29. mája 2015

Knižná kombinatorika

Projekt od Katarinky
"Za všetko môže tá škola . Vravím si to už dlho. Pri učive s názvom kombinatorika mi v hlave zrodila myšlienka preniesť kombinácie a variácie aj do knižného sveta. Zamyslela som sa nad tým, aké by to bolo keby sa v jednej knihe stretli postavy z rôznych kníh a príbehov. Niekto by uvažoval takto. Niekomu môže napadnúť vytvorenie novej osoby vyskladanej z vlastností a výzoru rôznych knižných hrdinov - či už hlavných alebo tých menej nápadných postáv. Ja obe možnosti považujem za zaujímavé nápady na oživenie blogerského písania." (Katka z blogu Grace of Books)

     Tak, toto bolo predstavenie tohto zaujímavého projektu, ktorý vymyslela Katarinka ako ste si už mohli všimnúť. Bola som ňou nominovaná, začo som jej veľmi vďačná, pretože som si túto challenge veľmi užila.
     Rozmýšľala som, čoby som napísala a kedže som rozprávková duša, hneď ma napadol námet na rozprávku. Pridala som do príbehu moje obľúbené draky, zmiešala s postavami z mojej obľúbenej knihy Vykúpená láska a tadá, tu je môj výmysel :) Ale neviem, či má bližšie k rozprávke alebo skôr fantasy príbehu...nevadí, hlavne, že som konečne po mesiaci od nominácie napísala tento článok...

Kde bolo, tam bolo...
        
