13. decembra 2015

Šálku čaju a SLOVENSKÚ knihu, prosím.../11 (...dnes rozhovor so Svetlanou Majchrákovou...)

Spoločný projekt od Slávky a Mony

Projekt venovaný slovenským autorom a ich tvorbe. Spoznajte ich spolu s nami ;)

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Čo nám o sebe prezradíte?

Okrem kníh (myslím písania a čítania) obľubujem túlačky po svete a pobyt na našej chate.  Mám rada dúhu a ľudí, ktorí sa smejú, no nadovšetko milujem svoje deti a svoju rodinu. Bohužiaľ popri zamestnaní, manželovi a deťoch mám času málo, takže písanie je medzi mojimi prioritami v úzadí. Keď stíham, píšem predovšetkým detskú literatúru. Detičky sú neuveriteľné stvorenia, oplatí sa pre ne urobiť čokoľvek. Dúfam, že moje knihy im spestria už aj tak rôznorodý svet, že si v nich nájdu niečo dobré, zaujímavé a vtipné, že moje myšlienky im jedného dňa pomôžu v rozhodovaní o tom, čo je správne. Tri prvé knihy (Vodník Čľupko, Lúčne veršovačky, Škriatkovia a rytierske cnosti) sú vhodné pre deti predškolského veku a 1. stupňa ZŠ. Posledná kniha (Zrada, česť a tajomstvo) je vhodná pre tínedžerov a dospelých, v ktorých sa ešte stále skrýva kus dieťaťa.

...deti to ani netušia, no dokážu robiť skutočné zázraky...

1. Písanie je jednoznačne čarovné. Všetko, čo máte na srdci, čo ste videli, počuli a čo vám fantázia pošepká pretvoríte do slov a tým dáte príbehu nesmrteľný život. Tvoríte, vymýšľate, prerábate, hráte sa so slovami. Príbeh ožíva a vy sa s ním môžete podeliť s ostatnými a dúfať, že sa im zapáči. No k samotnému písaniu vedie dlhá cesta a nie každý sa po nej odhodlá hneď kráčať. Na životnej ceste sa naskytá množstvo križovatiek a odbočiek, ktoré smerujú inam než túžba vášho srdca, vždy však záleží na vašom rozhodnutí. Kedy ste sa vy rozhodli, že budete spisovateľom? Kedy prišiel ten impulz niečo napísať a kto sa stal prvým čitateľom, ktorý mohol nahliadnuť na vami popísané hárky papiera?
Úprimne sa priznám, zatiaľ sa veľmi nepovažujem za spisovateľku. Ale toto oslovenie ma vždy poteší. Takže ďakujem pekne.
Som narodená v znamení blížencov, takže moje životné púte sa rozbiehali toľkými rôznymi smermi ako málokomu. K písaniu som si našla cestu až s príchodom mojich dvoch ratolestí, a to na materskej dovolenke. Deti to ani netušia, no dokážu robiť skutočné zázraky. Aj mojim prvým čitateľom bolo dieťa, konkrétne môj syn, ktorému som rukopis o nezbednom vodníkovi najskôr prečítala a až podľa jeho reakcie som sa odhodlala poslať ho do vydavateľstva.2. V živote sú zlé i dobré dni. Šťastné aj smutné okamihy. Úspechy, no zároveň nechýbajú i neúspechy. Myslím, že cesta za vydaním knihy nie je ľahká a aj keď je autor presvedčený, že jeho príbeh stojí za prečítanie, nie každý s ním môže zdieľať rovnaký názor. Začiatky sú ťažké. Ako to bolo s vami a s vaším prvým pokusom o vydanie knihy? Bol úspešný alebo naopak nie? Aký ste mala pocit z toho, že sa to môže, ale aj nemusí podariť?

Môj prvý pokus o vydanie knihy sa volal teda „Vodník Čľupko“.  Rukopis som s malou dušičkou odoslala do viacerých vydavateľstiev. Šťastena však stála pri mne, pretože pani Katke Marenčinovej „padol do oka“ a po pár mesiacoch sa sen premenil na moju prvú knihu. Bol to prvý krok k naozajstnému písaniu a zároveň nezabudnuteľná skúsenosť,  ktorá ma mnohému naučila. Touto cestou pani Katke ďakujem, že mi dala šancu.


3. Detské knihy sú úžasné už len z toho dôvod, že v sebe ukrývajú množstvo poučení a posolstiev pre najmenších čitateľov. Vyzdvihujú priateľstvo, dobré skutky, skutočnú lásku a ešte mnoho iných skrytých a vzácnych hodnôt. Obdivujem spisovateľov, ktorý dokážu písanou formou dať čitateľom smer, ktorým by sa mohli riadiť vo svojom živote. Aké hodnoty sa ukrývajú vo vašich knihách? Ktoré vyzdvihujete? A ktorá je pre vás najcennejšia?

