16. októbra 2020

Na vlnách času/Ali Dvořáčková

Stará mama mi vravievala, že naša duša nás prežije. Padne do rieky času a nechá sa ňou unášať. Kam, nevedno. Ešte sa nikto nevrátil, aby nám to povedal. 
(Na vlnách času, Ali Dvořáčková)
Tri ženy. Jeden osud. Napriek tomu, že sa nikdy nestretli, ich životy spája rieka času.
Lucia je mladá ambiciózna žena, pre ktorú je práca všetkým. Myslí si, že šťastie tkvie v kariérnom postupe a nevyhľadáva lásku ani podporu blízkych. Jedného dňa však pocíti na vlastnej koži, že sa nedá donekonečna skrývať za prácu a chladnú rozvahu.
Na ceste životom ju sprevádzajú dve záhadné ženy z minulosti, ktoré jej postupne odhaľujú svoje príbehy prostredníctvom snov a dávno stratených spomienok. Lucia sa dáva unášať na vlnách času a popritom čelí horko-sladkej realite. Prekoná prekážky, ktoré si pre ňu pripravil osud? A postačí jej na boj so zlom láska?
Prečítajte si osviežujúci romantický príbeh so štipkou mágie, ktorý vám očarujúcim spôsobom poodhalí životy našich predkov v kontraste s dnešným uponáhľaným svetom.
•••
Román o nenaplnenej láske, s prvkami mágie a nadprirodzena, odohrávajúci sa v troch časových rovinách. Príbeh o ženách, pre ženy, ktoré obľubujú v knihách prelínajúce sa osudy, mystiku, tajomno, históriu v kombinácii s prítomnosťou. (zdroj)
Fúkaj vetrík, fúkaj len, 
pohlaď vlásky klasu; 
fúkaj vetrík, fúkaj len, 
nech tancujú vlny času. 
Fúkaj vetrík, fúkaj len, 
v diaľave zavýjajú vlky; 
fúkaj vetrík, fúkaj len, 
nech ich ochrana trvá naveky. 
Fúkaj vetrík, fúkaj len, 
už badám duše troch žien; 
fúkaj vetrík, fúkaj len, 
nech spoja sa v celok jeden. 
••• 
Ali Dvořáčková vo svojej prvotine Na vlnách času prináša príbeh plný neutíchajúcej bolesti, hlbokej straty, nesplnených túžob, nevypočutých želaní, no aj spaľujúcej vášne a osudovej lásky. Sledujeme osudy troch žien v troch rôznych časových obdobiach, ktorých údel akoby bol vpísaný vo hviezdach mocnými bohmi či ukrutnými démonmi. Zapečatili ho, aby tak zabránili jeho zmene. Ale ľudská duša je nesmrteľná, silnejšia než hry osudy, a preto ženy z minulosti, ktorých príbeh už pohltila rieka času, prehovárajú k tretej z nich prostredníctvom snov. Ukrývajú v nich smutnú pravdu svojich životov a zároveň i varovania, prosbu a vzácnu pomoc. Dokáže posledná z hrdiniek načúvať hlasom svojich predchodkýň a prepísať vlastnú životnú púť?  
Nikto nemá svoju cestu predurčenú. Osud si píšeme sami.
(Na vlnách času, Ali Dvořáčková)
Začleniť túto knihu do jedného žánru je veľmi zložité, pretože pocitovo sa v nej skĺbilo viacero knižných žánrov. Epické rozprávanie hrdiniek z minulosti často nadobúdalo atmosféru starých gréckych mýtov, smutných a tragických balád či dokonca rozprávok alebo fantasy s prímesou temna. Vďaka tomu príbeh získal mystické odtiene zobrazujúce sa v reálnom svete, čo iba podčiarkovalo a zvýrazňovalo spojitosť hrdiniek so živlami zeme a prírodou, pričom vyzdvihnutie jej krásy a vzácnosti bolo na prvom mieste. 
Práve dejové línie týkajúce sa dávnych čias mali v sebe, z môjho pohľadu, čaro, ktoré si ma podmanilo, a ktoré som si vychutnávala každou pretočenou stránkou. Obe hrdinky, Čierna víla či Tá, ktorá nosí svetlo, sa čitateľom prihovárali prostredníctvom ja rozprávača, čo pôsobilo intímnejšie a bolo jednoduché vžiť sa do ich príbehu. Nanešťastie, linka protagonistky patriaca do prítomnosti, ktorá bola z počiatku veľmi nepríjemná a nesympatická workoholička, sa už neniesla v rovnakom prepojení a pôsobila na mňa v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma veľmi obyčajne, často dokonca fádne a nudne.
Osud? Nikdy som nepremýšľala nad tým, že by viedol moje kroky. Skôr verím v to, že máme život vo svojich rukách. Dostali sme do vienka úžasnú vec, slobodnú vôľu. Každý jedinec je zodpovedný za svoje rozhodnutia a chyby. No, na druhej strane verím, že stále nad nami niekto drží stráž a keď sa príliš odchýlime zo správnej cesty, dostaneme od neho facku. Ak tá nás nepreberie, uštedrí nám kopanec. A keď už nezareagujeme ani na ten kopanec, bezradne zlomia nad nami palicu. Svoj ortieľ nad sebou si musíme vyriecť iba sami. 
(Na vlnách času, Ali Dvořáčková)
Najväčším pozitívom v tejto časti boli vydarené konverzácie, ktorým nechýbala logická následnosť. Dialógy boli miestami vtipné a uštipačné, avšak i nútiace zamyslieť sa nad spoločnosťou. Žiaľ, len ťažko hľadám ďalší kladný bod v pasážach zo súčasnosti. Konverzácie síce posúvajú príbeh vpred, to nepopieram, ale v tomto prípade sa ako keby zabudlo na ďalší dôležitý bod tvoriaci kvalitnú knihu - opisy.
