24. apríla 2016

Jednou ano, dvakrát ne/Cylin Busbyová

 Originálny názov: Blink Once
Goodreads: 4,03 (93%)
 Počet strán: 248
Jazyk: český
Väzba: tvrdá
Vydavateľstvo: CooBoo (2014)

Anotácia

West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediný způsob, jak se se může dorozumívat s okolím, je mrkání: Jednou znamená ano, dvakrát ne.
West je naprosto zoufalý a neustále ho pronásledují děsivé noční můry. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Ta mu pomáhá s uzdravováním, informuje ho o všem důležitém a je jeho největší oporou. Ovšem co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se ještě někdy? A můžou se oba ještě někdy vrátit do normálního života?

Skvělý román o lásce, ztrátě a o tom, co je v životě opravdu důležité.
(zdroj)

...kde bolo, tam bolo...

Kde bolo, tam bolo, v jednej celkom peknej dedinke obklopenej zelenými kopcami  a hustými lesmi, žilo dievča, prezývané taktiež Mony, ktoré milovalo knihy. Čítala ráno i večer, všetko, čo jej prišlo pod ruku. A tak objavila mnoho príbehov a nepoznaných svetov na stránkach plných kúzelných slov. Jej obľúbeným žánrom v úplných začiatkoch boli diela zaradené medzi young adult žánre. No postupom času sa náklonnosť k nim začínala čoraz viac a viac oslabovať. Nevedela sa z nich tešiť a prestávala im dôverovať. V knižných svetoch sa začínali objavovať trhliny nedokonalostí, ktoré ich neskôr napokon celé zborili. Postavy prestávali byť výnimočné a stávali sa všednými. Originálne námety boli v skutočnosti iba novými obalmi pre staré príbehy s rovnakými zvratmi a zvyčajnými scénami, ktorým chýbala hĺbka, z ktorej by človek mohol niečo načerpať.  A tak ako sa strácalo ich kúzlo, strácal sa aj záujem o ne. Len občas po niektorej z týchto kníh siahla, ale s veľmi skeptickým postojom. Bolo jej to ľúto, no nedúfala, žeby ju mohla ešte nejaká young adultka nadchnúť. 
Jedného dňa sa však malo všetko zmeniť. Na jednej z pavúčej sieti, zvanej aj Facebook, objavila rovnakých nadšencov slov ukrytých v pevnej väzbe a rozhodla sa s jedným z nich vymeniť svoju knihu zo žánru už tak často spomínanej young adult za...ďalšiu publikáciu tohto žánru. Sama bola zo svojho činu zmätená, ale akosi ju toto dielo vábilo. Cítila, žeby sa jej mohlo páčiť a možno by zmenilo jej názor na žánre, na ktoré sa už nedokázala dívať bez predsudkov. A tak čakala a čakala až jej jedného pochmúrneho dňa, sprevádzaným rytmom daždivých kvapiek, posol dobrých i zlých správ, doručil záhadnú knihu s názvom Jednou ano, dvakrát ne od, pre ňu neznámej spisovateľky, Cylin Busbyovej. 
Možno by niekto čakal, že sa ihneď pustí do čítania, no po toľkých sklamaniach sa rozhodla, že nechá nový prírastok  na poličke dovtedy, pokým ju sám neosloví. A tak sa k míňajúcim dňom čoskoro pridružili i týždne. Čas bežal neúprosným tempom a prešli už tri mesiace od vtedy, čo sa k nej tajomná kniha dostala. Žeby naozaj knihy tohto námetu chceli z jej života odísť navždy? Ale, keďže toto je rozprávka (alias zvláštna recenzia) a rozprávky majú šťastné konce, tak taký predsa nesmie chýbať ani v našom príbehu. Preto sa stalo to, čo sa stať malo...z poličky sa ozval tichý, ale neoblomný hlások. Mony vedela, komu patrí, no i tak v obavách, že si ten tichý zvuk iba vymyslela, pristúpila ku poličke s množstvom kníh. Načiahla sa za zvukom a v tom jej úzkosť rýchlo pominula, pretože v rukách naozaj držala ešte neprečítaný príbeh s názvom Jednou ano, dvakrát ne. Pocítila, že skutočne prišiel správny čas, aby jej dala šancu rozpovedať, čo v sebe ukrývala. Otvorila ju a ponorila so do jej slov. Prešli minúty a za nimi nasledovali hodiny a... Mony stále čítala! Kniha ju i po niekoľkých hodinách dokázala pri sebe udržať. Mohol za to i ľahký a zaujímavý autorkin štýl, ktorý sa jej veľmi zapáčil. No ešte väčšmi sa jej páčilo, že príbeh bol vyrozprávaný z pohľadu chlapca menom West. Po ťažkej nehode bol odkázaný na lôžko a pomoc druhých a o to horší bol fakt, že nemohol s nikým komunikovať.
No zmenilo sa to vďaka Olívii, ktorá mu navrhla, že jedno žmurknutie znamená áno, dvakrát nie...a práve to Mony nadchlo asi najväčšmi. Počúvala Westove myšlienky, cítila jeho pocity a dokázala sa doňho vžiť. Olíviu si veľmi obľúbila, pretože svojou prítomnosťou dokázala vniesť do príbehu humor, no i smútok. A konečne naše skeptické dievča našlo i v young adult príbehu pravé hodnoty a lásku. Preto čítala aj napriek chvíľam, ktoré jej prišli zvláštne, pritiahnuté za vlasy, či úplne bez zmyslu, aby sa dozvedela aký koniec hrdinov čaká. A keď sa to napokon dozvedela, bola z toho na jednej strane smutná, no na druhej ju posledné vety knihy zahriali pri srdci a presvedčili o tom, že čítanie stálo za to a tento žáner má stále svoje čaro. Len to s ním netreba vzdávať. 
Od toho dňa Mony čaká, či ju nejaká kniha pre tínedžerov priláka práve tak ako Jednou ano, dvakrát ne. A keď sa k nej kniha dostaví, bude vyčkávať na jej tichý hlások, ktorý bude signálom, že nastal ten správny čas navštíviť nový príbeh, nový svet a už len dúfať, že ju ani tento krát nesklame...už sa nevie dočkať......a zazvonil zvonec a rozprávky bol
...koniec :)

