9. júla 2015

Nehaňte vlka/Farley Mowat

Originálny názov: Never cry wolf
 Počet strán: 168
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: Premedia (2012)
Úvodná fotografia: by Mony (31.10.2021)

Anotácia

Ešte pred štyristo rokmi bol vlk po človeku druhým najúspešnejším a najrozšírenejším cicavcom v Severnej Amerike. Vlk a lovec žili na celom svete v akejsi symbióze, z ktorej jeden aj druhý profitovali. Ale neskôr, keď sa Európania a Ázijci začali zbavovať svojho loveckého dedičstva, aby sa stali poľnohospodármi alebo pastiermi, stratili svoju prastarú empatiu k vlkom a stali sa z nich ich zarytí nepriatelia. Takzvaný civilizovaný človek napokon úspešne vytesnil skutočného vlka zo svojho kolektívneho vedomia a nahradil ho vymyslenou predstavou, presýtenou zlými vlastnosťami. Autor tohto pútavého rozprávania dokazuje, ako ďaleko sme sa tým vzdialili od reality. (zdroj)

...spoznal vlkov takých, akí v skutočnosti sú...

Na začiatok chcem spomenúť len dve dôležité veci. Po prvé, táto kniha nie je niečo ako náučná literatúra plná odborných termínov, vedeckých faktov a nudných opisov (hoci ja, osobne, mám rada každú literatúru, ktorá sa týka zvierat a prírody, takže pre mňa sú i odborné žánre fascinujúce. No viem, že nie každý ich obľubuje.) Naopak, je to skutočný príbeh, ktorý vtipne rozpráva vedec a delí sa s nami o poznatky pri pozorovaní arktických vlkov. A po druhé, táto kniha je jednou z najlepších a najkrajších kníh, ktoré som doposiaľ čítala.

Vlk. Krásne, hrdé a tajomné stvorenie, ktoré sprevádzajú rôzne príbehy, legendy, ale i fámy. Mohla by som ich, aj keď trocha netradične, v tomto prípade prirovnať k drakom. Milujem tieto mýtické tvory, ktoré, žiaľ, zväčša vystupujú ako zákerné, ohnivé príšery s cieľom zničiť dedinu alebo nebodaj zožrať princeznú. Nikdy som nemala rada, keď som natrafila na takúto knihu, či film, kde drak bol pokladaný za zloducha. Neviem, no pre mňa sú draci, a vždy aj budú, tými najkrajšími tvormi, s dobrým srdcom, ktoré by nikdy neublížili ľuďom. To si len ľudia o nich vymysleli tie strašidelné príbehy, pretože sa báli tvora väčšieho a silnejšieho ako oni sami. Vznikli predsudky, fámy a vyhlásili, že ich je potrebné zabiť. A tak je to aj s vlkmi v tomto skutočnom príbehu. Ľudia ich nepoznajú, no i napriek tomu im vyhlásili rozsudok smrti.
Neviem, aký vzťah máte k vlkom, no ja som ich vždy pokladala za pôvabné stvorenia, ktoré nie sú také ako ľudia často hovoria. Odsúdia ich a pripisujú im krvilačné vlastnosti, medzi ktoré patrí i chuť po ľudskom mäse. Preto pozor na ne. Pri stretnutí s nimi hrozí istá smrť, a preto je dôležité ich zabiť skôr ako oni zabijú nás. Naozaj tomu niekto verí? Veríte, že sú stvorené, len na zabíjanie? Myslím, že vlkov treba spoznať a to práve spravil aj Farley Mowat. Spoznal vlkov takých, akí v skutočnosti sú.

