10. septembra 2015

Perla v piesku/Tessa Afsharová

Zmena fotografie: 20.7.2018
Originálny názov: Pearl in the sand
 Počet strán: 288
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná
Vydavateľstvo: Kumran (2013)

Anotácia

Rachab to zistila, keď ju ako pätnásťročnú predal na prostitúciu jediný muž, ktorého ľúbila a dôverovala mu – jej otec. Vďaka svojej inteligencii a starostlivému plánovaniu bola v tom, čo jej zraňovalo srdce, úspešná a v mladom veku dosiahla nezávislosť. A zaprisahala sa, že už nikdy nebude dôverovať mužovi. Žiadnemu, nech už by to bol ktokoľvek.

Boh mal iné plány.

Do jej citovo zmäteného sveta vkročil Salmon, jeden z najpoprednejších vodcov Júdovho kmeňa, ktorého si vážil celý Izrael. Cnostný a hrdý, hlboko veriaci človek. Nepriateľ. Čo má robiť žena s poškvrnenou minulosťou, ak chce, aby ju muž ľúbil, no má pocit, že to už nie je možné? Múry Jericha sú len začiatkom. Najdôležitejší boj sa odohráva v Rachabinom srdci. (zdroj)

Klady

Vierohodná fikcia...Tessa Afsharová sa rozhodla napísať príbeh, ktorého  podkladom je Biblia. Vybrala si výnimočnú biblickú ženu Rachab, ktorá bola predkom Ježiša Krista. No má to však háčik, bola neviestkou, inak povedané, prostitútkou. Ako sa takáto žena mohla stať súčasťou Božieho plánu? 
     Ľudia by ju ukameňovali, no Boh si ju vyvolil a zaradil do rodokmeňa svojho syna. Musela mať veľkú vieru a lásku k Pánovi, ktorý to všetko v jej hĺbke srdca videl. A touto myšlienkou sa zaoberala i Tessa. 
     Aj keď o Rachab v Biblii toho nie je veľa, spisovateľka zapojila svoju fantáziu a vytvorila túto krásnu fikciu. Síce sama hneď na úvod spomína, že príbeh Rachab treba spoznať na základe Biblie a to, čo napísala je čisto fikcia, i tak by som jej dala podtitul, vierohodná
     Mala to premyslené dobre. Všetky postavy, ich zmýšľanie, správanie. Vcítila sa do nich a tým priniesla príbeh, ktorý ma očaril. Páčilo sa mi ako dokázala ukázať vnímanie Rachab, jej vzťah k Bohu, tú lásku, ktorú voči Nemu cítila. A potom, keď tam zahrnula Izraelitov a Salmona mi to prišlo všetko také reálne i keď viem, že realite, ktorú žiaľ nepoznáme, sa nevyrovná. No i tak mi to stačilo, aby som si na základe spisovateľkinej fantázie dokázala utvoriť vlastný obraz a vcítiť sa do ženy, ktorá sa stala výnimočnou v Božích očiach.

Krásny príbeh lásky...Veľkým plusom knihy je striedanie v rozprávaní postáv. Vďaka tomu som mohla spoznať Rachab aj Salmona. A najviac sa mi páčil ich rozvíjajúci sa vzťah. Z jednej strany nenávisť a predsudky, z druhej strach a hanba a spoločný cit, ktorý bol zakázaný, nemožný. Ale len z ľudskej stránky, pretože Boh je milujúci a spravodlivý a vidí do hĺbky našich sŕdc, presne ako i videl do Rachabinho. Musím povedať, že si to autorka pekne premyslela a keď sa zdalo, že už bude všetko dobré, prišiel nečakaný zvrat. Ako vravím, autorka sa do svojich postáv vžila, čo skutočne chválim.

Bližšie k Bohu...Mám rada kresťanskú literatúru, pretože vďaka nej dokážem Boha lepšie spoznať. A aj v tomto prípade som pocítila, ako nás Boh miluje a ako mu na nás záleží. Tessa Afsharová mi objasnila niektoré otázky veľmi múdro za čo som jej vďačná. Je to dobrá spisovateľka, ktorá miluje Boha a svoju lásku ukazuje prostredníctvom tejto knihy.

