17. novembra 2017

Povolanie/Rachelle Dekkerová

ZA HORIZONTOM POVSTÁVA ZLO. MŇA ALE NEZLOMÍ. NEUKÁŽEM STRACH. POVEDIEM TÚTO VZBURU. AJ KEĎ BY MA TO MALO STÁŤ VŠETKO.

Remko Brant si pri úteku z vládneho mesta ešte nikdy nebol tak istý, že koná správne. Byť suverénnym je však ľahké, keď človek nemá čo stratiť. Teraz, keď sa z Remka stal manžel Carrington Haleovej, otec a taktický vodca prorokov, riskuje všetko.
Remkov tím čelí počas riskantných záchranných misií vnútri hradieb mesta čoraz väčším nástrahám nepriateľa. Nový prezident Damien Gold vyhlasuje, že mesto otrasené vzburou vovedie do pokojnej a harmonickej budúcnosti. Zdanie však občas klame. Gold vie, že ak má dosiahnuť svoj nebezpečný cieľ, nestačí zatýkať rebelov – musí zničiť nádej, ktorú predstavujú… a to zvnútra.
V tábore prorokov vznikajú rozkoly, miestostráž je im v pätách a Remko cíti, že nad udalosťami stráca kontrolu. Na to, aby ochránil svojich milovaných, musí pokoriť svoj strach a premôcť Golda(zdroj)

Za mohutnými múrmi mesta uprostred pustatiny číha zlo, ktorého sila každým dňom vzrastá. No v týchto nepokojných časoch nejde o jediného nepriateľa, ktorému musia hlavní hrdinovia čeliť. Niečo rovnako nebezpečné na nich útočí aj mimo mestských tieňov. 
Mocný protivník využívajúci krehkosť mysle, ktorú dokáže ovládať natoľko, že svoju obeť zotročí a premení na pešiaka svojej armády. 
Démon menom strach. 
Prikráda sa ticho ako zlodej, no neprichádza kradnúť. Pomaly a obozretne využíva svoj jed, aby ním otrávil všetky myšlienky, ktoré sa k nemu priblížia. A zatiaľ, čo v prvej časti vyčíňal pomätený vrah, kde boli ohrozené najmä robotnice, v tomto prípade sa všetko mení. V nebezpečenstve sú úplne všetci, bez rozdielu.
Strach neobchádza ani jednu z postáv. Vkráda sa do sŕdc bojazlivých, rovnako ako do tých, ktorí pôsobia mocne, desivo a kruto. Lebo práve strach je tým, kto rozhoduje ako budú konať. Preto je táto séria osobitá. Nezameriava sa len na jednu stranu, ale spoznávame aj zákutia temna, z čoho naskakuje husia koža. 
Sériu Prorok by som zaradila medzi vyspelú young adult, v ktorej sa rozoberajú problémy veľkých rozmerov a kde vás psychológia postáv oberie o reč. Pôsobia reálne, desivo skutočne, a ich správanie je logickou odpoveď ich činov a pocitov. A ak mám byť úprimná, to sa v tomto žánri nevidí až tak často.
„Vedec tvrdil, že mozog je miestom, ktoré ovláda celú ľudskú existenciu. Pochopiť ho znamenalo naučiť sa ovládať samého seba a v konečnom dôsledku aj iných.“ (Rachelle Dekkerová, Povolanie)
Rachelle je skvostná autorka, ktorá aj navzdory tomu, že jej tvorba je kresťanského charakteru, čo by nemuselo lahodiť každému, keďže odpovede sú ukryté v samotnom Bohu a jeho hľadaní, dokáže príjemne prekvapiť oveľa širšie publikum.
Myslím, že sa budem opakovať, pretože som niečo podobné písala aj pri prvom diele, ale ak budete čítať bez predsudkov, budete schopný nahliadnuť medzi riadky, ktoré ukrývajú silné myšlienky (odhliadnuc od, niekoľkých‚ extrémnych‘ názorov). Ukazujú obrovskú hĺbku oboch diel a verím, že tretia, záverečná časť, len opätovne potvrdí kvality spisovateľky, ktorá oplýva nepopierateľným talentom. 
„Neboj sa; je tu náš Otec. Môžeš mu dôverovať, ak chceš skočiť. Nikdy ma nenechal spadnúť,“ (Rachelle Dekkerová, Povolanie)
Musím sa však priznať, že aj keď príbeh, charaktery postáv a zápletka sú prepracované skvelo, predsa len sa vyskytli chybičky, ktoré mi bránili vychutnať si druhý diel naplno. V porovnaní s prvým som postrehla viac logických a technických nezrovnalostí a najmä vzťah medzi Remkom a Carrington pôsobil chladne. Oceňujem, že sa v príbehu nevyskytla žiadna love story, ktorá by všetko iba spomaľovala a pôsobila vynútene, no spoznať väčšmi aspoň vzťah hlavných hrdinov by bolo príjemné. Ale, ako som spomínala, boli to len chybičky. Napriek tomu ostal celkový dojem takmer rovnako kladný, ako to bolo v predchádzajúcej časti.
„Teraz mu však mohol venovať pozornosť. Hlasu, ktorý mu povedal, aby si udržal vieru, aby veril vo svoje povolanie. Hlasu, ktorý mu povedal, aby dôveroval a zriekol sa strachu. Hlasu, ktorý sa mu usiloval pripomenúť to, kým je, akoby o ňom vedel viac, než Remko sám.“ (Rachelle Dekkerová, Povolanie)
Rachelle Dekkerová opäť dokázala stvoriť pútavé a nezabudnuteľné univerzálne čítanie. Ponúka všetko, čo by kvalitná kniha mala mať a dokáže zaujať obrovskú škálu čitateľov. Chyby sa nájdu, nepopieram. Možno vás nezaujme autorkin svet, jeho problematika, postavy, či prítomnosť Najvyššieho. Ale aj tak cítim, že práve Prorok je jednou z najsľubnejších sérií, ktoré boli na Slovensku preložené a vďaka svojim posolstvám rozširuje pohľad na život. A možno i vďaka týmto dielam zistíte, kým skutočne ste a spoznáte tak svoje povolanie...
Zaujal vás titul Povolanie? Ďalšie young adult romány nájdete na stránke i527.net. Druhú časť zo série Prorok si môžete zakúpiť tu: i527.net, Martinus.sk alebo Kumran.sk.
─────────────────────
Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net, že mi knihu venovalo na recenziu♥.
─────────────────────
Moje hodnotene: 4,5/5
Vydavateľstvo: i527.net (2017)
Originálny názov: The Calling
Preklad: Mgr. Zuzana Vengliková
Goodreads: 4,13 (94%)
Jazyk: slovenský
Počet strán: 312
Séria: Prorok
Diel: druhý
Väzba: tvrdá

