17. decembra 2015

Šálku čaju a SLOVENSKÚ knihu, prosím.../14 (...odporúčania od slovenských blogerov/2.časť...)

Spoločný projekt od Slávky a Mony

Projekt venovaný slovenským autorom a ich tvorbe. Spoznajte ich spolu s nami ;)

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Ako som spomínala, článok plný odporúčaní na knihy slovenských autorov som musela rozdeliť na dve časti. Prvú časť plnú úžasných knižiek si môžete prečítať TU a ani dnešná časť nebude v ničom zaostávať, pretože ďalšie skvelé blogerky ako je Aly, Andy, Petra, LenkaCloe a Charlotte nám odporúčili knihy, po ktorých by bola škoda nesiahnuť...:))

...je to krásny, kúzelný, tajomný, jemný a čímsi zvláštne zvláštny príbeh z prostredia rýdzo - slovenského...

Vladimír Štefanič - Kráľovná z Tammiru (Priatelia čarovnej vŕby)
Rada by som vám čo-to povedala o prvom diele série Priatelia čarovnej vŕby - Kráľovná z Tammiru. Je to krásny, kúzelný, tajomný, jemný a čímsi zvláštne zvláštny príbeh z prostredia takého rýdzo-slovenského. Nájdeme tu zasneženú dedinku Tammir obývanú skromnými ľuďmi s dobrou dušou (ale zopár z nich až také dobré srdce nemá...). Mňa si táto knižka získala všetkým - dejom, postavami, myšlienkami, láskou a úctou ku zvieratám, štýlom písania a hlavne má ešte aj nádherné ilustrácie! Je pre mňa výnimočná a myslím, že čítať ju v zimnom a vianočnom období je ideálne. :)

(Recenziu na túto knihu u Aly nájdete TU a ak máte záujem, krátky článok ohľadom tejto knihy nájdete TU ☺)

...veľmi pekne spracovaná zápletka a dôkladný opis postáv vás prenesie do sveta, v ktorom sa za hriechy kruto platí...
Andy z blogu Forever a dreamer
Sofia Vitalle - Seduktor (Pred osudom neutečieš)
Seduktor je kniha z pera 2 Sloveniek, ktoré sa rozhodli spojiť hlavy a prísť s niečím originálnym. Sprvu vás môže odradiť vaša nevedomosť , nové scény či pochmúrna atmosféra, no Seduktor patrí k dielam, ktoré stoja za prečítanie. Ponúka nám napätie, akciu, nový svet, zradu, smrť, nenávisť, no možno aj...lásku. Veľmi pekne spracovaná zápletka a dôkladný opis postáv vás prenesie do sveta, v ktorom sa za hriechy kruto platí.

(Recenziu na túto knihu u Andy nájdete TU ☺)

...autorka majstrovsky navodzuje ponurú atmosféru temnejšej fantasy...

Petra z blogu Petrin knižný tip
Alexandra Pavelková - Prísaha (Príbehy o Vimke)
Kniha je kompilácia fantasy príbehov o mladej žene menom Vimka, ktorá ma schopnosť „počuť“ bolesť ľudí aj zvierat a dokáže svojou prítomnosťou túto bolesť z trpiaceho tvora sňať.
Naprieč knihou poznávame veľa krásne bizardných postáv, ako sú Vetroplašky, Drakobijci, upíri či hovoriace kone. Mojou najobľúbenejšou postavou bol drak Jazmín, ktorý chudák trpel lámkou v kolenách a miloval, keď mu niekto poškrabkal vrásku na čele. Tvrdil, že ľudská strava mu spôsobuje mäknutie mozgu a blednutie šupín :-) Ľahko by sa mohlo zdať, že príbehy sú mierené na tú vtipnejšiu stranu, no opak je pravdou. Sú nabité občas dosť krvavými scénami a autorka majstrovsky navodzuje ponurú atmosféru temnejšej fantasy.
Všetky príbehy o vedme Vimke sú vyrovnané a výborne vygradované. A všetky majú jedno obrovské plus – slovenský jazyk. Autorka na maximum využíva košatosť a ľúbozvučnosť slovečiny. Klobúk dolu pred talentom Alexandry Pavelkovej, ktorá dokázala vylúdiť súhru poetičnosti jazyka a surovosti niektorých scén. Nikdy by som nepovedala, že sa tieto tak rozdielne prvky dajú skĺbiť v jeden dokonalý celok. Knihu odporúčam všetkým náročnejším čitateľom, ktorí túžia nielen po kvalitnej fantasy ale aj po originálnom podaní príbehov.