Súhlasím s tým, že detské knihy by v sebe mali mať dobré posolstvo. Také to „staré, základné dobro“, ktoré vedia deti rýchlo identifikovať.  V mojich prvých troch detských knihách, ktoré sú určené deťom vo veku od 4 rokov,  sa čitatelia nestretli s násilím, ani s podliactvom a zákernosťou.  Hlavní hrdinovia vo svojich príbehoch robia dobré skutky, pričom používajú dôvtip, vynaliezavosť  a počúvajú svoje srdiečka.  Zväčša sú to šibali a živé striebria, rovnako ako skutočné detičky. Tak napríklad vodník Čľupko vďaka ovládnutiu vody ochotne pomáha  druhým. Škriatkovské deti z knihy „Škriatkovia a rytierske cnosti“ odkrývajú podstatu čestnosti, pracovitosti, vynaliezavosti, múdrosti a vytrvalosti. Lúčni obyvatelia z knihy „Lúčne veršovačky“  si dobrými nápadmi poradili s nepriazňou osudu.4. Naposledy som čítala dve knihy pre mladších čitateľov a to Middlestone od Pavla Hornu a Záhrobnú knihu od Neila Gaimana a môžem s čistým svedomím prehlásiť, že to boli dve nádherné a kvalitne napísané knihy, ktoré sa ihneď zaradili medzi najlepšie, ktoré som doposiaľ čítala (smile) Stali sa môjmu srdcu veľmi blízke a nie je sa čomu čudovať...Skrývali totiž niečo väčšie. Hodnoty, ktoré chýbajú často v mnohých knihách. Myslím, že detské knihy sú klenotom v literatúre a spisovatelia, ktorý sa im venujú majú podľa mňa stále tú rozprávkovú dušu dieťaťa, ktoré nezabudlo snívať a veriť v zázraky. Odzrkadľujú sa vo vašej tvorbe aj predstavy z vášho detstva? Kde naberáte inšpiráciu pre vašu tvorbu a čo je takým vašim hnacím motorom v písaní?
Dobrovoľne doznávam, že zatiaľ v každej knižke sa odzrkadlilo niečo z môjho osobného života alebo z môjho detstva. Aj keď je to iba maličkosť.
No a inšpiráciu, tú dokážem nabrať všade vôkol. Stačí otvoriť oči, umyť uši a ide to. Dôležité však je, ako môj nápad prijmú  deti, a to práve je hnacím motorom pre mňa.  Na jednej strane sú veľmi prísne a nekompromisné v hodnotení, na strane druhej sa vymykajú všetkým pravidlám, odporujú fyzikálnym zákonom a dokážu neskutočným spôsobom oceniť  ľudskú snahu.


5. Mnoho čitateľov, ale i spisovateľov má svoj vzor v písaní. Niekoho, kto ich svojou tvorbou zasiahol natoľko, že sa rozhodli napísať svoj vlastný príbeh. Alebo čítali knihu, ktorá im zmenila pohľad na svet. Aj vy máte svoj vzor v písaní? Aká je vaša obľúbená kniha či knižná séria, ktorú považujete za to najlepšie, čo ste kedy čítali?

Keby som chcela vypísať všetkých autorov, ktorých si vážim a mám rada, asi by nám nestačil priestor. Preto iba v skratke poviem, že obdivujem bezhraničnú fantáziu Hansa Christiana Andersena, cit Lucy Maund Montgomery pri oživení  Anny zo Zeleného domu, hravosť Preusslera Otfrieda pri vykúzlení Malej bosorky,  ale i nápady našej Kristy Bendovej, Ľudmily Podjavorinskej, Jany Pronskej a spol.

6. Písanie je vášňou. Dokáže človeka odpútať od reality a vďaka fantázii ho urobiť pánom vlastného sveta. Umožňuje mu vytvárať nové postavy, príbehy, ukázať druhým svoj pohľad na svet...deliť sa o to, čo má rád, ale i to, čo ho zarmucuje. Písanie vytvára nikdy nekončiace možnosti a spolu s knihami má veľkú moc zmeniť človeku život. Čo vy a písanie? Čo pre vás znamená a ako knihy zmenili/obohatili váš život?
Vnímam písanie ako únik z reality, odreagovanie sa od každodenných starostí a stresov. Keď človek píše alebo číta, môže byť kýmkoľvek a robiť čokoľvek. Môže si vytvoriť vlastný svet, akoby vlastnú dimenziu podľa svojich predstáv. Písanie kníh ma baví a zároveň vnútorne napĺňa. Rovnako zaujímavý je proces vydania knihy. Je to pár mesiacov, ktoré som v kontakte tak s vydavateľkou, s ilustrátorkou a s grafikom. Kým si všetko vydiskutujeme, vyjasníme a obhájime, strašne veľa sa nasmejeme. Sme taká malá rodina, ktorá „ukuchtí“ niečo duši lahodiace a zanechá po sebe maličkú pozitívnu stopu (aspoň dúfame).

7. Na konte máte 3 krásne detské knihy s nádhernými ilustráciami. No len nedávno vám vyšla kniha s názvom Zrada, česť a tajomstvo, ktorá je venovaná už starším čitateľom v skupine násťročných. Čo vás viedlo k napísaniu tohto diela? Ako by ste naň navnadili nás čitateľov, aby sme po ňom čím skôr siahli?

