9. decembra 2015

Šálku čaju a SLOVENSKÚ knihu, prosím.../09 (...rozhovor s Lenou Riečanskou...)

Spoločný projekt od Slávky a Mony

Projekt venovaný slovenským autorom a ich tvorbe. Spoznajte ich spolu s nami ;)

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Slovíčko na úvod...
Aký ste typ človeka?
Aká som? Nerada hodnotím samu seba. Myslím si, že každý si pri stretnutí so mnou utvorí vlastný názor. Priatelia vravia, že som veselá, vtipná, empatická... A, čo hovoria ostatní, to našťastie neviem.
Čo máte rada aj okrem písania?
Milujem svoju rodinu a snažím sa jej čo najviac venovať a dať toľko lásky, koľko vládzem. Ak ste svojou otázkou mierili na moje ostatné záujmy, rada čítam, chodím do divadla, do prírody a veľmi rada sa stretávam s ľuďmi.   
Akým žánrom sa venujete? O čom sú vaše diela, čo nimi chcete povedať, na čo poukázať?
Moja tvorba sa zameriava na životné príbehy. Spolu so mnou ich píše sám život a ja ich fiktívne dotváram, kreujem a dávam do čitateľnej podoby. Sú v nich opísané radosti, starosti dnešných žien, ich lásky, sklamania, zrady, aj nádeje. Dávam nahliadnuť do ženskej duše, odkrývam tajné myšlienky, túžby a sny. Život nie je vždy príjemný a veselý. V svojich knihách poukazujem na jeho  slasti a strasti. Raz sme hore, raz dole... Často nás život doženie k slzám, ale znova dáva nádej na úsmev. Život je krásny a oplatí sa ho žiť. A, práve toto chcem povedať, na toto chcem poukázať.
A komu sú venované, akej vekovej kategórii?
Päť románov (Trojlístok z internátnej izby, Karolína, neblázni! Nebo, peklo, raj, Čerešňa na šľahačku, Nikdy mi nebolo lepšie) je písaných pre dospelé čitateľky. Ale čítajú ich dievčatá od pätnásť do ... Dokedy ich čítanie baví a obveseľuje im život.
Ostatný román (Ach, tá Joja!) šiesty v poradí a prvý z kategórie pre deti a mládež, je o trinásťročných slečnách. Tešia sa z neho dievčatá od 9 – 13 rokov.


...život poskytuje toľko inšpirácií! Je to nevyčerpateľná studnica príbehov...

1. Písanie je jednoznačne čarovné. Všetko, čo máte na srdci, čo ste videli, počuli a čo vám fantázia pošepká pretvoríte do slov a tým dáte príbehu nesmrteľný život. Tvoríte, vymýšľate, prerábate, hráte sa so slovami. Príbeh ožíva a vy sa s ním môžete podeliť s ostatnými a dúfať, že sa im zapáči. No k samotnému písaniu vedie dlhá cesta a nie každý sa po nej odhodlá hneď kráčať. Na životnej ceste sa naskytá množstvo križovatiek a odbočiek, ktoré smerujú inam než túžba vášho srdca, vždy však záleží na vašom rozhodnutí. Kedy ste sa Vy rozhodli, že budete spisovateľkou? Kedy prišiel ten impulz niečo napísať a kto sa stal prvým čitateľom, ktorý mohol nahliadnuť na Vami popísané hárky papiera?
Od detstva som sa pohrávala s písaním, ale môj prvý vydaný román som napísala až v roku 2010. Pôvodne som ho písala len tak, pre svoju priateľku, pre jej pobavenie a moje vlastné potešenie. Bola ním taká nadšená, až ma nahovorila rukopis ponúknuť vydavateľstvu.
  
2.  V živote sú zlé i dobré dni. Šťastné aj smutné okamihy. Úspechy no zároveň nechýbajú i neúspechy. Myslím, že cesta za vydaním knihy nie je ľahká a aj keď je autor presvedčený, že jeho príbeh stojí za prečítanie, nie každý s ním môže zdieľať rovnaký názor. Začiatky sú ťažké. Ako to bolo s vami a s vaším prvým pokusom o vydanie knihy? Bol úspešný alebo naopak nie? Aký ste mal pocit z toho, že sa to môže ale aj nemusí podariť?
V mojom prípade sa nekonala „Cesta zarúbaná“. Bola síce troška neistá, ale nasledoval príjemný rozhovor s pánom riaditeľom vydavateľstva Motýľ, po dvoch týždňoch radostná správa, že román vydajú. Veľmi rýchlo dostal krídla a letel k čitateľom. A do roka ďalšie dva.

