24. novembra 2015

Šálku čaju a SLOVENSKÚ knihu, prosím.../03 (...rozhovor s Erikou Jarkovskou...)

Spoločný projekt od Slávky a Mony

Projekt venovaný slovenským autorom a ich tvorbe. Spoznajte ich spolu s nami ;)

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Čo nám o sebe prezradíte?

"Narodila som sa v Martine, vyrástla v Turčeku pri Kremnici, vyštudovala som strednú chemickú školu v Banskej Štiavnici, žijem vo Zvolene; tu podnikám v oblasti finančných služieb a obchodu aj tvorím. Mojimi jedinými koníčkami sú čítanie a písanie, vypĺňam nimi všetok svoj voľný čas. Občas si pozriem dobrý film akéhokoľvek žánru, ale zaujímajú ma aj dokumenty o prírode, cestopisy, no najmä o vesmíre, pretože vesmír a hviezdy ma fascinujú. Som typ človeka, ktorý má rád ľudí, som priama a úprimná, nemám rada netolerantnosť, neznášanlivosť, intrigovanie. Takisto ma mrzí, keď vidím, ako si nevážime Zem, ako sa o jej krásy postupne oberáme a sami sebe tým ubližujeme a že sa správame, ako keby sme mali niekde k dispozícii "náhradnú" Zem. Moje diela patria do dobrodružno-historicko-romantického žánru, sčasti v nich okrem vzťahov a lásky poukazujem aj na už zmienenú problematiku postoja človeka voči Zemi. Myslím si, že si v nich každý nájde ten svoj kúsok."


...prečo Indiáni? Sama neviem. Chytili ma v tých 15-tich a doteraz som im verná. Neviem vysvetliť túto svoju lásku, proste tu je a hotovo...

1. Písanie je jednoznačne čarovné. Všetko, čo máte na srdci, čo ste videli, počuli a čo vám fantázia pošepká, pretvoríte do slov a tým dáte príbehu nesmrteľný život. Tvoríte, vymýšľate, prerábate, hráte sa so slovami. Príbeh ožíva a vy sa s ním môžete podeliť s ostatnými a dúfať, že sa im zapáči. No k samotnému písaniu vedie dlhá cesta a nie každý sa po nej odhodlá hneď kráčať. Na životnej ceste sa naskytá množstvo križovatiek a odbočiek, ktoré smerujú inam než túžba vášho srdca, vždy však záleží na vašom rozhodnutí. Kedy ste sa vy rozhodli, že budete spisovateľom? Kedy prišiel ten impulz niečo napísať a kto sa stal prvým čitateľom, ktorý mohol nahliadnuť na vami popísané hárky papiera?
Prvotný impulz na písanie prišiel v 15-tich. V tom čase som už bola veľká čitateľka a stála návštevníčka našej knižnice. Vtedy sa zrodila myšlienka, že niekedy napíšem vlastný román, najlepšie western, sci-fi alebo detektívku - žánre, ktoré ma bavili a bavia doteraz. Do písania westernového románu som sa však pustila v 18-tich (v r. 1983), potom som ho sem-tam doplnila, ale dokončila som ho až ako 44-ročná. Nikdy som nemala v pláne byť spisovateľkou, pretože som si myslela, že toto povolanie je potrebné študovať. Až s postupom času som zistila, že tých, ktorí vydali knihu, akosi pribúda a majú rôzne profesie a koketovala som s myšlienkou, tiež konečne niečo napísať. Skutočné písanie ma však pochytilo až v roku 2011, kedy som prepisovala a opravovala do konečnej podoby svoju prvotinu - áno, spomínaný román z r. 1983, ktorý napokon vyšiel ako ebook v r. 2013 v spolupráci s vydavateľstvom Koruna. No popud, že si sadnem a začnem písať, lebo sa "chcem stať spisovateľkou", ten u mňa nikdy nenastal. Všetko vyplynulo tak akosi z okolností.