Zrada, česť a tajomstvo je mojou prvotinou pre staršie deti. Veľmi rada čítam historické romány odkrývajúce tajuplné hrady, zámky a pevnosti, objavujem únikové chodby a záhadné šľachtické rody. Naša história je neuveriteľne bohatá a pestrá a je obrovskou škodou, že jej nie sú „násťroční“ naklonení.  Dúfam, že sa mi podarí aspoň trošičku stredovek priblížiť deťom vo forme, ktorá sa ich zaujme.
Veľmi si želám, aby sa prostredníctvom tejto knihy stali nebojácnymi rytiermi, pre ktorých česť nie je iba slovom a aby sa pre dobrú vec spolčili hoci i so zbojníkmi. Chcem, aby si kryli chrbát pri šermiarskych súbojoch, ktoré sa v knihe tiež nachádzajú v hojnej miere.  Verím, že im telom prebehnú zimomriavky, keď budú blúdiť katakombami Čachtického hradu. Prajem im, aby zadržiavali dych pri odhalení záhady tajomného medailónu, ktorý nosí hlavná hrdinka na krku a aby cítili motýlie krídla v žalúdku, keď dôjde k žiadosti o ruku. Prajem čitateľom, aby sa pobavili i niečo naučili, pretože príbeh je postavený na skutočných udalostiach, rodoch a hradoch. Skrátka, snažím sa v knihe priblížiť  stredoveké Slovensko.


8. Len tak zo zvedavosti. Pripravujete do budúcna niečo nové, čo sa týka vašej tvorby? Ak áno, môžete nám prezradiť niečo bližšie?

Pravdupovediac, mám pripravené dva rukopisy, ktoré možno uzrú svetlo svetla v knižnej podobe.  Jeden z nich zachytáva huncútstva detí počas letných prázdnin, druhý je opäť historickou epikou. Uvidíme, čo čas prinesie.

Ďakujem veľmi pekne za poskytnutý rozhovor 
:)


TvorbaPútavý a podmanivý príbeh, odkrývajúci časť histórie slovenských hradov Ostrý Kameň a Čachtice. Kvôli zrade a krádeži vzácnych klenotov sa traja statoční mladíci a jedna chovanica z Ostrieža vyberú naprieč Malými Karpatmi na nebezpečnú a zároveň dobrodružnú cestu ku krutej a nemilosrdnej hradnej panej Čachtíc. Hrou osudu sa dostanú medzi zbojníkov, odhalia záhadné hradné podzemie, objasnia tajomstvo zvláštneho medailónu i dôvod zrady. Česť, húževnatosť a dôvtip im pomôžu zvládnuť životunebezpečné situácie, splniť nesplniteľnú úlohu a ubrániť lásku.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Žijú hlboko v podzemí, vo svete hornín, minerálov, drahých kameňov a nádherných jaskýň. Sú smelí, pracovití, čestní, vynaliezaví, múdri a vytrvalí. Sú to škriatkovia, ktorí počas školských prázdnin prežívajú nezabudnuteľné dobrodružstvá plné hrdinských činov. Ako mladí rytieri sú odhodlaní pomôcť zachrípnutej sove, rozniesť poštu za chorého suseda, nájsť nezvyčajný poklad, vyhrať škriatkovské hry a mnoho iného. Staňte sa rytiermi a nazrite s nimi do sveta opradeného tajomstvom, spoznajte silu ametystov, smaragdov, diamantov, či meteoritov.°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Vodník Čľupko je dobrosrdečný, vynachádzavý, odvážny, priateľský, čestný a rád pomáha druhým. Škriatkom, vílam a zvieratkám pomôže prinavrátiť čarovnú tôňu, obnoviť vyschnutú studničku v lese. Poradí si v každej situácii. Šesť veselých, bohato ilustrovaných príbehov plných šibalstiev, humorných situácií a vtipných postrehov.


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Veršované príbehy o lúčnych obyvateľoch z pera Svetlany Majchrákovej s krásnymi ilustráciami Oksany Lukomskej prichádzajú k deťom v knižke Lúčne veršovačky. Čaká na nich slimák Gusto, stonožka Eliška, motýľ Albert, svrček Filipko a ďalší hrdinovia. Určite sa s nimi skamaráti každý, kto sa do tejto krásne obrázkovej knižky začíta.°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Autorku môžete nájsť aj na jej FB stránke ;)
(Zdroje obrázkov kníh a anotácii k nim: http://www.martinus.sk/knihy/autor/Svetlana-Majchrakova/....http://eshop.knihydobrovsky.cz/eshop-lucne-versovacky-592926.html)

2 komentáre:

  1. Veľmi sa mi páči ako autorka čerpá zo svojích detí a práve deti sú inšpiráciou. Ja všade navôkol počúvam ako ked prídu deti, že už všetky túžby matiek končia. A práve tu deti boli prvým krokom k tvorbe. Hoci je to ťažké si nájsť čas, ale predsa. :) Mám chuť si prečítať knihu pre deti :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Pani Zuy má pravdu. S príchodom detí začína nové dobrodružstvo, a to nehovorím o adrenalíne. :-) S.M.

      Odstrániť