Viem, opisy čitatelia nemajú veľmi radi, najmä, ak sú len planými rečami vynútene zapĺňajúcimi prázdny priestor a trhliny v autorovom príbehu, no nemožno poprieť skutočnosť, že práve opisy prinášajú hĺbku. Dokážu sprostredkovať emócie, uchvátiť myseľ predstavivosťou, rozvinúť charakterové črty hrdinov. 
Zatiaľ, čo rozprávanie hrdiniek z historických dôb nieslo v sebe ľahkosť a talent autorky, súčasnosť v sebe nemala dostatočnú umeleckú hodnotu, chýbala jej výnimočnosť, precítenie života hrdinov, ich vzťahov, snov a túžob.
S posledným zrnkom lásky zomrie aj tento svet. Preto sa stále oplatí milovať. 
(Na vlnách času, Ali Dvořáčková)
Osobne som ostala mierne sklamaná aj z ľúbostnej stránky knihy, v ktorej som badala viac niečo živočíšne než ľudské, krásne a hĺbavé. Nejde o erotický román, pasáže pohlavného zblíženia boli často len načrtnuté v pár vetách či slovách, no i tak bolo v knihe telesnej vášne priveľa. Každý má však iný pohľad na lásku, to uznávam, a preto nemôžem svoje záporné pocity v tomto smere považovať za relevantné a znižovať kvôli tomu hodnotenie knihy. Ale zo subjektívnej stránky musím poznamenať, že som očakávala rozvíjanie romantického vzťahu z inej perspektívy, ktorá by ma presvedčila, že skutočne išlo, ako bolo aj prezentované, o osudovú lásku
Autorka odkrývala nádhernú slovanskú krajinu a s ňou spätú nadpozemskú atmosféru, ktorá si priam žiadala rozvíjanie romantického vzťahu v ľúbostnom objatí polí, lesov a hôr. Žiaľbohu, nestalo sa tak. Nemyslite si však, že kniha ponúka plytkosť, to nie, len podľa mňa nebol naplno využitý potenciál prostredia a načrtnutej nehynúcej lásky.
Nanny mi vysvetlila, že všade na svete majú ľudia rôznych bohov a že je jedno, aké mená im dávajú. V samotnej podstate je dôležité to, že všetci veria vo vyššie dobro a lásku. V silu matky prírody, v zem, ktorá im každý rok dávala obživu, v lásku a v múdrosť neviditeľných, ktorí vedia, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú. 
(Na vlnách času, Ali Dvořáčková)
Každopádne, Na vlnách času je príjemným, no najmä sofistikovaným románom, ktorého dejová konštrukcia ma úprimne nadchla, aj napriek tomu, že mi v mnohých situáciách chýbali pestré opisy. Ide o zaujímavé a pútavé dielo s myšlienkou a hlbším zmyslom, v ktorom nechýba tajomno, výborná, priam nezabudnuteľná atmosféra prameniaca z lásky k prírode, s ktorou sa spája mágia, liečiteľstvo a obrovská múdrosť. Zásluhou troch prelínajúcich sa časových pásem patriacich k prítomnosti, minulosti a ešte dávnejšej minulosti môže čitateľ cestovať na vlnách času a snažiť sa pochopiť, prečo je vzájomná podobnosť týchto žien taká dôležitá. Ali Dvořáčková má zjavný talent a síce sa v knihe vyskytlo pár logických chybičiek, či zvláštností týkajúcich sa štýlu písania, no sú tak nebadané, že nie je potrebné prižmúriť ani jedno oko. Jej prvotinu možno nazvať vydarenou a ja len dúfam, že sa dočkáme pokračovania, pretože síce toho bolo veľa povedaného, no ešte mnoho ostalo nezodpovedaného, čím sa načrtli podklady pre druhú časť. Autorke prajem veľa úspechov a vám, milí čitatelia, aby ste si tento román, ak po ňom siahnete, vychutnali a nechali sa unášať nezastaviteľnými vlnami času...
Na vlnách času je debut slovenskej autorky Ali Dvořáčkovej, ktorá sa do povedomia širšej verejnosti dostala najmä vďaka svojmu blogu plného, ako sama rada píše, dumiek o živote, svete, materstve či knihách. Alina prvotina určite potešila nejedného verného čitateľa jej skvelých článkov, pretože Ali je stelesnením úprimnosti, láskavosti, dobra a humoru. V očiach mnohých sa tak vytvára obraz sympatickej a milej žienky, čo sa odzrkadlilo aj v jej debute. Ak by ste si chceli prečítať, ako vznikla kniha Na vlnách času a akú bolestivú a dlhú cestu si vyžiadala na ceste za svojim vydaním, tak si prečítajte TENTO článok. Odporúčam vám aj Alin blog - TU - Facebook - TU - a Instagram - TU-.
Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť ako e-knihu napríklad TU alebo TU.
Veľmi pekne ďakujem autorke za poskytnutie knihy na recenziu a zo srdca jej prajem veľa úspechov .
• Moje hodnotenie: 3,5/5 • Vydavateľstvo: Alena Dvořáčková (2020) • Goodreads: 3,71 (86%) • Žáner: román • Väzba: brožovaná • Jazyk: slovenský • Počet strán: 355 • ISBN: 9788057015895 •