     Kde bolo,  tam bolo, v jednom dávnom svete, kde lesy sa tiahli po celom kraji, kde hory mohutné boli a kde spev vtákov roztancoval vietor, tam žili ľudia v mieri spolu so starodávnymi drakmi. Myslím, že tak by začínala moja rozprávka/fantasy príbeh. Bol by to začiatok, ktorý by vtiahol čitateľa do deja a predstavil by mu svet ľudí a drakov. No ako to už raz býva, ani tu by nezostala pokojná atmosféra mieru navždy.
     Našiel by sa človek, veľmi prefíkaný a chamtivý, ktorý by chcel zničiť tieto úchvatné tvory ako sú draky. Vymyslel by si o nich klamstvá, ohavné lži, plné nenávisti a zloby, len aby získal to, po čom jeho srdce najviac túžilo...po šupinách drakov.
     Ich šupiny boli nádherné, slovom neopísateľné,  vzácnejšie ako všetky poklady toho sveta. A tento zlý človek, mocný panovník, túžiaci po ešte väčšej moci a nesmiernom bohatstve, nehľadel na následky, ktoré svojimi činmi privolá. Možno by mal podobnú zvláštnu vlastnosť ako kráľ Leck v knihe Výnimočná od Cristin Cashore.
     Krvilačné beštie, s chuťou po ľudskom mäse, ničiace naše obydlia a ešte mnoho zákerných klamstiev nastražil panovník medzi ľudí. A oni, uverili. Tak vznikol boj medzi ľuďmi a drakmi. Nezmyselné krviprelievanie a bolesť...úplne zbytočne.
     Prešli stáročia a na zemi drakov nebolo, aspoň si to ľudia mysleli. Stali sa legendou a len vzácne šperky so šupín drakov boli dôkazom ich existencie. Nik však netušil, že draky mali posvätné tajomstvo, také tajné, že o ňom nemohli nikdy nikomu povedať a hlavne nie ľuďom. Draky v tomto svete totižto mali výnimočnú vlastnosť vziať na seba ľudskú podstatu, teda aj vzhľad, presne ako aj draci v knihe Serafína od Rachel Hartmanovej.
     Dračí rod sa zachoval a utajene žil na mieste, kde ľudská noha nikdy nevkročila (tu môžete vidieť podobnosť s dračím utajeným miestom, ktoré bolo aj v knihe Drakie od Sophie Jordan). Občas však zašli medzi ľudí, vyzvedať, či náhodou niekto neobjavil ich domov alebo nebodaj nezazrel draka. Ľuďom už neverili, niet sa čomu čudovať. Trápilo ich ako zabudli na všetko, čo im poskytli a ako im pomáhali. Legendy o dobrote drakov neexistovali....No a toto bol taký skrátený úvod do rozprávky/fantasy príbehu, a teraz niečo k deju :)
     V mojej predstave vidím nádherného, obrovského draka s rozprestretými krídlami smerujúcimi k slnku, ktoré svojimi lúčmi vytvára pôvabnú hru farieb. Čierne šupiny sa menia na silno-fialové ,   miestami dokonca na strieborné. A práve tento drak je hlavný hrdina príbehu.
     Vezme na seba svoju ľudskú podobu - vysoký, čierne vlasy, tmavé oči, snedá pokožka - a po dlhom čase sa rozhodne navštíviť hlavné mesto kraja, do ktorého chodieval najradšej.
     Aj keď poznal príbehy o ľudskej zlobe, ktorá spôsobila smrť jeho predkov, ľudí mal rád. S niektorými sa dokonca spriatelil a boli preňho ako druhá rodina. Bolo to jeho tajomstvo, pretože keby draky zistili, aký vzťah prechováva k týmto dvojnohým tvorom, nedopadlo by to dobre.
     V ten deň v meste stretáva veľa ľudí so strhanými tvárami, plnými smútku a bolesti. Nechápe, čo sa deje, ale nepotrvá dlho a príbeh, ktorý si vypočuje ho vydesí.
     Nový kráľ toho kraja mal kamenné srdce naplnené pýchou, ktoré túžilo, ako inak, po bohatstve a moci. Zvýšil dane, pridal práce, nastolil kruté pravidlá a ľudia tak pomaly chradli, pretože už nevládali slúžiť zlému panovníkovi. Jeho krutosť nemala medze. Aj za malý prehrešok dokázal ublížiť nevinnému človeku. Tento kráľ bol ako sám diabol, podobne ako aj Vojvoda v knihe Vykúpená láska od Francine Riversovej.
     Hlavný hrdina, ktorého meno ešte nemám vymyslené, ale jeho charakter je podobný Michaelovi tiež z knihy Vykúpená láska - dobrosrdečný, ochotný pomáhať, verný, bez predsudkov,...-bol zhrozený a pocítil veľkú bolesť z toľkého trápenia ľudu. Dopočul sa aj to, že kráľ pripravuje svoje vojsko, ktoré má zaútočiť na susedný kraj, čím by rozpútal vojnu a svoju jedinú dcéru chcel vydať za princa z bohatého kraja. Túžil po zlate, veľkom majetku, no najmä, aby mu všetci kľačali pri nohách a aby mohol vládnuť takmer celému svetu.
     Hrdina príbehu premýšľa, čoby spravil, aby kraj zachránil. Jeho myšlienky blúdia a snažia sa nájsť cestu, ktorá by bola tou správnou pre záchranu kraja. Napadne ho však niečo, s čím spočiatku nesúhlasí, pretože to popiera jeho zásady, ale uvedomí si, že inej cesty niet. A tak sa rozhodne pre únos princeznej.
     Nuž, nič iné ma nenapadlo, ale verte, že to má zmysel. Kráľ totižto potreboval svoju jedinú dcéru pre politické plány. Bohatého kráľa zo susedného kraja nemohol poraziť, čo si dobre uvedomoval, a jediná cesta ako ho oslabiť, viedla cez jeho nádhernú dcéru.