2. V živote sú zlé i dobré dni. Šťastné aj smutné okamihy. Úspechy, no zároveň nechýbajú i neúspechy. Myslím, že cesta za vydaním knihy nie je ľahká a aj keď je autor presvedčený, že jeho príbeh stojí za prečítanie, nie každý s ním môže zdieľať rovnaký názor. Začiatky sú ťažké. Ako to bolo s vami a s vaším prvým pokusom o vydanie knihy? Bol úspešný alebo naopak nie? Aký ste mala pocit z toho, že sa to môže, ale aj nemusí podariť?
Moje začiatky boli aj sú strastiplné, a to najmä kvôli téme, ktorú preferujem. Pokým mi vyšiel aspoň ebook prvotiny Bojovníci dúhy, oslovila som na Slovensku a v Česku do stovky vydavateľstiev, zo 49-tich sa mi aspoň ozvali, hoci so zápornou odpoveďou. Čo sa odmietania týkalo, mala som, pravdaže, zmiešané pocity, boli dokonca chvíle, kedy som si kládla otázky, načo vôbec píšem a pre koho, veď sa to aj tak k čitateľom nedostane. Mnohí iní by to na mojom mieste už asi vzdali. Ja som však písala ďalej a to bez ohľadu na výsledok. Som proste bojovník, mojou povahovou črtou nie je hádzanie flinty do žita :-) Dôkazom toho je, že práve dokončujem ôsmy román, hoci v tlačenej podobe mi vyšli zatiaľ dva; ten v poradí tretí je sľúbený na jar budúceho roku. 

3. Každý človek je iný, s iným charakterom i zmýšľaním. Ako povedal Denver Moore: "Veď  všetci sme rovnako iní..." A to je dobré, pretože vďaka tomu môžeme čítať o príbehoch lásky, strastiplných dobrodružstvách, nevyriešených zločinoch, či o drakoch a elfoch. Myslím, že každý spisovateľ píše o tom, čo má rád a na čo chce poukázať. No potrebuje aj postrčenie a tým je inšpirácia. Kto alebo čo je vašou inšpiráciou a kde ju dokážete načerpať? Čo je vašim hnacím motorom v písaní?
Čo sa hnacieho motoru týka, sama sa niekedy pýtam, prečo píšem, ako by mi šlo o život? :-) Ale vážne: u mňa je to jednoduché a súvisí to s inšpiráciou. Venujem sa histórii USA 19. storočia, dobývaniu am. západu a s tým spojenému vytláčaniu, ba až vyhladzovaniu pôvodného obyvateľstva - Indiánov - z jeho územia. No nejde o príbehy, ako ich poznáme z pera Karla Maya. Ja na internete vyhľadávam skutočné udalosti a skutočné životné osudy ľudí a tie potom pretavujem do mnou upravených príbehov. Keď sa mi v hlave napokon zrodí príbeh, je už ťažké udržať sa na uzde, proste príbeh musí ísť von, čo by čo bolo. 

4. Myslím, že sa naskytnú chvíle, keď má spisovateľ problém pokračovať v písaní príbehu. Akoby sa znenazdajky vynoril obrovský tehlový múr, ktorý nevie obísť a nemá síl ho zničiť. Stalo sa vám už niekedy niečo podobné? Písali ste, no zrazu ste sa ocitli pred prekážkou a nevedeli kadiaľ  ísť, čo robiť? Ak áno, ako ste to nakoniec prekonali?
Takúto prekážku som ešte nezažila a dúfam, že ani nezažijem. Ak predsa, verím, že si s ňou poradím :-)

5. Mnoho čitateľov ale i spisovateľov má svoj vzor v písaní. Niekoho, kto ich svojou tvorbou zasiahol natoľko, že sa rozhodli napísať svoj vlastný príbeh. Alebo čítali knihu, ktorá im zmenila pohľad na svet. Aj vy máte svoj vzor v písaní? Aká je vaša obľúbená kniha či knižná séria, ktoré považujete za to najlepšie, čo ste kedy čítali?
Nemám vzor v nijakom autorovi. Píšem,  ako viem, nikomu sa nesnažím podobať, ani ho kopírovať. Čo sa kníh týka mojou jedinou "knižnou bibliou" je kniha Dee Browna: Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee, k tej sa vraciam takmer pravidelne. Nejde v nej totiž o beletriu ako takú, ale o spracovanie histórie Indiánov ich očami a o autorom zozbierané autentické výpovede a ich pohľad na tragédiu ich národa.