3. Každý človek je iný, s iným charakterom i zmýšľaním. Ako povedal Denver Moore: "Veď všetci sme rovnako iní..." A to je dobré, pretože vďaka tomu môžeme čítať o príbehoch lásky, strastiplných dobrodružstvách, nevyriešených zločinoch, či o drakoch a elfoch. Myslím, že každý spisovateľ píše o tom, čo má rád a na čo chce poukázať. No potrebuje aj postrčenie a tým je inšpirácia. Kto alebo čo je vašou inšpiráciou a kde ju dokážete načerpať? Čo je vašim hnacím motorom v písaní?
Inšpiráciou je život, hnacím motorom čitatelia. Život poskytuje toľko inšpirácií! Je to nevyčerpateľná studnica príbehov. Toľko má rôznych podôb, zvratov a prekvapení. No, nevyužite to. A, povedzte, čo je nám bližšie, ako to, čo žijeme?
Stretnutia s čitateľmi sú úžasné. Každý spisovateľ by si ich mal dopriať. Nabíjajú, inšpirujú a poháňajú k ďalšej tvorbe.

4. Myslím, že sa naskytnú chvíle, keď má spisovateľ problém pokračovať v písaní príbehu. Akoby sa znenazdajky vynoril obrovský tehlový múr, ktorý nevie obísť a nemá síl ho zničiť. Stalo sa vám už niekedy niečo podobné? Písali ste no zrazu ste sa ocitli pred prekážkou a nevedeli kadiaľ ísť, čo robiť? Ak áno, ako ste to nakoniec prekonali?
Keď začnem, tak píšem. Nemávam „slepé okná“ alebo, ako by som to nazvala. Snáď len pri ostatnom, zatiaľ rozpísanom románe pre dospelákov. Ale to spôsobilo čosi úplne iné. Dej sa sčasti odohráva v Tunisku a nedávny útok teroristu na tuniskej pláži ma zastavil. Jednoducho som nedokázala písať ďalej. Ale, chystám sa ten román dopísať.

5. Písanie je vášňou. Dokáže človeka odpútať z reality a vďaka fantázii ho urobiť pánom vlastného sveta. Umožňuje mu vytvárať nové postavy, príbehy, ukázať druhým svoj pohľad na svet...deliť sa o to, čo má rád, ale i to, čo ho zarmucuje. Písanie vytvára nikdy nekončiace možnosti a spolu s knihami má veľkú moc zmeniť človeku život. Čo vy a písanie? Čo pre vás znamená a ako knihy zmenili/obohatili váš život?
Každému, kto číta, knihy obohacujú život. S hrdinami môže prežiť mnoho príbehov. Ale, ak príbeh píšete, je vo vašej moci osudy ovplyvniť, meniť, upozorniť na zlo, potrestať ho. Zároveň spraviť ľudí lepšími a dať im nádej. Či rozoberáte vážne témy alebo píšete o dobre a láske získavate imaginárnych známych a priateľov. A, čo je najpríjemnejšie a najväčším zadosťučinením za dlhé hodiny strávené pri počítači sú tie skutočné priateľstvá. Priateľstvá s kolegami autormi a spisovateľmi, ktoré sa vytvárajú cez FB aj osobnými stretnutiami.

6. Niekedy sa mi zdá, že v slovenskej knižnej blogosfére takmer nik nečíta alebo nevenuje dostatočnú pozornosť slovenskej tvorbe. Priznávam sa, že ani ja nie som výnimkou, ale určite to chcem zmeniť. Myslíte si, že o slovenské diela je dostatočný záujem? Ak nie, čo myslíte, kde nastala chyba? Ako by sa dalo ukázať, že i naši spisovatelia majú čo ponúknuť a ich diela stoja za to?
Myslím si, že tvorba slovenských spisovateľov si našla svoje miesto medzi čitateľmi Stále viac a častejšie čiahajú po pôvodnej tvorbe a páči sa im, že poznajú prostredie, v ktorom sa dej odohráva, aj mentalitu literárnych hrdinov, ktorú im autori približujú.
Tým ostatným odkazujem, nech neváhajú, majú z čoho vyberať a kvalita ich prekvapí.