...proste jednoduchý príbeh spracovaný geniálne...

Lenka z blogu Escape from Reality
Jana Šulková - Silnejšia ako osud
Nikdy by som si nebola pomyslela, že sa mi slovenská tvorba bude niekedy páčiť. A predsa. Here we are. Je síce pravda, že som toho neprečítala veľa, ešte len začínam, ale napriek tomu ma už niečo stihlo okúzliť. Jednou z kníh, ktorá ma oslnila a ktorú by som vám všetkým odporučila, je kniha Janky Šulkovej s názvom Silnejšia ako osud. Už vopred hovorím, že táto kniha nebude pre chlapov, keďže ide o román, ale každý, kto má rád romantické príbehy s kúskom drámy, pri ktorých si oddýchne, nech po knihe určite siahne. :)
Autorka píše veľmi ľahko a príbeh vie podať takým štýlom, že aj napriek jednoduchému deju a menej častým zvratom vám čítanie ubieha veľmi rýchlo a príjemne. Veľmi ma však prekvapila nielen ľahkosť autorkinho podania príbehu, ale aj jej talent, ako si vedela čitateľa namotať na prst nejakým tajomstvom (ktoré sa týkalo postáv) a odhalila ho až v tej pravej chvíli. Musím teda konštatovať, že ma milo prekvapila, lebo u slovenskej autorky som to fakt nečakala. Dej, síce jednoduchý, bol premyslený skvelo a postavy rovnako. Lara bola fajn, aj so svojimi problémami, a autorka jej venovala dosť veľkú pozornosť. Príbeh pekne okorenil aj Daniel, ktorý mal síce menej miesta, ako by som si priala, ale... do príbehu zapadal fakt dobre. Proste jednoduchý príbeh spracovaný geniálne.
Ale aby som knihu len nevychvaľovala, určite viete, že každá kniha má svoju nejakú chybičku krásy. A má ju aj táto. Téma celej knihy totiž pripomína mne aj vám jednu veľmi dobre známu knihu, čo ma na začiatku trošku sklamalo, ale ak sa začítate a na daný bod zabudnete, strávite s knihou pekné chvíle. Takže tak.
Knihu teda odporúčam všetkým, ktorí chcú začať čítať slovenskú literatúru, tým, ktorí majú radi romantické príbehy, chvíľkovú drámu, normálne hlavné hrdinky a sexi hrdinov, ďalej tým, ktorí chcú čítať o útrapách a nájsť východisko a tým, ktorí majú radi príbehy končiace zahmlenými očami od sĺz. Tínedžerkám, dospelým, starkým... Veď za vyskúšanie nič nedáte. ;)


...viete ako sa čakalo na nové knihy Harryho Pottera? Ja som tak čakala na Mariotových dedičov!...