5 komentárov:

 1. Juj Mony, fakt si to krásne napísala a uprimne zo srdca, to si veľmi cením a naozaj obdivujem tvoj talent takto sa vcítiť do knihy a príbehu a vyčítať v ňom to, čo som chcela povedať. Kiežby som niekedy svoje dumky o knihách robila tak poctivo, pretože ja iba zbúcham v rýchlosti svoje pocity (o fotkách ani nehovorím). Ale keď ja som rada ak mi deti dovolia aspoň to...

  Avšak, tvoje rady k mojej knihe si určite vezmem k srdcu. Ono, fakt je zaujímavé, koľko ľudí toľko iné pohľady. Poväčšine sa čitateľkám aj kamarátkam viac páčila súčasná linka ako tá minulá. Ktovie, možno tým že boli viac zvyknuté na môj štýl z blogu, čo som si pri minulosti nemohla až tak dovoliť (viac som musela dávať pozor na jazyk, štylistiku, predsa sa rozprávalo trochu inak a niektoré slová neexistovali). Áno, pravdou je že som sa menej venovala tej romantickej, duchovnejšej časti lásky a opisom, možno aj pre svoju zbabelosť či pohodlnosť, asi som nechcela odviesť pozornosť od tej hlavnej pointy, ktorou vlastne bolo naše odklonenie od prirody, duchovna k materializmu a konzumu, že ľudia si už svoje duše vôbec nevážia a bez problémov ich pošpinia a zahodia (aj keď som to v knihe pojala, možno trochu viac metaforicky).