7. Len tak zo zvedavosti. Pripravujete do budúcna niečo nové, čo sa týka vašej tvorby? Ak áno, môžete nám prezradiť niečo bližšie?
Áno, pripravujem. Mám rozpísaný román pre dospelých. Už som to spomínala v ktorejsi predchádzajúcej otázke. A tiež pracujem na ďalšom románe pre dievčatá.

Ďakujem veľmi pekne za poskytnutý rozhovor 
:)

Tvorba


V 7. A triede je veselo. Joja sa tam každé ráno ponáhľa. Skoro letí! To zato, že vždy mešká. Ale aj preto, lebo sa teší na spolužiačky Soňu a Moniku. Spoločne si užívajú svojich krásnych trinásť!
Tri dievčatá, hoci každé iné, si prisahali: "Navždy kamošky!" Trávia spolu toľko času, koľko sa len dá. Šuškajú si tajomstvá, vyplačú svoje trápenia a senzačne sa dopĺňajú. 
Vysokú, vytiahnutú Joju spolužiaci prezývajú Žirafa. Niekedy aj Eiffelovka. Lenže ona pozná výhody svojej postavy a v správnej chvíli ich riadne využije. Len čo sa vystrie, aj chalani pochopia, že si nemajú k jej kamarátkam dovoľovať. Ochráni drobnú, ustráchanú Soňu, a keď treba, aj modelkovskú, vždy upravenú Moniku. 
Začítajte sa do tejto knižky a zažite s "navždy kamoškami" príbeh o priateľstve, o rodine, o vzťahoch, o športe a, samozrejme, o snívaní a možno aj o dotyku prvej lásky.


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Život je úžasný, jedinečný, aj keď nie vždy si to myslíme. Napriek tomu asi každý z nás zažil chvíľku, kedy si povedal: „Nikdy mi nebolo lepšie.“ A takú chvíľku si chce uchovať v mysli navždy. Alebo...?
Tento príbeh je o tom, ako v živote potrebujeme stretnúť lásku, ale hlavne – aké dôležité je mať v svojej blízkosti človeka, ktorý nás podrží v ťažkých chvíľach. Skutočný priateľ je ten, kto stojí pri nás, s kým sa môžeme smiať aj plakať.
Anetin postoj k životu poznačil rozchod rodičov, keď bola ešte malým dievčatkom. Aj mamina túžba po objatiach, ale najmä otcova prelietavosť vo vzťahoch s inými ženami. Keď prežijete detstvo v takom prostredí, nie je jednoduché nájsť si v dospelosti muža, ktorý by zapadal do predstáv o prijateľnom partnerovi. Ale vnútorné túžby nepotlačíš. Sú tu a nútia človeka konať živelne. Aj Anetu zaskočili. Túži po láske, podvedome ju hľadá. Možno je blízko, možno niekde ďalej, možno je konečne tento tým správnym... To keby vedela. Celý jej príbeh by bol menej zamotaný. 
Anetina cesta do Ríma mení jej životný postoj a otvára nové, nepoznané...

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Život nikdy nie je taký ideálny, ako by sme si priali. Niekto načne lákavú, šťavnatú čerešňu, zlíže šľahačku... Inému zostanú len oči pre plač. Netreba si zúfať, čerešne znova zakvitnú... 
Tento román ponúka všetko, čo prináša reálny život. Lásku, priateľstvo, zradu, slzy aj smiech. Chcete sa dozvedieť, čo z toho sa podarí uchytiť hlavnej hrdinke Ester? Je mladá, krásna, úspešná, zaľúbená, a predsa sa s ňou osud pohrá. Ocitá sa zrazu v centre pozornosti troch mužov... S jedným z nich je zasnúbená, z náklonnosti druhého prekvapená a ten tretí ju neodolateľne priťahuje...
„Odrazu sa pevné prsty mužskej ruky jemne dotkli jej lakťa, postupovali smerom dolu, až po dlaň. Ten dotyk bol skúmavý, akoby hľadal oporný bod. Veľká mužská ruka našla jej útlu dlaň a skryla ju v svojej dlani. Ester bola prekvapená a zmätená, v prvom momente mala chuť vytrhnúť ruku a skryť ju za chrbát. Hlavou jej prebehla myšlienka, že niekto zneužíva situáciu, najradšej by mu za to strelila zaucho, len guráž sa kdesi stratila. Ešte stále nemala istotu, kto zviera jej ruku, ale tušila... Telom jej prebehlo čosi neidentifikovateľné, čo sa nedalo ovládnuť, zachvela sa.“ 
Je len na Ester, ktorú cestu si vyberie. Splní realita jej sny?