Cloe z blogu Vôňa Atramentu
Marja Holecyová - Mariotovi dediči
Touto sériou som začala, ako sa vraví, poriadne čítať. Podľa mňa je to tá najúžasnejšia séria kníh! Zároveň je to jediná séria, ktorú čítam znovu a znovu, stále dookola. A stále ma rovnako baví. Jeden čas som dokonca našla chlapca, ktorý sa podobal na opis hlavného hrdinu, samozrejme som bola presvedčená, že je to Miseag Mursa! :-D Túto sériu odporúčam všetkými desiatimi :-D PS: viete ako sa čakalo na nové knihy Harryho Pottera? Ja som tak čakala na Mariotových dedičov!
Nata Sabová - Ochrankyňa
Od Nati Sabovej som čítala viacero kníh, ale Ochrankyňa je podľa mňa jej najpodarenejšia kniha. Myslím, že je to aj prvá kniha, ktorú som od tejto autorky čítala. Odohráva sa na Slovensku, ako väčšina jej kníh. Je pútavo napísaná, napriek tomu Vás z tej knihy netrafí šľak (ako z Mariotových dedičov). Ochrankyňa je príjemná oddychovka, ktorá Vám zaručene zlepší náladu.
Marta Fartelová - Anjeli neplačú
Knihu Anjeli neplačú som si kúpila, keď som ešte chodila na Základnú školu, nevedela som absolútne o čom je, ale ten názov a obálka ma oslovili natoľko, že som si ju musela objednať. Chvíľu som ju odkladala, kým som sa do nej pustila. Po prečítaní som nad ňou strašne dlho uvažovala, môžem povedať, že to boli aj roky, kým som sa odhodlala, prečítať si ďalšiu knihu od Marty Fartelovej. Je napísaná tak reálne, až mám z toho hrôzu. Posledné stránky som celé preplakala (áno, otvorene s k tomu priznávam). Jediná kniha, pri ktorej som plakala! A nebola to slzička, dve... Je to úžasná kniha, ktorú odporúčam skôr starším čitateľom, ktorí budú nesmierne dojatí!
Enja Rúčková - Risknem to s punkerom
Túto knihu som čítala pomerne nedávno. Jej čítanie ma neskutočne bavilo. Ani nie tak príbeh, skôr atmosféra tej knihy. Jednoducho som mala neodbytnú potrebu čítať ďalej. Veľmi som ani neuvažovala (keď som práve nečítala) ako bude príbeh pokračovať. Len som ju chcela čítať! Odstupom času som na ňu myslela stále. Určité scénky sa mi v hlave vybavovali len tak, z ničoho nič. PS: táto pesnička, je podľa mňa ako stvorená pre knihu Risknem to s punkerom:
(Recenziu na túto knihu nájdete u Cloe TU )

...nechcem prezrádzať dej pretože stojí za to a je fajn si ho pomaličky rozbaľovať ako adventný kalendár pred Vianocami...