6. Písanie je vášňou. Dokáže človeka odpútať od reality a vďaka fantázii ho urobiť pánom vlastného sveta. Umožňuje mu vytvárať nové postavy, príbehy, ukázať druhým svoj pohľad na svet...deliť sa o to, čo má rád, ale i to, čo ho zarmucuje. Písanie vytvára nikdy nekončiace možnosti a spolu s knihami má veľkú moc zmeniť človeku život. Čo vy a písanie? Čo pre vás znamená a ako knihy zmenili/obohatili váš život?
Už som spomínala vyššie: píšem, lebo musím; ide to zvnútra a vtedy, keď sa mi v hlave zrodí nový príbeh, vtedy si jednoducho neviem pomôcť. Nijaká kniha mi život nezmenila, čítanie kníh ho len obohacuje, prináša mi relax; pri čítaní snívam, cestujem v čase či na iné kontinenty a svety - rovnaké pocity mi prináša aj písanie.

7.Veľmi ma zaujala vaša tvorba. Síce som od vás nečítala ešte žiadnu knihu, určite to napravím. Téma, ktorej sa venujete vo vašej e-knihe Bojovníci dúhy je naozaj nezvyklá na slovenské pomery. Indiáni, 19.storočie, osídľovanie USA...A v knihe Osamelé vtáča sa opäť vyskytuje téma Indiánov, domorodcov. Myslím, že táto téma nejedného nadchne a už len zo zvedavosti po knihe siahne. Čo vás viedlo k napísaniu kníh s touto tematikou?
Prečo Indiáni? Sama neviem. Chytili ma v tých 15-tich a doteraz som im verná. Neviem vysvetliť túto svoju lásku, proste tu je a hotovo. Možno sú mojou spomienkou na minulý život medzi nimi - ktovie? :-) V 15-tich som však poznala Indiánov iba cez príbehy Karla Maya, Zane Greya, Fenimora Coopra ap., neskôr aj prostredníctvom filmov. Čím viac som však študovala a študujem indiánske národy, tým viac zaujímavostí sa o nich dozvedám, tým viac ma fascinujú, ale tým viac sa aj dostávam do problematiky ich života - minulého aj toho súčasného -, ich uplatnenia, neustáleho boja o svoje práva a postavenie v am. spoločnosti, ich snahu za udržanie vlastných hodnôt, kultúry, ale aj snahy o ochranu životného prostredia. Láska k Zemi je v nich silno zakorenená. Snažím sa priblížiť slovenskému čitateľovi, akí Indiáni boli a akými sa stali a príliš ich neidealizovať, no najmä sa snažím zbúrať pomerne  silno zakorenený slovenský mýtus, že totiž Indián = Vinnetou :-)    

8. Len tak zo zvedavosti. Pripravujete do budúcna niečo nové, čo sa týka vašej tvorby? Ak áno, môžete nám prezradiť niečo bližšie?
Ako som už spomínala, je otázkou možno dvoch-troch týždňov a dokončím svoj ôsmy príbeh. Ide o spoločenský román, v ktorom sa rovnako ako v Osamelom vtáčati snúbi história s prítomnosťou, akurát tentoraz ide o životné osudy domorodého muža zo začiatku 20. storočia, označovaného aj ako "posledný kalifornský Indián". Na jar mi v spolupráci s vydavateľstvom Artis Omnis vyjde historický román Spútaná divočinou - nádherný a dojímavý príbeh o veľkej no márnej láske, ale aj o nezvyčajnej a málo známej ženskej hrdinke, odohrávajúci sa v prvej tretine 19. storočia v tzv. pacifickej časti sev. Ameriky. V zálohe mám ešte jeden príbeh o životných osudoch troch veľmi zaujímavých a známych hist. postáv, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia, ale ukáže sa, že pravda je opak. Takisto stále na vydanie čakajú zvyšné dva diely Bojovníkov, nazvané Krv bojovníkov a Tanec bojovníkov. Niektorý z týchto románov a možno aj dva ešte určite vyjde do konca budúceho roka - v ktorom vydavateľstve, to si nechávam zatiaľ ako prekvapenie roku 2016.  

Ďakujem veľmi pekne za poskytnutý rozhovor 
:)
Ja ďakujem za oslovenie na rozhovor, bolo mi potešením a prajem všetko dobré! 

Tvorba


Vyberme sa do divokej Apacherie – na indiánske územie, ktoré dnes nájdeme už len na starých mapách. Krajina je tu rozpálená od slnka, kaktusy sa majestátne týčia k nebu, jastraby s roztiahnutými krídlami plachtia vysoko, vo vzduchu sa vznáša dym z táborových ohnísk a zem sa chveje od divokého cvalu koní. To sa k nám blížia hrdinovia príbehu. Započúvajme sa, vietor už prináša útržky ich slov...

