31. júla 2015

Zmrzlinová kráľovná/Susan Jane Gilmanová

Originálny názov: The Ice Cream Queen of Orchard Street
 Počet strán: 512
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: Fortuna Libri(2015)

Anotácia

Strhujúci román o žene, ktorá sa z najväčšej biedy a nešťastia dostane medzi smotánku

Píše sa rok 1913 a Malka Trejnovská sa spolu s rodinou na palube lode Amerika doplaví do New Yorku. Biedni židovskí prisťahovalci z Ruska túžia po lepšom živote. Namiesto toho ich čakajú hlad a neistota. Keď Malka utrpí ťažký úraz a rodina ju opustí, zdá sa, že je bez šancí.
Do rodiny ju však prijme taliansky zmrzlinár a tým predurčí jej osud. Dievča prežije vďaka láskavosti Dinellovcov, ale najmä vďaka vlastnej vynachádzavosti a šikovnosti. Keď sa zamiluje do všetkými obletovaného fešáka Alberta, v zmrzlinárskej dodávke sa s ním vydá na púť po Spojených štátoch. Ledva majú na jedlo, no napokon sa im podarí vybudovať firmu, ktorá ovládne trh so zmrzlinou. Z Malky Trejnovskej je už vtedy Lillian Dunklová, všetkými uctievaná "Zmrzlinová kráľovná Ameriky".
Ako skutočne prišla k svojej sláve a bohatstvu a aké sú jej temné tajomstvá? (zdroj)

Klady
Realistické vykreslenie...Myslím, že hlavná hrdinka nebude každému sympatická. Nie je to totiž postava, ktorá má všetky tie kladné vlastnosti ako sú napríklad: milá, obetavá, súcitná, láskyplná, krásna...niečo na štýl šuplíkovej postavičky, ktorú autori radi vo svojich dielach používajú - v skratke, dokonalé postavičky. Nuž Malka, alebo aj inak Lillian, je veľký opak hrdinky, na ktorú natrafím dosť často. A práve to sa mi veľmi páčilo. Tá inakosť. Konečne nedokonalá a realisticky vykreslená postava, ktorá si ma napriek svojmu správaniu, istým spôsobom získala.
   Bola prefíkaná ako líška, ctižiadostivá, vynachádzavá a v neposlednom rade poháňaná silnou zbraňou - nenávisťou. Nuž, ako hovorím, žiaden krásny kvietok. Ale, samozrejme mala i kladné stránky, no tie záporné ich zväčša prevýšili. Navonok milá, no v srdci iná...Aby ste však vedeli, Malka nemala ľahký život a občas som ostala zahanbená, pretože si nevážim to, čo mám.
     Malka bola ako taká Popoluška, ktorú si vzal krásny princ a ona sa stala kráľovnou. Ale Popoluška z rozprávky je stále milujúca, obetavá a podáva ruku biednym ľuďom, presne takým, ako bola i ona sama. Je kráľovná a všetci ju zbožňujú. Avšak, toto nie  je rozprávka preto nečakajte, že podobný obraz nájdete aj v tejto knihe. Malka sa stala Popoluškou, ale takou, ktorá vám zničí ilúzie a ukáže vám, akoby to bolo v realite. Možno niekoho sklame, no mňa to nadchlo. A prečo? Rozprávka o Popoluške je ako symbol nádeje, ukazuje, že sny sa môžu splniť, postačí dobrá víla a kúzlo. No len čo si uvedomím, že to bola iba rozprávka, realita mi dá poriadne zaucho, aby som nezabudla, kde patrím a ríša stvorená z fantázie to rozhodne nebude. Ale pri čítaní Zmrzlinovej kráľovnej realita v knihe ostala prítomná a len prikyvovala, že toto je ten pravý príbeh. Je spokojná, lebo v živote je to často tak ako i v tomto príbehu, kde meno Popoluška sa zmenilo na, Malka.

