29. novembra 2018

Dielo majstra/Francine Riversová

Úchvatný román - Dielo majstra, je o hľadaní, starých jazvách, o láske aj odpúšťaní. Obľúbená autorka Francine Riversová v ňom ponúka súčasný príbeh zasadený do prostredia Kalifornie. 
Roman Velasco sa od pouličných grafiti vypracuje na uznávaného umelca a má všetko – peniaze, ženy, slávu. Grace Moorová, ktorá zostala po rozvode s maličkým synom sama, prijme prácu ako Romanova asistentka a postupne zisťuje, že jej slávny maliar nemá vlastne nič. Izbami jeho prázdneho sídla s nádherným výhľadom na Topanga Canyon sa nesie desivá ozvena jeho minulosti. 
Grace bojuje s vlastnými démonmi. Po tom, ako si život prevrátila naruby zlými rozhodnutiami, zaprisahá sa, že už nikdy nedovolí, aby pre lásku prišla o svoje sny. (zdroj)
Niektoré spomienky patriace dávno strateným časom sú ako črepiny rozbitého skla hlboko zaryté pod kožou, ktoré hlásia svoju prítomnosť bodavou bolesťou. Možno k nim patrí aj spomienka na lásku. Zradenú, neopätovanú. Ničiacu šťastie, kradnúcu sny. Spôsobujúcu nenávisť, prebúdzajúcu hanbu. Lásku, kvôli ktorej si myslíme, že už nie sme schopní milovať, veriť, pohnúť sa vpred. Ako sa dokážeme vyliečiť z tejto rany minulosti, ktorá nám bráni nadýchnuť sa pre prítomnosť?
Odjakživa si mal problém nadviazať vzťah. Súvisí to s tvojou minulosťou. Lenže kráčať životom bez lásky nie je hračka. Prináša to samotu. A bolesť.
(Francine Riversová, Dielo majstra) 
Francine Riversová, veľmi talentovaná a uznávaná spisovateľka kresťanskej beletrie, vo svojom najnovšom románe, ktorý nájdete pod názvom Dielo majstra, ponúka odpoveď na túto zložitú otázku. Jej príbeh zachycuje osudy dvoch postáv, Romana Velasca a Grace Moorovej, ranených práve spomínaným vznešeným citom. Vďaka retrospektíve obsiahnutej v tomto diele, ktorá ponúka pohľad do minulosti oboch protagonistov, začíname chápať, prečo si pred láskou uzamkli srdcia a kľúč odhodili do mora stvoreného žiaľom, ktorý ho odplavil nenávratne preč. No jedného dňa sa cesty Romana a Grace pretnú na prahu honosného sídla, čo zmení ich život nečakaným spôsobom. Vtedy sa spoja dva odlišné, no zároveň až priveľmi podobné, životné príbehy prepletené tajomstvami minulosti. Kúsok po kúsku smerujú k odkrytiu hlbokej pravdy o skutočnej, uzdravujúcej a nikdy neutíchajúcej lásky patriacej niekomu, kto bol za nás ochotný položiť život, len aby nás zachránil pred večnou smrťou. 
Vnútorne bol mŕtvy skôr, než sa stačil naučiť žiť.
(Francine Riversová, Dielo majstra) 
Dielo majstra je krásnou, inšpiratívnou knihou vďaka ktorej si kresťania uvedomia, čo skutočne znamená milovať Boha celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou. Prečo je také dôležité mať Ho na prvom mieste každý deň nášho života. Prečo je nebeská láska väčšia než tá ľudská. A prečo sa často v našom vnútri cítime takí prázdni, vyprahnutí, mŕtvi. 
Verím v Boha. Ak človek nemá v čo veriť, život je neznesiteľný. 
(Francine Riversová, Dielo majstra) 
Ako som už spomínala, Francine nám dokáže ukázať, ako sa vyliečiť z rán minulosti, a k tomu ponúknuť omnoho – omnoho viac. Jej dielo si ma získalo, na čom nesie zásluhu aj výborný slovenský preklad, ktorý len podčiarkuje spisovateľské nadanie tejto úžasnej autorky, ale nemôžem tvrdiť, že som absolútne nadšená. Objavilo sa totiž pár „mušiek“, ktoré ma iritovali, lenže tie nestoja za zmienku, pretože neovplyvnili moje pocity z knihy. No jedna z nich ma otravovala až do konca samotného príbehu, ktorá sa nakoniec stala kľúčovou k poklesu mojej nálady.
Mala som problém s vykreslením vzťahu medzi Romanom a Grace, ktorý mi prišiel neúprimný a chladný. Vývin ich postáv po psychologickej stránke na mňa pôsobil veľmi vierohodne, ale nedokázala som sa utvrdiť v tom, že medzi nimi niečo vzniklo. Niečo hlboké a krásne. Avšak odstupom času si myslím, že to bol autorkin zámer. Nechcela, aby čitateľ upriamoval pozornosť na ich vzťah, ale aby čítal medzi riadkami a zbadal tak skutočnú podstatu celého diela. No i tak by som privítala väčšie precítenie týchto hrdinov, ktorí si už ako malé deti vytrpeli viac, akoby sa dalo zniesť.  
Všetko má svoj poriadok: hviezdy, ročné obdobia, oceánske prúdy, vzduch, čo sa premiestňuje nad planétou, bunky, z ktorých je všetko živé. Neverím, že by to mohla byť náhoda alebo výsledok súhry okolností. Na vytvorenie toho všetkého bola potrebná inteligencia, ktorá prekračuje hranice ľudského chápania. To je sčasti dôvod, prečo verím v Boha.
(Francine Riversová, Dielo majstra) 
Knižný titul Dielo majstra je napísaný rukou majstra, o tom niet pochýb. Aj keď si možno niekto pomyslí, že autorka neprichádza s príbehom, ktorý v sebe nesie originálny námet, čomu nasvedčuje síce vydarená, no za to priehľadná anotácia, nenechajte sa zmiasť prvotným dojmom. Francine dokáže vyťažiť a zároveň šokovať aj z miliónkrát aplikovanej témy, s ktorou ste sa mohli stretnúť v rôznych podobách. Je to excelentná autorka od ktorej by ste si chceli prečítať aj telefónny zoznam, to mi verte 😊. Ale, aby som to zhrnula. Tento román je po štylistickej, ale i príbehovej stránke zvládnutý na viac ako výbornú. Príbeh má zložitú dejovú líniu, v ktorej sa striedajú nie len pohľady hrdinov, ale aj ich prítomnosť s minulosťou, aby tak čitateľ mohol väčšmi spoznať a pochopiť konanie postáv, a tak nahliadnuť do ich utrápenej mysle. Popravde, tento román ponúka viac ako len jeden priamočiary príbeh či myšlienku. Je v ňom ukryté tak veľa! Toľko zákutí, ciest, úskalí či tajomstiev, ktoré môžete nadšene objavovať, odokryť každou pretočenou stránkou až sa vám nakoniec tých 448 strán, rovnako ako aj mne, bude zdať primálo...
Dávam vám do pozornosti jednu prekrásnu, no najmä výnimočnú publikáciu Františkáni z Bronxu od Luca Adriana, na ktorú som si počas čítania Diela majstra od Francine Riversovej nejeden raz spomenula. Obe knižky spája viac, akoby sa na prvý pohľad zdalo, avšak s tým rozdielom, že zatiaľ čo Francine napísala fiktívny príbeh, Františkáni nám ponúkajú skutočné svedectvá viery, lásky, obety, vytrvalosti. Ak budete mať možnosť, určite po tejto drobnej knižke siahnite...ani si neviete predstaviť, aká je hodnotná, nádherná a vzácna ♥️. Veľmi mi pomohla v mojom duchovnom živote, možno pomôže i vám...moju recenziu nájdete TU.
 Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť napríklad aj na stránke vydavateľstva konkrétne TU.
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk za poskytnutie knihy na recenziu.
 Moje hodnotenie: 4/5
Vydavateľstvo: Kumran (2018)
Originálny názov: The Masterpiece
Goodreads: 4,2 (92%)
Preklad: Zdenka Buntová
Žáner: kresťanská beletria
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Počet strán: 448