Po dočítaní tejto knihy som bola nadšená, ale zároveň aj nahnevaná. Nehnevala som sa však na autora, či vlkov, ale na ľudí a ich dve odporné vlastnosti- chamtivosť a predsudky. Táto dvojka kráča svetom ruka v ruke. A ich moc je v tom okamihu tou najsilnejšou zbraňou na zánik ľudstva. Veď práve vďaka ich zásluhe vznikajú nezhody, bolesť, vojny, no najmä smrť. A to nie len pre ľudí. Dokážu spolu vymyslieť zákerný plán ako sa zbaviť i zvieracej populácie a v tomto prípade sa zamerali na vlkov.
Hoci prvá publikácia tejto knihy vyšla v roku 1963, aj tak má čo ukázať a povedať. Ľudia sa nemenia a nezmenili sa ani počas tých 52 rokov. Stále bojujú za svoje blaho a nehľadia na následky. Vtedy, vlastne už skôr, začala vojna s matičkou zemou a jej prvými obyvateľmi, zvieratami. Ľudia zabudli žiť s prírodou a radšej si vybrali život v okovách stvorených z peňazí. Predsudky a chamtivosť sa stretli a ľudskú rasu sprevádzajú do dnes. A my, práve v tejto dobe, môžeme vidieť ten úpadok. Vyzabíjali zvieratá, zničili zeleň a zmenili kolobeh prírody a teraz plačú nad svojou hlúposťou. Neskoro. Matička zem už nevládze bojovať, prehráva, zomiera a my spolu s ňou. Možno som zašla trocha hlbšie ako som mala, ale kniha je práve o tomto boji, ktorý hlúpy človek vedie s prírodou už storočia a nechce sa poučiť, počuť pravdu, že tým ničí i seba.
Čítanie tejto knihy je zážitok. Spisovateľ píše pútavo, vtipne a sarkazmus obsahuje takmer každú vetu, a preto sa o autora nemusíme báť ani v tých najnebezpečnejších chvíľach, pretože ich vždy odľahčil humorom. Farley Mowat je veľmi vtipným človekom, ktorý si určite získa sympatie nejedného čitateľa. A vlky? Tie si získajú vaše srdcia. A verte, že zvieratá majú niekedy v sebe viac vľúdnosti, pochopenia, no najmä lásky, ako tvor, ktorý sa nazýva človek.

Zdroje obrázkov
http://www.thetruthaboutguns.com/2014/01/robert-farago/quote-of-the-day-lifes-lupine-lesson-edition/
https://www.pinterest.com/pin/410460953510151808/
http://www.universeofsymbolism.com/wolf-symbolism.html
http://www.gorila.sk/product/370289

16 komentárov:

 1. Tak táto kniha by mi určite sadla, venovala som sa jej hlavne v stredoškolskom období, kedy som si ešte myslela, že zo mňa bude veterinárka... :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to nádherná knižka, ktorú určite odporúčam...a aj ja som túžila byť veterinárka, už od základky ma to ťahalo :D Je to taký môj sen, ale teraz by som sa priklonila skôr ku kynológii...hádam sa moje sny raz stanú skutočnosťou :)

   Odstrániť
 2. To bolo taaaaké krásne, hlavne posledná veta. Aj mne sa vlky páčia, niekedy chcem nakresliť obraz s vlkom. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ďakujem, spravila si mi obrovskú radosť :D A ak niekedy nakreslíš obraz s vlkom, tak dúfam, že sa s nami oň podelíš ;)

   Odstrániť
 3. Včera som ju akurát videla v knižnici, len som o nej nič nevedela. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Takže už vieš a ak ju ešte raz stretneš, tak ju ber so sebou :D Je to úžasná knižka, ktorú vrelo odporúčam :)

   Odstrániť
 4. O knihe som už počula, vyzerá lákavo :)
  Vlky sú nádherné zvieratá, ľudia majú k nim obdiv aj rešpekt, no ako si napísala majú aj odporné vlastnosti a tie tieto zvieratá (a vlastne celý svet) ničia.
  Nádherná recenzia! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne :) Dúfam, že sa ku knižke niekedy dostaneš, pretože by sme mali spoznať vlkov aj z inej stránky. Kiežby ich spoznal každý a tú chamtivosť a predsudky navždy vyhnali zo životov...:)