Zápory

Chýbajúce opisy...I keď som knihu zatiaľ chválila a zdá sa, že zápory ani nemá, vždy tu bude to ale. Príbehovo mi prišla kniha nádherná, no čo sa týka štýlu písania, tak tu by som pouvažovala. Prišiel mi príliš jednoduchý, no za to nie najhorší, ale náročného čitateľa pravdepodobne nenadchne a príde mu nezaujímavý. Miestami to bolo dosť nezáživné a na moje počudovanie, chýbali mi hlbšie opisy
     Zdĺhavé, príliš umelecké opisy nemám v láske, no ani krátke, aké sa nachádzali v príbehu, nie sú o nič lepšie. Chýbali mi, pretože som si nedokázala 100% vychutnať príbeh a moja predstavivosť tápala v tme
     Čo sa to deje, prečo a ako sa to vlastne stalo? Áno, vysvetlenie prišlo, no v mini opise, ktorý bol veľmi chudobný na slová. Strohé, smutné, mdlé, nezáživné...a to sa netýka len opisov, ale i citov. Vôbec neboli vykreslené tak, ako by si to príbeh žiadal. Viac opisov, precítenie a roztiahnutie niektorých pasáží a vzniklo by dokonalé dielo. Nuž, v tomto prípade to bol lepší priemer, ale čítanie aspoň nebolo ťažké. Oddychové dielo, ktoré si rada prečítam aj napriek tomuto záporu.

Zhrnutie

     Tessa Afsharová oplýva veľkou fantáziou a jej príbeh o Rachab sa vydaril. Páčil sa mi, veľmi, a pri čítaní som si oddýchla. No prišli aj záporné stránky v podobe slabých opisov a málo prejavených citov, čo sa týka postáv v niektorých pasážach. Kvôli tomu na mňa príbeh občas pôsobil mdlo a náročný čitateľ by to pravdepodobne neocenil. 
     Síce štýl autorky je jednoduchý, miestami strohý, i tak si ma kniha získala a ukázala mi Boha a Jeho lásku k nám. Určite si k tomuto dielu ešte nájdem cestu, ale teraz sa teším na ďalší príbeh od spisovateľky a to Perla z Moabu. Pretože kde jeden príbeh končí, druhý začína...
Moje hodnotenie
Zdroje obrázkov
http://www.ellisbc.org/contact-us.php
http://www.listofimages.com/desert-sunshine-nature-photography.html
http://beforeitsnews.com/awesome-time-wasters/2012/05/up-in-the-sky-there-is-a-heaven-i-just-wanna-fly-to-get-it-2193951.html
http://www.wall321.com/Space/Sun/rising_sun_1680x1050_wallpaper_58264
http://dayviews.com/tildalundberg/2009/7/
http://ask.fm/KateColdWinter
http://www.pantarhei.sk/knihy/beletria/beletria-ostatne/perla-v-piesku.html

6 komentárov:

 1. Skvělá recenze :) O knížce slyším poprvé, ale vypadá docela zajímavě :) Asi se po ní podívám :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :)) Som rada, že ťa kniha zaujala a ak sa k nej niekedy dostaneš, tak dúfam, že sa ti aj zapáči ;) Síce je to jednoducho napísané, ale skvelo premyslené, dobre sa číta a oddýchla som si...takže viac plusov ako mínusov :D

   Odstrániť
 2. píšem si ju do vianočného wishlistu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada, dúfam, že sa ti bude páčiť ak ti ju Ježiško prinesie pod stromček :D ;)

   Odstrániť
 3. o tejto knižke som už párkrát počula, no veľmi nemusím takéto témy. Možno by to však stálo za to, v tvojej recenzii som si prečítala iný uhol pohľadu..nuž, uvidím.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som sa sprvu bála, pretože predsa len to je príbeh, ktorý ma podnet v Biblii a myslela som si, že ma autorka niečím nahnevá, niečo popletie a podobne. No na moje prekvapenie ma kniha zaujala a zapáčila, takže už sa týchto biblických tém nebojím a vyhľadávam ich :))

   Odstrániť