6 komentárov:

 1. Tahle kniha vypadá úžasně! Rozhodně se po ní mrknu:). Díky moc za tip!
  Windy pink style

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ona aj úžasná je, rovnako ako aj prvý diel!♥^.^♥ Som veľmi rada, že zaujala a dúfam, že ak sa k tebe raz dostane, tak si ťa získa...maj sa krásne ;)

   Odstrániť
 2. Priznávam, že som recenziu preletela iba tak očkom a prečítala iba tie časti z nej, o ktorých som si bola istá, že neobsahujú žiaden spoiler -keďže ja som sa ku knihám ešte stále nedostala-, no aj napriek tomu si ma tou troškou slov dokázala namotať a ja sa do tejto série už naozaj pustím! Veď si už od začiatku roka predsa sľubujem, že mi táto kresťanská dystópia jednoducho len tak neutečie pomedzi prsty. A navyše keď na ňu počuť len samé dobré ohlasy.♥:) Teším sa.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ty si taká zlatá♥ Veľmi sa teším, že ťa aj to málinko, ktoré si očkom vyčítala, zaujalo :D A určite ti nesmie ujsť - je to nádherná séria a ja som z nej vskutku očarená ^.^ Tak teda, prajem príjemné čítanie a som veľmi zvedavá na tvoje dojmy ;)

   Odstrániť
 3. Tiež som tento článok len prebehla... v snahe nezavadiť o spojler ;-)
  Prvý diel mám už prečítaný a stále váham, či si zaobstarať aj ďalšie časti. Musím priznať, že ma autorkin štýl (alebo téma, či myšlienka?) v niečom rušili. Ale som zvedavá, ako sa bude príbeh ďalej vyvíjať. Asi sa po knihe poobzerám v knižniciach, nech nemusím investovať do niečoho, čo neviem, či sa mi bude páčiť.
  (Toto je dvojka? Či už posledná časť trilógie?)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Musím priznať, že aj mňa obe časti v čomsi rušili, ale dvojka bola na tom horšie - asi mi trocha vadil taký nádych fanatizmu viery, či sekty. Nechcem, aby to vyznelo zle, ale v tomto smere som sa trocha aj mračila :/ Ale inak je táto časť po príbehovej stránke skvelá a k tomu má úžasné zvraty.
   Toto je druhá časť, trojka by mala byť toto leto, už sa neviem dočkať! A aj ja radšej siahnem po knihe, o ktorej nie som veľmi presvedčená, radšej z knižnice, tak nič nestratím. Každopádne, ak sa k tebe kniha dostane, tak prajem príjemné čítanie a dúfam, že sa ti zapáči tak, že siahneš aj po tretej, záverečnej časti...maj sa krásne!♥

   Odstrániť