Až zem bude spustošená, až rieky budú otrávené,

až more sčernie a vtáci začnú padať z mŕtvej oblohy,

Indián v poslednej chvíli znovu získa svojho ducha,

spojí sa s Bielym mužom a naučí ho úcte k zemi.

Potom spoločne povstanú proti nivočeniu

a stanú sa Bojovníkmi dúhy.Indiánsky kmeň Zunov stráži v horách Huachuca rodový poklad, ktorý oči belochov ešte nevideli.
Mexický roľník Perez prinesie domov drahokamy, ktoré mu daroval starý Zuna. Tí, čo sa na ne ulakomia, však chcú viac, za čo on aj jeho synovia zaplatia životmi. Mercedes, Perezova dcéra, sa rozhodne pomstiť smrť otca aj bratov. Počas cesty za vrahmi ju osud spojí s Benjaminom, ktorý sa vybral hľadať šťastie do Kalifornie. Netušia, že karta sa čoskoro obráti, a kvôli mape k pokladu sa Mercedes stane prenasledovanou korisťou...
Aké nástrahy čakajú na hrdinov, podarí sa im potrestať vrahov? A čo ak nájdu počas cesty niečo cennejšie ako všetky drahokamy Zunov?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

"Hovorí sa, že keď je somárom príliš dobre, idú sa kĺzať. O tom niečo viem. S mojím mužom Cyrom sme sa jedného dňa rovnako ako tie somáre ocitli na klzisku", tvrdí v úvode Heda Záborská, rozprávačka príbehu. 
S manželom a dvomi dospelými dcérami žijú bežný život plný obyčajných starostí. Ale iba do chvíle, pokým sa Heda nerozhodne dostať naspäť peniaze od bývalého milenca, ktoré mu požičala. Namiesto toho sa stane svedkom jeho vraždy. Vtedy sa spúšťa reťaz udalostí, ktoré v priebehu jedného roka zmenia Hedin život a vyústia do prekvapujúceho rozuzlenia. Pretože povedané slovami hlavnej hrdinky:"Šťastné obdobie, kedy človek verí, že nič zlé sa mu nemôže stať, skončí, keď pochopí, že sa mu môže stať všetko."°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

K Ave Greenovej, ambicióznej a zatiaľ trochu citovo odmeranej manažérke finančnej spoločnosti v Bostone, zavíta jedného dňa príťažlivý mladík indiánskeho pôvodu Noah Cane a hneď pri prvom stretnutí to medzi nimi zaiskrí... 


Noah pracuje ako kurátor v Sioux Falls, kde sa snaží všemožne pomáhať mládeži z rezervácie Rosebud. Máva však podivné sny. Opakovane sa mu v nich zjavuje domorodá žena Zintkala Nuni, ktorá umrela pred viac ako sedemdesiatimi rokmi. Na jej naliehanie pátra po minulosti svojich predkov, nájde ukryté dokumenty a dozvie sa z nich prekvapivé fakty. Tie ho privedú do Bostonu, kde sa snaží presvedčiť Avu, že je pravnučkou Zintkaly Nuni. Po počiatočnej nedôvere zo strany Avy napokon spoločne odhalia, že hlas ducha domorodej ženy nebol márny. Podarí sa im naplniť poslanie, ktoré im zverila Zintkala Nuni a ktoré sa ukázalo byť mocnejšie než smrť?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Autorku môžete nájsť aj na jej FB stránke ;)
(Zdroje obrázkov kníh a anotácií k nimhttp://www.martinus.sk/knihy/autor/Erika-Jarkovska/)

P.S.: U Slávky si môžete práve prečítať rozhovor s Janou Benkovou a Monikou Wurm...:)

2 komentáre:

  1. Veľmi príjemné odpovede. Páči sa mi, že sa zameriava aj na planétu Zem, to je myslím u slovenských autorov dosť neobvyklé a celkom rada by som si prečítala nejakú jej knihu. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Aj ja som si čítanie odpovedí užila, boli krásne :) A práve čítam od autorky Osamelé vtáča a naozaj je to nezvyklé na slovenskú tvorbu, páči sa mi to, aj keď mám aj výhrady, ale príbeh je zaujímavý, tak som zvedavá ako to dopadne. Dúfam, že recenziu napíšem čím skôr a možno i ty siahneš práve po tejto autorkynej tvorbe ;)

      Odstrániť