   Odstrániť
 5. Patrím medzi poľovnícku spoločnosť, no ja vlka nemám za škodcu, ale za prirodzeného regulátora premoženej raticovaj zveri. Kde úraduje vlk, tam začínajú vznikať lesy!
  Tak na SR sa im začína dariť, no sú stále diskusie čo s lovom vlka... jedna strana poľovníkov je neštastná kvôli omedzeniu, druhá strana a ochranári trvajú na celoročnej ochrane. No koľko vlkov máme, nevieme presne. Lebo nie je to až také ľahké ich stretnúť :) No vlk je cennou trofejou pre poľovníkov, preto je veľa nelegálnych odstrelov, pričom často krát bývajú narušené vlčie "rodiny". No svoje robí ešte aj pytliactvo (čo je aj v poľovnícky radoch bohužiaľ bežné) No to je diskutabilná téma, no nepatrím k poľovníkom, ktorý sa ženú za trofejou.
  Táto kniha mi už bola odporúčaná, ale neviem s k nej dostať ... Ale už som si ju našla v online katalógu v školskej knižnici, tak pôjdem si na začiatku semestra po ňu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že sa vlkom u nás bude dariť naďalej, len ma mrzí, že aj napriek tomu, že sú chránené aj tak je istý počet dovolený k lovu. A o to horšie ako píšeš, že sú pytliaci a pytliaci aj medzi poľovníkmi...je to smutné :( Vlky majú veľkú úlohu, udržovať zver v dobrej forme...sú užitočné. Viem, že napadajú aj košiare oviec, ale myslím, že ich ochrancovia, ovčiarske psy, sa nedajú a vlkov zaženú. Musíme si tieto vzácne tvory, vlkov, chrániť, pretože nie sú v prírode len tak. Presne ako aj vlky v tejto knihe. Veľmi ma prekvapilo ako sa vlky správajú, čo žerú ako lovia...všetko. Ale bola som aj prekvapená a zhrozená z toho, čo ľudia boli ochotný robiť v tých rokoch, len aby vlka vykynožili a aby soby mohli loviť len oni. Ach, tie soby, spôsob akým ich ľudia lovili je tak nechutný, zvrátený...píše sa o tom ku konci knihy. A robili to len zo zábavy...hnus! Nebudem viac prezrádzať, ja len dúfam, že po knižke siahneš. Je to nádherné čítanie a ak si ju raz prečítaš, daj vedieť ako sa páčila :) Určite ti ukáže pohľad na vlkov z inej stránky ;)

   Odstrániť
 6. Moc pěkná recenze :) O knížce slyším poprvé, ale zaujala mě, protože mám vlky opravdu ráda. Vždycky mě tak trochu fascinovali a mezi mé oblíbené knížky patří i Bílý tesák :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Vlky fascinujú aj mňa a táto knižka je skvelou voľbou, ak ich chceš spoznať viac. A Biely tesák je kniha, ktorú som ešte nečítala, ale určite si ju v blízkej budúcnosti prečítam :D Veľmi ma láka...:)

   Odstrániť
 7. Pýtaš sa, čo si myslíme o vlkoch, a o drakoch... Ja som draky vždy považovala za mýtické (neexistujúce) symbolické tvory. A podľa toho, čo majú symbolizovať, také vlastnosti sú im priradené. Buď zlobu, hnev, chamtivosť, sebectvo atď... To sú tie, čo žerú princezné, zapaľujú mestá a skrývajú sa v jaskyniach plných zlata, ľudia im musia prinášať obete a rozpútavajú vojny, kde žije taký drak, ostane len pustatina a smrť.

  Alebo v iných kultúrach môže byť drak stelesnením múdrosti, vznešenosti, sily... čohosi, čo je "nad nami", čo nás prevyšuje. V každom prípade býva drak stelesnením duchovného sveta - buď démonov, alebo "dobrých duchov". Draka nemožno zabiť, len "poraziť" - tj v konečnom dôsledku záleží na človeku, aké miesto dáme drakovi v nás.

