20. augusta 2015

Oceán na konci ulice/Neil Gaiman

Originálny názov: The Ocean at the End of the Lane
 Počet strán: 184
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba s prebalom
Vydavateľstvo: Slovart(2014)
Anotácia

Jedného dňa, keď bol Neil Gaiman sám doma, jeho manželka práve niekde koncertovala, rozhodol sa, že si skráti čakanie a napíše pre ňu poviedku. Postupne však z poviedky vznikol román Oceán na konci ulice, v ktorom sa hlavný hrdina chystá na pohreb a vracia sa na miesta svojho detstva. Voľné chvíle pochmúrneho dňa vypĺňa potulkami po bývalom detskom kráľovstve. Vyberie sa až na samý koniec svojej ulice, kde ešte stále stojí farma Hempstockovcov, a stretne sa so starou pani Hempstockovou, matkou svojej kamarátky z detstva Lettie Hempstockovej, dá si čaj a odíde k jazierku s kačkami, ktorému Lettie hovorila oceán...(zdroj)

...na konci ulice je skutočný oceán...
K tomuto dielu som sa dostala tak pred rokom. A neviem ako je to možné, ale pamätám si svoje prvotné pocity z nej. Nesklamala, nenadchla. Nenahnevala, nepotešila. Mala som z nej zvláštny pocit, ani zlý, ani dobrý. Jednoducho to bola kniha, ktorú som vrátila na poličku a zabudla, o čom vlastne bola. Len občasné zahliadnutie jej chrbta mi vynorilo nepatrné spomienky na dielo, ktoré vo mne nezanechalo takmer žiaden pocit. 
No rozhodla som sa k nej vrátiť a môžem povedať, že som spravila tú najrozumnejšiu vec, ktorá ma mohla napadnúť. Tentokrát som čítala pozornejšie, vnímala autorové slová a celý príbeh mi začínal dávať zmysel. A po dočítaní, verte, či nie, som pocítila ten pravý pocit z nej. Bolo to nadšenie. Skutočné nadšenie zo skvelo napísaného diela, ktoré nie je obyčajné, ale plné originality a veľkého talentu, ktorý v sebe má Neil Gaiman
Pre mňa jednoznačne zážitok, plný skrytých významov a deja, ktorý je uveriteľnejší ako niektoré knihy, ktorých príbehy sú vsadené do reality. A to zásluhou už spomínaného autora, ktorý sa dokázal vcítiť do svojich postáv, zmeniť sa na sedem ročného chlapca a vnímať, cítiť, premýšľať tak ako to vedia deti. 
Ťažko sa opisuje moje nadšenie z tejto knihy, pretože sa to jednoducho nedá. Tento príbeh bol zvláštny no zároveň geniálny, nepredvídateľný a nedokážem ho opísať bez toho, aby som niečo neprezradila. Nejde to, knihu si musíte prečítať, pretože ja vám toho veľa nepoviem. Len toľko, že je to úžasné dielo od skvelého autora, ktoré stojí za to. 
Myslím, že som musela na túto knihu v istom zmysle dospieť, aby som ju aj pochopila. A pochopila i to, že na konci ulice je skutočný oceán...
Moje hodnotenie
Zdroje obrázkov
https://unsworthbecky.wordpress.com/2014/03/10/cloth-monster-2/
http://sidneyeileen.com/fine-art/fine-art/landscape/#.VdXKIrLtmko
http://www.knihysova.sk/kniha/ocean-na-konci-ulice-2157741

6 komentárov:

 1. Meno tohto autora som v poslednej dobe niekde zahladila..nevychádza mu teraz niekde nová kniha? :D A ja mám takéto geniálne príbehy hrozne rada, takže dúfam, že sa ku knihe skoro dostanem! :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viem, že u našich susedov mu práve vyšla kniha Předběžné varování (má peknú obálku), no od neho je mnoho kníh. Napríklad Hviezdny prach, to si chcem prečítať, pretože film je jeden z mojich najobľúbenejších, a potom aj knihu Koralina, to je tiež skvelý animovaný film (ak si nevidela, odporúčam kuknúť obidva filmy) ;) A dúfam, že sa ku knihe dostaneš čím skôr, podľa mňa stojí za prečítanie :)

   Odstrániť
 2. Ja by som si rada od autora prečítala Koralínu v komiksovom vydaní, no nedá sa už zohnať... Pekná recenzia, je pravda, že na niektoré knihy treba správny čas. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som nevedela, že má komiksové vydanie...ale knihu si chcem veľmi prečítať. Páči sa mi tá filmová obálka a musím povedať, že ma Koralina veľmi nadchla. A ďakujem ;)

   Odstrániť
 3. Toto je jedna z najzaujímavejších kníh. Určite úžasná. Mńa veľmi nadchla, keď som ju čítala.

  OdpovedaťOdstrániť