Charlotte z blogu Daydreaming
Zuzka Šulajová - Dievča z minulosti
Pred rokmi som sa dostala ku tejto knihe od Zuzky Šulajovej a bola to jediná kniha, ktorú som si z jej tvorby prečítala. Teraz som sa k nej vrámci projektu od Mony a Slávky vrátila a musím popravde povedať, že to absolútne vôbec neľutujem. Zuzka má skvelý a pútavý štýl písania a dokáže zaujať i bežnými životnými situáciami. Nechcem prezrádzať dej pretože stojí za to a je fajn si ho pomaličky rozbaľovať ako adventný kalendár pred Vianocami, zhrniem to iba do krátkych viet: V príbehu sa stretávame s Mišou a Izabelou, dvojičkami, pričom obe majú priateľov a hlavnou protagonistkou je Izabela. Nemá v láske Mišinho priateľa Jakuba z neznámych dôvodov a po tom, čo ju Marek, jej frajer, požiada o ruku, sa Izabele začnú snívať sny z viktoriánskeho Anglicka v šestnástom storočí doprevádzané pravidelnými bolesťami hlavy. Všetko na svete má svoj dôvod, rovnako ako sny o mladej Ellen a jej živote, ale to, prečo sa Izy tieto sny snívajú, a o čom vlastne sú, sa dozviete sami v knihe. 
Prvýkrát som si dielo prečítala na základe podnetu od spolužiačky a teraz bolo jedným z prvých titulov, na ktoré som si spomenula pri zmienke o slovenských autoroch. Neľutujem, že som to znova čítala a knihu môžem vrelo odporučiť každému, kto si chce čítaním oddýchnuť a nechať sa vtiahnuť príbehom. Neustále naberá na obrátkach a dynamike, Zuzka to pokazila až na konci keď nebola schopná zvládnuť svoje postavy realisticky a urobila z toho nepríjemnú telenovelu. Avšak, to nie je až taký veľký aspekt na to, aby ste si to neprečítali. Prečítajte, neoľutujete. Nápad je originálny, predtým som sa s nim ešte nestretla a zaujal ma okamžite. Myslím, že si Dievča z minulosti zaslúži väčšiu pozornosť, než sa jej dostalo pretože autorka zahrala svoju úlohu (až na ten koniec) skutočne bravúrne. Je to kniha sčasti aj pre chlapcov a je vykreslená dôveryhodne, postavy majú kladné i záporné stránky, niektoré budú liezť na nervy a ostatné budete zbožňovať.  
Dominika Ponechalová - Punková princezná
Túto knihu sme mali na povinné čítanie na prvom stupni osemročného gymnázia. Je jasné, že sa nám do toho nechcelo, ale nakoniec sme si všetci daný titul zohnali a voľky-nevoľky prečítali. Pamätám si, ako som ju čítala v kúpeľni po sprche, v posteli, v škole, v podstate všade, kde sa dalo a čítanie som si užila. Chcela som si urobiť re-reading, ale akosi na to, bohužiaľ, zatiaľ nebol čas. Avšak viem, že keď som mala zhruba trinásť rokov, dielo sa mi páčilo. Okrem Slovenska tam bolo opísané aj, tuším, anglické prostredie a príbeh zas sleduje život obyčajných ľudí. Je mi ľúto, že k tomu neviem povedať viac slov, ale snáď (ak máte záujem) si budete môcť cez vianočné prázdniny prečítať môj názor na našom blogu Faylotte. Až to prečítam, pochopiteľne. Každopádne, knihu odporúčam mladším dievčenským čitateľom, chlapcom veľmi nie. Tuším, že štýl písania bol podobne príjemný ako pri Zuzke Šulajovej, aj keď nápad nie je práve originálny a všetci už na začiatku vedia, ako sa kniha skončí.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Ďakujem veľmi pekne Aly, Andy, Petre, LenkeCloe a Charlotte za ich čas venovaný tomuto článku a ich podelenie sa o svoj názor s nami. Neviem ako vy, ale ja si už robím zálusk na niektoré knihy, tak len dúfam, že sa ku mne čím skôr dostanú...a možno postačí list Ježisškovi :D Prajem vám krásny deň :))
(Zdroje obrázkov kníh: http://www.gorila.sk/t/home.php; http://www.donbosco.sk/; http://www.martinus.sk/)

4 komentáre:

 1. Skvelé knižné tipy :) Najviac ma oslovila kráľovná z Tamiru a možno by som skúsila aj Prísahu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím, skvelé tipy a myslím, že máme rovnaký vkus :D Kráľovná z Tammiru láka aj mňa a už po nej pokukujem :)) A poviem ti skvelú správu, na stránke http://www.donbosco.sk/ ju nájdeš len za 1€ a Prísaha, joj, tú hľadám už dlho...len je všade vypredaná :/ Už to istí jedine knižnica :D

   Odstrániť
  2. to fakt, už sa púšťam na lov :D

   Odstrániť
  3. Ja som bola tiež mierne šokovaná :D Túto knižočku veľmi chcem odkedy na ňu Aly spravila recenziu a za 1€...no nevezmi ju :D (...ale má to jeden háčik...druhý diel Kráľovnej z Tammiru sa nedá nikde zohnať :/...)

   Odstrániť