  (Zas len tak medzi nami, od niektorých som zas dostala, že som dala primálo erotiky, ale ja si tiež myslím, že až až a v podstate iba tak, aby to dalo zmysel príbehu. Sama nemám rada keď sa do príbehu komponuje sex len pre to, aby bola kniha príťažlivejšia, tiež mi to vadí.)

  Ale áno, mohla som sa s tým trochu pohrať. Aj s opismi, aj keď ako hovoríš, ja sama nemusím ak ich je v knihe nejako veľa. Ale zas sú knihy, v ktorých si opisy užívam.

  Každopádne, ešte raz, veľmi si vážim že si investovala svoj čas aj do mojej knihy, vážim si, že ma ešte aj po toľkých rokoch sleduješ a zvládaš moje dumky ako knižné tak aj materské či zo života, sama dobre viem, aké chaotické zvyknú byť a chce to nervy byť mojim čitateľom 😂😂😂😂. Ale skladám poklonu pred tvojimi fotkami, je v nich neskutočná krasa a to nielen pri mojej knihe ale pri všetkých tvojich recenziách ktoré už po tie roky veľmi rada sledujem. Stále patriš a naďalej budeš patriť medzi moje TOP blogerky pretože viem, že nikdy u teba nenájdem povrchnú či neúprimnú recenziu a to je veľmi vzácne.

  Ďakujem 😍😍💝💝

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tá hlbšia myšlienka diela bola krásna a jasne viditeľná, veľmi sa mi páčilo, ako si naznačila materializmus a stratu lásky k prírode, čo je teda pravda veľkých rozmerov. Kniha mala v sebe mnoho krásnych myšlienok, nad ktorými som sa občas musela aj pozastaviť a povedať si: "Áno, je to pravda!"
   Čo sa tej lásky týka, ako som písala, je to subjektívne, avšak to vieš, ja som taká romantička a tu sa rysovala nádherná láska, a preto ma mrzelo, že som ju veľmi necítila a to podmanivé prostredie nebolo využité...
   Dejové línie patriace do minulosti boli úžasné!♥♥♥ Práve tie mi prišli napísané omnoho s väčším citom ako tá s prítomnosti...zbožňujem historické romány, možno aj to sa pod tým podpísalo, ale práve z pasáží z minulosti som mala pocit, že už čítam knihu od autorky, ktorá má mnoho kníh napísaných...no, jednoducho povedané, tie by som hodnotilo plným počtom bodov :)
   Veľmi sa teším na ďalšie tvoje počiny, máš veľký talent a dar, pretože napísať prvotinu s takým zložitým dejom odohrávajúci sa dokonca až v troch časových obdobiach, tak si hovorím páni, to už je niečo! :D Držím palce a veľmi pekne, z celého srdca, ♥ĎAKUJEM♥ za tvoju pochvalu na moju adresu, ach, to je tiež balzam pre dušu a nakopnutie pre moju myseľ, nech sa konečne činí :D
   ĎAKUJEM ešte raz, maj sa mi krásne a prajem veľa úspechov!

   Odstrániť
 2. Pokaždé umíš tak napsat krásné recenze na knihy. :) Vždy mě tak dokážeš na knihu tak moc nalákat, že věřím, že se po této knize určitě poohlédnu. :)
  Přeji ti hezký den. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ĎAKUJEM krásne Enthu, ty ma vždy svojim komentárom tak poteším, veľké ♥ĎAKUJEM♥, vážim si to :) Ak sa k tebe knižka raz dostane, tak už vopred prajem príjemné čítanie♥...
   Maj sa krásne!

   Odstrániť
 3. Moc krásná recenze! Navnadila by mě už anotace - i když bych možná čekala něco trošku jiného. Nicméně myslím, že bych si nakonec čtení užila stejně, jako ty. :)
  Mimochodem, možná je to blbost, ale na nádherných fotkách máš krásné dlouhé vlasy a takové... hmm, hezké klíční kosti. (Jsem na ně trochu ujetá, pardón :-D)

  OdpovedaťOdstrániť