Prepracovaná do detailov...Som taká nadšená! Do rúk sa mi dostala kvalitná, prepracovaná, takmer dokonalá kniha. Je cítiť, akú si s tým autorka dala obrovskú, skutočne obrovskú, námahu. A poďakovanie v závere knihy mi to i potvrdilo. 
     Keby som stretla autorku, tak jej s najväčšou úctou poviem: "Vaša kniha bola jednou z  najlepších, aké som doposiaľ čítala a máte môj obdiv. Ste pre mňa veľkou inšpiráciou." Klobúk dole pred touto autorkou. Zaslúži si pozornosť v knižnom svete a každého knihomoľa (ale tým vás samozrejme nenútim prečítať si túto skvelú knihu, ja len vrelo odporúčam :) ). Mne sa na knihách najviac páči realistické vykreslenie, či už postáv alebo prostredia a opisy, ktoré nie sú zdĺhavé, no zato dokážu vtiahnuť čitateľa do deja. A v tejto knihe je to presne tak. Myslím, že Zmrzlinová kráľovná zaujme aj náročných čitateľov, ktorým som niekedy aj ja. Verte mi, ale toľko kladných pocitov u mňa vyvolali len asi 3 knihy. Zhrniem to pretože by som toto úchvatné  dielo najradšej vychválila až do nebies. Takže v skratke: I love it!!!

Originalita...Zmrzlina, zmrzlina, všade samá zmrzlina...no, kto by si už len vybral zmrzlinu ako odrazový mostík na vznik knihy. O niekom viem, volá sa Susan Jane Gilmanová. A viem ešte niečo, spravilanajlepšiu vec akú mohla. 
     Bolo to originálne, fenomenálne...perfektné. Nielenže som sa dozvedela o začiatkoch vzniku tejto dobroty, ale neuveriteľne ma fascinovalo ako autorka dokázala stvoriť takýto pozoruhodný príbeh, vďaka zmrzline. A o tomto to je. Prichádzať s novými nápadmi a pohrať sa s nimi až vznikne niečo, čo tu ešte nebolo(aspoň teda dúfam, že nebolo). Akoby povedala Malka alias Lillian: Hanba - nehanba, zaľúbila som sa do tejto knihy!
Zápory
Občas "klišé"...Ani neviem, prečo tu píšem tento zápor. Je vcelku nepodstatný. Ale asi by som nebola úprimná, keby som tvrdila, že sa mi páčilo všetko. Nuž, trocha mi vadili také tie "klišé" pasáže, ktoré som buď už niekde čítala, videla a možno i počula. Chápete, také, ktoré sú takmer v každej knihe. Ale niežeby ich tam bolo veľa. Tak primerane a mne to ani veľmi nevadí, pretože si túto knihu zapamätám vďaka skvelému autorkinmu štýlu písania a prepracovaného príbehu, a nie na základe ohraných scén. Takže to na kráse určite neuberie.
Moje hodnotenie
Zdroje obrázkov
https://www.naturalpaletas.com.br/blog/noticias.html
http://abcblogs.abc.es/gema-lendoiro/2014/10/27/comer-con-amigas-mucho-mejor-que-tomar-lexatin/
https://jones4567.wordpress.com/2014/07/02/ice-cream-founding-fathers-and-first-lady-dolley-madisons-favorite-dessert/
http://docsteach.org/activities/13704/print
https://www.pinterest.com/pin/347340189986104828/
http://drrichswier.com/2015/06/09/how-ice-cream-won-the-cold-war-by-b-k-marcus/
http://www.gorila.sk/product/547506

14 komentárov:

 1. Veľmi pekná recenzia, Mony. :) Nalákala si ma na knihu, keďže príbeh znie vážne fajn. Dokonca aj občasné klišé mám rada. Len sa bojím, aby mi charakter hl. hrdinky nepokazil celkový dojem. Ja som rada, keď má hrdinka knihy vykreslené aj svoje nedostatky, ale zase sa bojím, aby to nebolo až príliš prehnané. Dúfam teda, že nebude, a dám teda knihe skôr či neskôr šancu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Inak ma prekvapila hrúbka diela. Nebolo to veľmi rozťahané alebo plné opisov?

