka toho diela, asi by som bola na dva týždne odrovnaná. :D ) :D Také niečo som ešte nevidela (teda podobne som sa cítila, keď som čítala a písala recenziu na Radšej Nikdy - tam ma takmer kleplo a dvojku som zvládla do tretiny a vzdala som to definitívne).
  Mne sa Selekcia páčila, prišla mi do života v najvhodnejšom čase, v priebehu týždňa som zvládla všetky časti aj pokračko, práve preto, ako jednoducho to bolo písané a čítalo sa mi to samo. Ale je pravda, že už na druhý deň som si nedokázala vybaviť veľa vecí z deja, ale tak nečítala som knihu s tým zámerom. A pri čítaní tejto recenzie som bola prinútená zamyslieť sa, ako veľmi odlišne dokážu ľudia vnímať jednotlivé diela. Ale teší ma, že si to podala primerane a aj napriek negatívnemu ohlasu nemám pocit, že by čitatelia Selekcie, ktorým sa páčila, boli mentálne retardovaní. :D Nemám rada, ak recenzenti urážajú aj čitateľov, keďže každý má iný vkus a knižné chute, takže si myslím, že toto bola fakt skvelá a náladu vylepšujúca recenzia, aj keď bola celá negatívna. :) Vďaka. A želám pekné letné dni. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem krásne!♥^_^♥ Aj keď na to nie som veľmi hrdá, toto boli tie recenzie zo starých čias a odvtedy som sa v tomto trocha zmenila - nepáči sa mi, ako sa z toho vysmievam, ale vtedy som sa musela skrátka vypísať, lebo ma kniha vážne vytáčala. Ale už tento štýl recenzií nerobím a keď predsa len píšem zápornú, tak iba slušne a takpovediac vyzrelejšie :D Nie je pekné sa povyšovať, avšak nikdy by som nechcela uraziť žiadneho z nadšencov kníh, ktoré by sa mne nepáčili. Predsa len je to ich názor, ja mám svoj, a život ide ďalej...aspoňže v tomto smere sú všetky moje záporné recenzie...jednoducho nemám rada, keď si niekto myslí, že len jeho názor je ten správny rovnako aj knihy, ktoré číta. Veď všetci sme rovnako iný...takže asi tak :))
   Selekcia je taká oddychová záležitosť, len ja som si pri nej veľmi neoddýchla, avšak ak by som mala 12 rokov, možno, ale vážne iba možno, by som ju mala rada...
   Veľmi pekne ďakujem za komentár, ktorý zas deň vylepšil mne a som rada, že túto recenziu berieš športovo, aj keď je záporná a týka sa knihy, ktorá sa ti páčila...ďakujem a prajem krásny deň!♥

   Odstrániť