4 komentáre:

 1. Děkuji za další krásnou recenzi. Nové knihy od Riversové si pravidelně naděluji pod stromeček. Už teď se nemůžu dočkat. Myslím si ale, že pro mne na vždy zůstane nejmilovanější knihou Francine Riversové Vykoupená láska. To byl pro mne jeden z největších čtenářských zážitků. Čerpám z něho dosud a v dané době mi velice pomohl.

  Blanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...a ja ďakujem za ďalší krásny komentár od teba, ktorý si veľmi vážim♥^.^♥
   Ó, ja sa tu teraz rozplývam šťastím, pretože Vykúpená láska...to je SRDCOVKA DO KONCA ŽIVOTA♥♥♥♥ Bola to moja prvá Riversovku, a k tomu aj prvá kresťanská beletria, ktorá mi otvorila bránu do tohto sveta kvalitnej literatúry :) Ach, ja tú knihu zbožňujem, nikdy ma neomrzí a môžem ju čítať aj stále dookola...pre mňa je to rovnako naj kniha od tejto nesmierne talentovanej autorky, no ešte mám jednu, a to Hlas vo vetre - Hadaša bola nezabudnuteľná postava a ten príbeh - ja som z neho stále nadšená, úplne paf, a to už sú myslím dva roky po dočítaní, no všetko si pamätám absolútne detailne...skrátka Francine Riversová je u mňa TOP!♥
   Ďakujem za tvoj komentár a len tak medzi rečou, už čítam Tajomstvo domu na Foster Hille od Jaime Jo Wrightovej a myslím, že budem rovnako nadšená ako aj z Francine. Zatiaľ je to výborné čítanie!
   Maj sa krásne ;)

   Odstrániť
 2. Další z knih křesťanského žánru, o nichž jsem nikdy neslyšela a až se tomu divím. Nalákala jsi mě, i když neříkám, že si knihu v blízké budoucnosti půjdu koupit a přečtu si ji. Ale je fajn, že o ní vím. Co kdyby mě jednou chytla nějaká spirituální touha a měla jsem potřebu přečíst si právě tohle. :)

  Krásná recenze, Mon, jako vždy! Měj se krásně. ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som nesmierne rada, že som ťa nalákala, ani nevieš ako veľmi!♥ Francine Riversová je úžasná a jej knihy, ach, no láska na prvý pohľad, pohladenie na duši ^.^ Najmä jej Vykúpená láska a Hlas vo vetre, to sú moje srdcovky♥♥♥
   Ďakujem krásne za pochvalu, veľmi-preveľmi si ju vážim, spravila si mi obrovitánsku radosť♥^.^♥
   Prajem ti krásny deň! ;)

   Odstrániť