31. januára 2016

O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža/Roman Puértolas

Originálny názov: La petite fille qui avait avalé un nuage grand comme la tour Eiffel
 Počet strán: 240
Jazyk: slovenský
Väzba: flexi väzba 
Vydavateľstvo: Fortuna Libri (2015)

Anotácia

Opäť vzrušujúci príbeh obyčajných ľudí, ktorí zažívajú neobyčajné veci. Román je často prirovnávaný k Malému princovi... Ak sa pre Romaina Puértolasa všetko začalo dlhým, úspešným putovaním skrine s jeho Fakírom, teraz pokračuje strhujúcou fantáziou o lietaní neobyčajného dievčaťa Providencie Dupoisovej – ranostajky, kráľovnej jemného čuchu so šiestimi prstami na pravej nohe, povolaním poštárky s inštinktom matky. Výbuch islandskej sopky skrížil plány mladej ženy, ktorá zostala trčať na letisku a nemôže odletieť do Maroka za svojou adoptívnou chorou dcérkou Zaherou, dievčatkom s pľúcami napadnutými nevyliečiteľnou chorobou. Bezmocná Providencia má pred očami svoju maličkú, s ktorou sa náhodou zoznámila počas svojej hospitalizácie v Maroku. Musí sa k nej dostať ešte v ten deň, za každú cenu, lebo jej to sľúbila. Znenazdajky natrafí na génia, Majstra 90, zvaného aj Hu, ktorý tvrdí, že vzlietnuť môže každý – stačí roztiahnuť ruky, sústrediť sa a intenzívne chcieť. A naozaj. Providencia vzlietne a letí – smer Maroko! Ale čo ak je to v podstate len prelud, voňavá rozprávka, snívanie vo výškach? Ktovie. „Svet je dieťa, ktoré chce letieť prv, než vie chodiť,“ šepol nám umelec. Nuž teda poďme, snívajme, lietajme, snívajme, že lietame. Čítajme. (zdroj)

...ešte vždy sa dá napísať niečo, čo tu ešte nebolo...


Kto by si bol pomyslel, že kniha s takým dlhým názvom sa mi vtesná do pamäte asi už navždy. Prečítala som mnoho kníh, dobré i menej dobré a aj také, ktoré sa skláňali nad priepasťou tých nepodarených až zlých. No ešte nikdy som neprečítala knihu s dlhším názvom ako mala práve táto a s príbehom, ktorý sa neponášal na žiaden, s ktorým som sa doposiaľ stretla. Toľko originality, humoru a sarkazmu, skrytých významov a obrazov týkajúcich sa našej doby ukrytých v slovách od skutočne vyzrelého spisovateľa, ktorý mi dokázal, že sa ešte vždy dá napísať niečo, čo tu ešte nebolo. Zatiaľ to znie, akoby príbeh nemal žiadnu chybičku krásy, no i tá sa nakoniec, bohužiaľ, našla a to dokonca takmer na začiatku. Bol to problém, ktorý ma skoro odradil od čítania, čo by bola skutočne fatálna chyba. Viete, nemám rada, keď sa niekto povyšuje nad druhých a hlavne, keď sa niekto vysmieva druhým pre ich vzhľad. A presne taká situácia nastala i v príbehu od Puértolasa. Akoby sa autor vysmieval a posmešne ukazoval prstom na ľudí, ktorý sú svojim spôsobom iní. Ale našťastie som sa cez to preniesla, čo mi nakoniec bolo i veľkou odmenou v podobe nezabudnuteľného príbehu (skvelo spracovaného a preloženého). A odvtedy, od toho jediného záporného bodu, ma už nič nerozčúlilo, nepohoršilo a to hlavné, žiaden zápor sa nedostavil. A prečo? Pretože to, čo som prečítala bolo takmer dokonalé, to mi verte. Ono to bol zážitok, príbeh, ktorý bol na jednej strane nezmyselný, no uvidíte v ňom až príliš veľký zmysel. Príbeh, ktorý niesol v sebe detskú nevinnosť, no zároveň až príliš dospelácku realitu. Bol to príbeh, kde prevládal vtip, sarkazmus, ale i tak si za nimi razil cestu smútok. Bol to príbeh, ktorý začína a končí nečakane a pritom ste to mohli predsa len čakať. Príbeh, ktorý budete buď milovať alebo...nie, myslím, že sa svojim spôsobom dokáže zapáčiť každému. A preto vrelo odporúčam. To je to najmenej, čo môžem pre tento skvost a skvelého autora spraviť :)

Moje hodnotenie
Zdroj obrázka
https://sk.pinterest.com/pin/505247651916270688/

10 komentárov:

 1. Čožeee?! Tá anotácia znie úžasne a lepšiu recenziu si snáď naozaj ani nemohla napísať, autor by sa ti mal poďakovať. Pevne verím, že ak by bola zverejnená niekde, kde by bola na očiach viacerým ľuďom, nikto by ani na sekundu nezapochyboval a rýchlo by utekal do najbližšieho obchodu. Práve mi pribudla ďalšia kniha na Wishliste. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ďakujem za krásny komentár, veľmi si to cením ♥ ^.^ ♥ Inak som rada, že vznikla aspoň taká, na moje pomery :D, krátka recenzia, pretože po dočítaní, budú to možno aj tri týždne, som nedokázala napísať nič...tak trochu som sa s tým trápila, no nakoniec som to vzala z iného konca a vznikla toto...a tak si ma potešila, si ani nevieš predstaviť, ešte raz vďaka :)) A dúfam, že keď sa k tebe knižka dostane, tak si ti bude páčiť...podľa mňa je úžasná, no každému sa páči niečo iné, ale ako som spomínala, niečo sa z knižky určite zaimponuje každému ;))

   Odstrániť
 2. Pekne si to napísala. A ako vždy skvelá recenzia. :) ♥ Kniha vyzerá veľmi zaujímavo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Knihu vrelo odporúčam, možno by sa ti zapáčila :)) A ďakujem krásne, veľmi si ma potešila ♥ ^.^ ♥

   Odstrániť
 3. Veľmi ma zaujala... už som bola predvčerom knižnici, že si požičiam Nehante vlka... mali ju aj v ponuke, ale pani knihovíčka mi ju nemohla nájsť,.. tak snáď nabudúce :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak ak sa k nej niekedy dostaneš, hádam sa ti bude páčiť ;)) A Nehaňte vlka je vážne skvelá kniha, taká škoda, že ju nemohla nájsť, joj, mala by si zážitok, ale tak, ako píšeš, snáď nabudúce :))

   Odstrániť
 4. To je nádherný název i obálka. Kniha vypadá orpavdu slibně :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Už jen kvůli tomu názvu si knihu musím přečíst! :) Díky za tip!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to som veľmi rada, dúfam, že sa bude páčiť ;))

   Odstrániť