   Odstrániť
  2. Ďakujem :) Tak to ma teší, že ťa kniha zaujala. Hlavná hrdinka je tak skvelo vykreslená od malého dieťaťa až po dospelú ženu, že vlastne žiješ ten príbeh s ňou a vidíš jej zmenu, zmýšľanie, a tým ju dokonale spoznávaš. Preto ma tak zaujala, spoznala som ju a jej zlé aj dobré vlastnosti boli skrátka jej súčasťou. Ako hovorím, skutočná hrdinka, ktorá si svojim spôsobom dokáže získať čitateľa (ale nie je to žiadna zlá čarodejnica...jednoducho sa nechce vzdať, a preto občas koná tak ako koná). A, čo sa týka hrúbky diela, budem úprimná, bála som sa toho. Myslela som si, že ma to bude miestami nudiť, čakala som mnoho opisov na vyplnenie miesta, no našťastie nič sa z toho nestalo. Ten príbeh je skvelo prepracovaný a nenudila som sa ani raz. A opisy? Málinko, len také, aby priblížili prostredie, na takú predstavu...bolo to úžasne vyvážené. Ako som už spomínala, málo opisov, realistické vykreslenie, zaujímavý príbeh...pre mňa úžasné dielo :) Odporúčam :D

   Odstrániť
 2. No tak až toľko chvály som teda nečakala! :D Páni moji, znie to fakt dobre. Tá hrdinka ma láka, hlavne tá vlastnosť , že nie je " tá dokonalá" ale je naopak realistickejšia ;) A úprimne si myslím, že "klišé" je dnes všade, pretože je skoro nemožné prísť s niečím, čo sme už niekde nepočuli/nečítali/nevideli , takže mne klišé nevadí, skôr sa naň teším :)) Mňa by zaujímalo, podobne ako Lenku, či tam nebolo veľa opisov a či dostal aj pán Albert nejaký priestor, alebo to skôr bolo zamerané prevažne na osud hlavnej hrdinky? :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veď ani ja som nečakala, že ma ta táto kniha tak nadchne. A hlavná hrdinka bola naozaj iná a pre mňa výnimočná (aj keď som nie vždy s ňou súhlasila a občas ma i nahnevala, ale tiež je len človek, takže tak :D ) A Albert tam mal svoje miesto, samozrejme pomenej ako Malka, ale tiež si dokážeš o ňom spraviť obraz, spoznať ho. Mne sa to tak páčilo, dokázala som si spraviť obraz vlastne o všetkých postavách, ktoré sa tam vyskytli, aj keď mala prevažné slovo Malka/Lillian...Fakt, úžasné. A opisov sa neboj. Nemám ich v láske, no tu ich bolo naozaj primerane a ako som písala aj Lenke, slúžili tak na zorientovanie a akú takú predstavivosť (žiadna "vata"). Žiadne "omáčky", umelecké opisy (ale tie mám niekedy rada, no všetkého s mierou)...nič nekazilo dojem :) A čo sa týka klišé, viem, že teraz vymyslieť niečo originálne je naozaj náročné, takže som to brala s rezervou, ale trošilinku mi to predsa len vadilo. Takže odporúčam...dúfam, že si niekedy knižku prečítať aj ty ;)

   Odstrániť
  2. Veď to je potom super hrdinka, keď ťa vedela aj nahnevať! :D To je naozaj reálna hrdinka, veď aj s kamarátkou sa občas nepohodneš, nie? :) Oukej, som rada, že aj Albert mal svoj priestor, mám rada, keď sa kniha zameriava na viac hrdinov, hlavne pri takýchto hrubších, hoci občas , keď už je tých hrdinov veľa, tak sa strácam :D
   Opisy sú fajn, keď sú dobre napísané ;) :D Ja sa ju budem snažiť pohľadať v knižnici a píšem si ju na svoj wishlist ;) :))

   Odstrániť
  3. To veru bola skvelá hrdinka a máš pravdu, s kamarátkou sa nie vždy zhodneme...takže naozaj reálna hrdinka, ktorú si určite zapamätám. A som rada, že si knihu niekedy prečítaš, stojí za to ;)

   Odstrániť
 3. Normálne som saj ja z tej knihy nadšená :) a 5/5 :D fúha. .tak to musí byť top... :)
  PS: Dnes som dočítala Poslednú prednášku od teba. Zo začiatku mi bolo smutno, ako opisoval svoju chorobu. Až to bolo pre mňa deprimujúce. Ale ako som sa dostala k stati Ako splniť svoje sny, tak som bola riadne zaujatá do čítania. Takže ďakujem za skvelú knihu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak dúfam, že si ju niekedy prečítaš :D Aj keď sa samozrejme každému páči niečo iné, mňa si táto kniha získala :) A to som veľmi rada, že sa ti kniha Posledná prednáška páčila. Aj táto kniha si ma dokázala získať, Randy bol skvelý rozprávač a aj keď trpel takou závažnou chorobou, dokázal sa nad to povzniesť a humor ho teda neopúšťal :D To sú presne knihy, ktoré dokážu človeku niečo ponúknuť...a som rada, že sa dostala aj k tebe ;)