  A s vlkmi to mám asi podobné. Len teda rozlišujem medzi mýtickými (rozprávkovými) vlkmi - to je napr. ten z rozprávky o Červenej čiapočke. Tu vnímam postavu vlka ako symbol. V skutočnosti symbol človeka - rozprávka hovorí - nebuď priveľmi dôverčivý/á k cudzím ľuďom. (Nevešaj každému na facebooku informácie kde bývaš, kedy idete na dovolenku a kde máte ukryté cennosti) A v hlbšej rovine - vlk v rozprávke symbolizuje pokušiteľa - nie všetky sladké rečičky sú hodnoverné. Nie všetko, čo sa mi vidí ako lákavé je aj dobré a užitočné...

  Ale skutočné zviera - to je niečo iné. Vlk - zviera je zviera ako každé iné. Stvorené Bohom. "A bolo to dobré" Také aké má byť. Má tu svoju úlohu. A je to tak dobré. Mali by sme ho spoznávať, jeho život, jeho zvyky a pod. A určite aj chrániť. Tak ako všetko živé.
  Nemá zmysel snažiť sa bojovať (zabíjať) za každú cenu. To naopak môže spôsobiť zbytočné nepriateľstvo medzi človekom a prírodou. Naopak - poznať a naučiť sa fungovať vedľa seba. Ale uznávam - keby som stretla živého vlka niekde v lese, určite by som sa hrozne bála. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti Letitia za krásny a dlhý komentár :) Takto som sa na drakov veru nedívala a musím povedať, že máš pravdu. Ale ja som drakov v tomto prípade brala len ako knižné postavy vo fantasy knižkách, kde ich mám veľmi rada. Potrebovala som príklad, ktorý by vystihol moje pocity z toho ako sa ľudia správali k vlkom a draky mi napadli ako prvé, keďže ich mám v obľube. Chcela som poukázať na to, ako v tých časoch ľudia odsúdili vlka, že im loví soby, ktoré miznú a oni nemajú potom čo loviť. A tam vznikli predsudky a zloba človeka, ktorá zasiala v ostatných strach a nenávisť voči vlkom. Obvinili vlka a chceli sa ho zbaviť, pritom ho nepoznali. Nebudem viac prezrádzať, pretože to by pokazilo zážitok s čítania, ale poviem ti len to, že vlky za nič nemohli...
   Úloha vlkov je, aby udržovali zver vo forme, odčleňovali chorú od zdravej...nikdy nelovia zdravú zver (občas hej, ale zväčša nie, no na ich jedálničku neboli len soby, ale niečo, čo ma skutočne prekvapilo). Sú spoločenské a plaché zvieratá, žijú v rodinách a poznajú lásku, presne ako každé zviera :) A Mowat Farley na to prišiel vďaka svojmu pozorovaniu, ktoré je obsiahnuté v tejto knižke. Keď rozprával o tom, čo zistil, že všetky tie fámy o vlkoch boli nepravdivé, všetci ho vysmiali. Ale to mu nebránilo bojovať za pravdu. Som rada, že v dnešnej dobe o vlkoch vieme dosť, ale i tak sa nájdu ľudia, ktorý ich nepoznajú, nechcú spoznať a veria v klamstvá. Je to vzácne, ohrozené zviera, ktoré i napriek tomu pytliaci lovia, dokonca aj poľovníci s duchom pytliaka, len kvôli tomu, že je to vzácna trofej (hovorí o tom Zuzka v komentári vyššie :) ) Je povolený istý počet na odstrel, ale vďaka nelegálnemu lovu na ne sa všetko mení...raz vymiznú z našich lesov a potom pochopíme, čo sme spravili. Naša chamtivosť a predsudky ich zabijú...

   Odstrániť
 8. Tak toto vyzerá ako kniha pre mňa. :) Vlkov som mala vždy rada a vždy som o nich rada čítala, či už šlo o vlkolakov alebo samotných vlkov. Určite sa po knihe pozriem. Inak si ľudskú hlúposť veľmi pravdivo vyzdvihla, súhlasím s tebou úplne vo všetkom. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem...čo sa týka tej hlúposti ľudí, písala som to, čo som cítila :) A ak miluješ vlky, tak po knihe určite siahni...nebudeš ľutovať ;)

   Odstrániť