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Karolínu prijali na vysokú školu. Posledné prázdniny trávi v rodnom meste. Nudu sa rozhodne zahnať opatrovaním troch detí, čo vnesie do jej života nový rozmer – smiech, radosť, ale aj zodpovednosť a problémy. Intenzívna a spaľujúca láska k nej prichádza nečakane, mení zmysel jej života. Karolína sa rozhodne dať prednosť staršiemu mužovi pred školou. Nepochopená celou rodinou bojuje o svoju lásku proti všetkým, pred problémami zatvára oči, počúva len svoj vnútorný hlas a túžbu svojho srdca. Muž, ktorého miluje, prechádza zložitým obdobím, po rodinnej tragédii sa ťažko vyrovnáva s neľahkým osudom. Ich vzťah sa vyvíja nečakane, rýchlo, ale o to intenzívnejšie. Prevráti ich život naruby. Rodina ju presviedča: „Karolína neblázni!“ Ona prosí: „Doprajte mi šťastie.“°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Život sa vie s nami pohrať. Raz sa cítime ako v raji, inokedy je to úplné peklo. 
Marcel padá z problému do problému. Keď stretne svoju životnú lásku, konečne dospeje, ibaže osud sa s ním nepríjemne zahrá a jeho šťastie sa rúca ako domček z karát.
Agáta po dovŕšení osemnástky opúšťa detský domov. Usiluje sa zaradiť do bežného života. Nepripravená sa ocitne vo víre intríg a falše. Svoju lásku stretne za podivných okolností. Oddá sa jej bezhlavo, prehliada nedostatky aj spôsob života milovaného muža. Bezvýhradne ho obdivuje a nasleduje. 
Hrdinovia príbehu sa ocitnú na pokraji priepasti, keď potrebujú pevnú pomocnú ruku. Stihnú sa jej zachytiť? Znamená podaná ruka symbol neba, pekla alebo ich zavedie do pokojného raja?°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Život niekedy bolí, inokedy je úžasný. Najmä keď máte po boku dobré priateľky. Tri dievčatá z rôznych kútov Slovenska - Silvia, Veronika a Anička sa ocitli v jednej internátnej izbe. Prežívajú spolu prvé študentské lásky, starosti aj sklamania. Bratislava im poskytuje dostatočnú anonymitu, možnosť nových poznaní aj zábavy. Len keby bezstarostný študentský život tak rýchlo neskončil... Aj keď sa dievčatá po škole rozchádzajú a každodenné starosti nadobúdajú nový rozmer, ich priateľstvo aj po rokoch pretrváva, poskytuje životnú silu. Pomôže Silvii prekonať problémy? Stroskotá jej manželstvo alebo naopak dostane druhú šancu?


P.S.: U Slávky si môžete práve prečítať rozhovor so Zuzkou Šulajovou a Evou Hraškovou ;)
(Zdroje obrázkov kníh a anotácii k nim: http://www.martinus.sk/knihy/autor/Lena-Riecanska/)

2 komentáre:

  1. Tak ani o tejto pani autorke som doposiaľ nepočula, ale z jej slov usudzujem, že je to veľmi príjemná žena a svojimi románmi ma aj celkom zaujala. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ani ja som doposiaľ o pani Riečanskej nepočula, takže som rada, že som sa o nej prostredníctvom projektu niečo dozvedela a súhlasím, že je to veľmi príjemná spisovateľka a myslím, že raz po jej knihách siahnem :)

      Odstrániť