Zhrnutie

     Niekedy, keď píšem recenzie, tak sa neviem pohnúť z nejakého bodu alebo to, čo napíšem je vážne príšerné. Preto hľadám akýsi nový pohľad mojich myšlienok. A tak sa i v tomto prípade zmenili myšlienky na, tento krát aj pre mňa prekvapujúcu, rozprávku :)) Ale aj tak knihu zhrniem, aby ste ma pochopili, ak ste náhodou neporozumeli tomu môjmu výplodu fantázie :D 
     Autorka má naozaj zaujímavý a nenáročný štýl písania, vďaka čomu sa príbeh čítal jedna radosť. Dokázala svoje postavy skvelo vykresliť a dať im charakter, a preto jej postavy neboli len akési bábky na šnúrke. Celé to bolo niečo nové, iné ako typické YA a príbeh si ma naozaj získal. 
     Páčil sa mi West a jeho myšlienky, pocity, obľúbila som si Olíviu, ktorá ma vedela vždy rozosmiať, spoznala som zdravotnú sestru Norrisovú, úžasnú osobu, ale i Westovu mamu či jeho kamarátov...spoznala som všetkých z knihy a o každom viem, kým bol, pretože mali dušu a tým boli pre mňa výnimoční. A áno, i tu sa naskytli chybičky ako zvláštne, trochu i trápne, možno vynútené situácie alebo chýbalo logické vysvetlenie, no aj tak to bola skvelá kniha. Síce ma koniec zarmútil, ale verte, že úplný záver je plný akejsi nádeje a niečoho, čo ma utvrdilo v tom, že si kniha tie štyri body z piatich zaslúži. Ak máte radi podobné žánre, možno by sa vám zapáčila aj táto kniha, pretože je v nej všetko, čo tínedžeri majú radi, pričom nechýba ani tajomstvo a napätie v podobe Westových nočných môr. 
     Osobne si myslím, že po dlhej dobe sa ku mne konečne dostala zaujímavá a podarená kniha zo žánru young adult. Takže mi nezostáva nič iné, len ju vrelo odporučiť ;)

Moje hodnotenie
Zdroje obrázkov

https://sk.pinterest.com/pin/413909021985084859/;  https://sk.pinterest.com/pin/413909021985084807/; https://sk.pinterest.com/pin/413909021985084911/

...


9 komentárov:

 1. Já jsem na YA žánr tak úplně nezanevřela, pokud se jedná o příběhy s reálným základem nebo tak, ale pořád asi to není má knižní priorita. Tuhle knížku si ale chci strašně moc přečíst. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa zas YA čím ďalej tým častejšie sklamávalo, presne ako som aj písala v recenzii, no som rada, že som tejto dala šanca. Dúfam, že sa ti bude páčiť ;)

   Odstrániť
 2. Myslím, že v tomto sa s Tebou celkom stotožňujem, takéto knihy si nechávam pre prípad, že si potrebujem na chvíľku oddýchnuť od neustáleho čítania fantasy /sci fi. Niekedy sklamú, inokedy zase príjemné zahrejú pri srdci. :) Teší ma, že táto spadá práve do tej druhej kategórie.
  Čo sa recenzie týka, skvele si to vymyslela! :) Tiež sa mi stáva, že sa v recenzii dostanem po určitý bod a ďalej sa nedokážem pohnúť a aj keď sa mi to podarí, s výsledkom nie som veľmi spokojná. Alebo skôr vôbec nie som spokojná. :D Takže super nápad, naozaj.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, YA sú skvelé oddychovky a pri tejto som sa skvelo zrelaxovala a môžem povedať, že bola vážne dobrá :) A ďakujem krásne ^.^ Trošku som sa bála túto recenziu uverejniť v takejto forme, ale tak, zmena nezaškodí...a keby že dám pôvodnú recenziu, tak by to bol des a hrôza :D Som veľmi rada, že sa ti nápad s rozprávkovou recenziou páčil ;)

   Odstrániť
 3. Knížku znám podle obálky, ale jinak s ní žádné zkušenosti nemám a i přesto, jak působí na dobré úrovni, se nejspíš nejedná o četbu vhodnou pro mou osobu.

  Lory Humble

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chápem, každému sa páči niečo iné ;) A ďakujem za komentár...:)

   Odstrániť
 4. Krásné fotky a musím přiznat, že Tvůj styl recenze mě naprosto dostal! Knížku jsem původně neměla v plánu číst, ale myslím, že jsi mě právě přesvědčila o opaku :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A ještě jsem zapomněla: Doufám, že na YA nezanevřeš ani tak, najdou se tam vážně skvosty :)

   Marky (Books are my life...)

   Odstrániť
  2. Ďakujem krásne ^.^ Inak takto recenzie nepíšem, len výnimočne sa mi pritrafila "rozprávková" recenzia :D A na YA určite nezavrhnem, toho sa neboj :)) Teraz už viem, že ma ešte stále vedia prekvapiť a škoda by bola neobjaviť tie skvosty :D

   Odstrániť