   Odstrániť
 4. Aaaach, srdce mi plesá, keď vidím, že niekto si vychutnal túto knihu rovnako, ako ja! Je to jedna z mojich TOP kníh tohto roku, naozaj bola výborná. Neviem, či som to už u teba spomínala (ja to ale hovorím všade, tak asi áno) ale na podobnú úroveň radím ja osobne aj knihu Môj smutne slávny život. Tak ak budeš možno niekde v knižnici a uvidíš ju, určite ju vyskúšaj. Jaaaj ale fakt som veľmi rada, že sa ti táto kniha páčila :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to ma teší, že som ti spravila radosť :D Ale kniha to bola vážne skvelá, perfektná a ešte stále nad ňou rozmýšľam. A neviem, či si mi knižku Môj smutne slávny život spomínala, no mrkla som sa na anotáciu a vyzerá to sľubne. Takže vďaka za tip, určite po knihe v budúcnosti siahnem :)

   Odstrániť
 5. Túto knihu som si chcela kúpiť pred niekoľkými mesiacmi, keď bola za 7€, ale nakoniec ju nemali a mňa anotácia nezaujala natoľko, že by som ju ďalej hľadala. A po prečítaní tejto recenzie som ešte stále na vážkach! :D Teda, recenzia je super, prepracovaná, krásne knihu opisuje, ale ja sa neviem rozhodnúť, či by sa mi páčilo všetko to, čo si opísala, keďže to určite nie je ten typ knihy, ktorý normálne čítam. Ale možno práve to bude tým prekvapením, ak jej dám šancu, nie? :) Budem ju mať v mysli, ak už aj nie pre tvoju chválu, tak pre tú krásnu obálku :D Normálne si obálky až tak nevšímam, ale tie od Fortuna Libri sú fakt niečo!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslíš tú akciu v Lidli? Tam bola perfektná akcia a kebyže môžem, tak kúpim všetky tie knihy od Fortuna Libri, čo tam mali :D Ale ovládla som sa a kúpila len túto (chcela som aj Čakanie na Pesa, ale rozmyslela som si to a po prečítaní tvojej recenzie, som spravila dobre ;) ). A, čo sa týka tých obálok od Fortuna Libri...nemám slov, sú dokonalé. Napríklad Vôňa parfumov (aj tú tam mali), tá obálka, nádherná, ale čítať ma to neláka, no kvôli obálke som to chcela kúpiť, čo by bola chyba...oni vedia, čo robia, skvelý marketingový ťah...
   A teraz ku knihe...ja neviem, či by ťa zaujala, ak takéto žánre nečítaš. Ja ich mám rada a mne dokonale sadla, aj keď tie klišé, ale dalo sa to predýchať...mňa si autorka získlala a vážne ma táto kniha nadchla. Vďaka môjmu nadšeniu ju začala čítať aj sestra...sprvu ju bavila, no po čase nudila a nakoniec nedočítala. Bola to pre ňu nuda a úplne žáner mimo (má radšej fantasy). Takže neviem...ťažko povedať. Najlepšie je si ju požičať než riskovať :) Ale tak, človek nikdy nevie, čo ho zaujme. Ja nemám rada sci-fi, no Enderova hra od Carda sa mi páčila a to je pre mňa žáner úplne mimo :D

   Odstrániť
  2. Presne tú :) Tam mi sestra kúpila Poklad pána Isakowitza :D Mala som vyhliadnutú túto Zmrzlinovú kráľovnú a ešte asi jednu knihu, ale keď sa tam sestra vrátila, tak ich už nemali :D Na ostatné knihy som si čítala anotácie a tiež ma veľmi nepresvedčili, i keď tie obálky... Už mám dvoma dve knihy od Fortuna Libri s krásnymi obálkami, ktoré ma však, nanešťastie, trošku sklamali :D
   Presne, požičaním človek neriskuje :D Začínam byť skôr presvedčená, že by sa mi nepáčila, ale ak budem mať šancu, tak si to asi overím :)

   Odstrániť