     Kráľ z bohatého kraja mal syna, ktorý sa beznádejne zamiloval do princeznej už pri prvom stretnutí. Lepšie by však znelo, že sa zamiloval do jej krásy, čo bolo hlúpe a jeho hlúposť len rástla, pretože prinútil vlastného otca, aby súhlasil so všetkými podmienkami zlého panovníka, len aby sa čím skôr oženil za jeho dcéru. No, vrhol sa do toho hlava - nehlava, ako to radi robia aj hrdinovia s YA sérií. Nevidel ten zákerný plán, ktorý si panovník prichystal, ale aj tak mu zatiaľ nemohol vyjsť, pretože jeho dcéra zmizla.
     Kráľa správa o únose dcéry veru nepotešila a nepotešila ani ľudí z kraja. Tú zlosť, ktorú kráľ cítil si vybíjal na úbohých poddaných. Prikázal prehľadávať všetky domy, vypočúvať ľudí, zakázal odchod z mesta, ale ponúkol odmenu tomu, kto mu podá aspoň nepatrné informácie o únoscovi, no beda mu, ak si ich vymyslel. Ako sa mohla princezná len tak vypariť zo zamknutej veže, nik netušil a stalo sa to veľkou záhadou.
     Jedného dňa však dostal požiadavky od únoscu na oslobodenie princeznej, to znie ako z kriminálky, že? :D Ak chcel svoju dcéru späť, musel by sa vzdať myšlienky na vojnu a zmeniť svoj prístup k vládnutiu, no najlepšie by bolo, keby na jeho miesto zasadol nový kráľ, ale o tom v liste napísané nič nebolo. Samozrejme, kráľ zúril, škrípal zubami a nechty zabáral do dlaní. Bol tak blízko, ale drak ho držal v šachu. Ale i tak sa nechcel vzdať, čo je pochopiteľné, a tak vyslal sliedičov do všetkých krajov, aby zistili, kto mu spôsobil túto neželanú situáciu.
     Zatiaľ, čo kráľ vymýšľa plán ako svoju dcéru získať späť, bez splnenia podmienok od únoscu, princezná bola uväznená na tajnom mieste, ktoré nepozná žiaden iný drak ani človek, len hrdina tohto príbehu.
     Mala voľnosť, mohla sa pohybovať po obrovskom sídle slobodne, pretože drak vedel, že ujsť nebude mať v pláne. V lese, ktorý sa rozprestieral všade navôkol, by sa určite stratila a zahynula by tam, a presne to vedela aj princezná.
     Táto princezná bola krásna, ale jej srdce nedokázalo ľúbiť. Neverila v dobro a ani v lásku, pretože u vlastného otca tieto vlastnosti nikdy nevidela,  nepocítila. Jediné, čo zažila bolo sklamanie, smútok a strata milovanej osoby, jej matky.
     Princeznú vidím ako Anjelu, áno, opäť kniha Vykúpená láska, pretože majú toho veľa spoločného, až na tú prostitúciu, samozrejme. Ale má aj niečo od Liesel zo Zlodejky kníh od Markusa Zusaka. Zvedavosť a jedinú lásku, malý plamienok, ktorý horí pre jej milované knihy.
     Je ďaleko od domova, ale aj tak, po prvý raz v živote, je šťastná. Má voľnosť a nie len malý priestor vo veži. Nemusí sa vydať za bohatého, no ale na druhej strane hlúpeho, princa. Ale najmä nemusí vidieť tú bolesť v očiach ľudí. Cíti sa slobodná, aj keď to znie na jej situáciu, v ktorej sa ocitla, zvláštne. Ale keby ste poznali jej príbeh, chápali by ste ju...
     Najväčšiu radosť jej spraví, keď objaví obrovskú knižnicu. No nebude chýbať ani láska, pretože sa zoznámi s niekým, kto začne meniť jej srdce, ale to by už bolo nadlho...
     Tak, to bol môj náčrt k príbehu vytvoreného vďaka Katke a jej projektu Knižná Kombinatorika. Opäť som sa rozpísala, ako vždy, ale v krátkosti písať veľmi neviem. A čo sa týka tohto príbehu určite by nechýbala zápletka, zvraty, rozvíjajúce sa vzťahy, odhodlanie...je to ho veľa, ale človek si to musí poriadne premyslieť. 
     Som naozaj veľmi rada, že Katka vymyslela tento projekt, ktorý ma nútil konečne si sadnúť a pozvať Múzu na čaj. Samozrejme, nie je to nič s "wau efektom", ale na začiatok postačí :)
     Chcem sa touto cestou poďakovať za nomináciu a do projektu by som chcela nominovať Andy z blogu Forever a dreamer, ak bude mať čas a chuť sa zapojiť. Ale pravdaže sa môže zúčastniť hocikto, čo tvorcu projektu určite poteší.
     Tak vám prajem pekný deň a možno, že aj vy sa rozhodnete dať si čaj spoločne s Múzou ;)

Zdroje obrázkov
http://galleryhip.com/dragon-black.html
http://wallpapersinhq.com/109120-fantasy_girl/
http://www.taringa.net/posts/imagenes/14277179/Wallpapers-terror-hd.html
http://www.medias.rs/nekad-filmska-scenografija-danas-turisticka-atrakcija
Obrázky kníh zo stránky: http://www.gorila.sk/t/home.php

6 komentárov:

 1. Človeče, dobre si to nakombinovala, ja by som po takej knihe určite siahla :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Viem si to predstavit ako suvislu knihu, namet sa mi paci a som rada ze si si dala tu namahu a vytvorila nieco take :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! :D Ja som len rada, že sa páči a naozaj ma to veľmi bavilo...dúfam, že ešte vymyslíš niečo rovnako kreatívne ;)

   Odstrániť
 3. Úúúplne super článok! :)) Veľmi zaujímavý projekt :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Projekt je skutočne zaujímavý a veľmi som si ho užila...konečne som potrápila tú moju hlavu :D

   Odstrániť