16. apríla 2017

Vyvolenie/Rachelle Dekkerová

Originálny názov: The Choosing
Goodreads: 4,05 (93%)
Diel: prvý
 Počet strán: 320
Jazyk: slovenský
Väzba: tvrdá
Vydavateľstvo: i527.net (2017)

Anotácia
2016 Prvá cena Christie Award v kategórii Young Adult
2016 Finalista Christy Award, kategória debutový román

Ako všetci obyvatelia mesta, aj Carrington Haleová si uvedomuje význam tohto dňa. Neočakáva však, že okamih, na ktorý sa pripravovala celý život – jej obrad vyvolenia – skončí katastrofou. Do smrti má žiť odtrhnutá od rodiny ako robotnica, najnižšia zložka spoločnosti. Vie, že jej povinnosťou je riadiť sa zákonmi vlády. Len čo Carrington začne žiť svoju nočnú moru, jej vierou v systém otrasie pomaly sa šíriaca vzbura, ktorej myšlienky popierajú všetko, čo ju dovtedy učili. Celkom nečakane dostáva možnosť žiť život, o akom vždy snívala; nedokáže sa však zbaviť pocitu, že možno ide iba o ilúziu. Kým v meste vyčíňa vrah, ktorého obeťami sú robotnice, a korupcia zasahuje na najvyššie miesta vo vláde, Carrington musí odhaliť pravdu skôr, než ju zničí. (zdroj)
...táto kniha je jedným slovom úchvatná...
Aneta Langerová vo svojej skladbe Dívka, ktorú mám nesmierne rada, spieva:

Ach, dívko ztepilá, proč máš ruce v klín
A celé dny objímáš svůj věrný stín
Lidé si šeptají, že prý jsi jiná
Ale já nevěřím tomu, kdo nad tebou ruce spíná... 

Zámerne spomínam túto časť piesne, pretože krásne vyjadruje myšlienku, ktorú má spoločnú so skvostným debutovým románom od Rachelle Dekkerovej, Vyvolenie. Je to príbeh vsadený do budúcnosti, v ktorej sa svet zmenil v jednu veľkú náboženskú sektu a z obrazu toho, ako sa ľudia slepo pridŕžajú „božích“ pravidiel behá po chrbte mráz. Je to svet, v ktorom ženy nemajú právo rozhodovať za seba a ich jedinou úlohou je, aby sa pripravili na obrad vyvolenia, v ktorom si ich má vybrať, vyvoliť, ich budúci manžel, čo im umožní stať sa manželkami, matkami a osobami riadiacimi sa normami sveta. Ale ak si ich nik nevyvolí, skončia ako robotnice. Stanú sa tak úplnou spodinou ľudstva, nulami, ktoré už nikdy neuvidia svoju rodinu a nepocítia, aké je to byť milovaná. Vraj to tak chce Boh, ich úlohou je slúžiť v prospech ľudstva a podriadiť sa týmto pravidlám. A hlavná hrdinka, Carrington, sa jednou z týchto robotníc stane. Stane sa nikým. No čo ak je všetko inak? Veď každá minca má dve strany, o čom sa presvedčí aj samotná Carrington. No toto zistenie je pre niekoho, kto bol vychovávaný v úplne iných hodnotách desivé a uveriť tomu je až príliš ťažké. Čo je lož a čo skutočná pravda? Kto je tým skutočným vlkom v ovčom rúne?
„Dievčatá, viete, kto to je?“ pýta sa pán Holden.
Čiernooké dievčatá sa obrátia k nej a celá trieda jednohlasne odpovedá: „To je nikto.“ (str.43)
Je veľmi smutné, keď si uvedomíme, koľko ľudí zviera svoj vlastný tmavý tieň nakŕmený lžami tohto sveta. Sveta, ktorý ľudí škatuľkuje podľa výzoru, správania, dosiahnutých úspechov. Ty si krásny, ty škaredý. Ty múdry a ty hlúpy. Ty výnimočný a ty len obyčajný pešiak. Vždy to tak bolo a myslím, že aj bude. A tak mnohí z tých, ktorým tento tieň bráni vidieť to, kým naozaj sú, uveria všetkému, čo sa o nich šepká a vzdajú sa viery v samých seba. Stanú sa otrokmi vlastnej mysle a nikdy neobjavia pravdu, že sú nádherní práve preto akí v skutočnosti sú. Že sú milovaní, slobodní, výnimoční a najmä vyvolení.
„Matka si spočiatku robila starosti,“ vysvetľovala Larkin počas raňajok. „Tvrdila, že s mojím mozgom nie je čosi v poriadku a snažila sa otca presvedčiť, že moje správanie nie je normálne. Aj ja som jej uverila. Presvedčila ma, že som chorá, narušená.“
Odmlčala sa, akoby ju matkine slová ešte stále pichali pri srdci.
„Snažila som sa, chápeš? Naozaj. Chcela som byť taká, ako to rodičia očakávali – pôvabná, zdvorilá, dôstojná. Vieš, že to nám spoločnosť nahovára: že nás nemožno milovať, pokiaľ dokonale nezapadneme do určitej škatuľky.“ (str.86)
Veľmi dobre viem, aké to je byť otrokom vlastného tieňa. Ten môj čičíkam už roky a i keď ma krásne povzbudivé slová od mojich blízkych dokážu zahriať pri srdci, netrvá to dlho. Často mi hovoria, že nie som až taká tichá, hanblivá a už vôbec nie hlúpa či nešikovná. Nachvíľu ma síce upokoja, no len čo začínam tým slovám dôverovať viac ako by sa môjmu tieňu páčilo, ihneď zasiahne. Prekryje ten malý záblesk svetla, len aby som ostala uväznená v tme. Jednoducho, nízka sebadôvera a klamstvá kradnú človeku zmysel života a dokonca aj vlastnú identitu. Získavajú falošnú, tú ktorú im priradil svet a tým pádom sa vzdajú nádeje, že by sa to mohlo zmeniť. Veľmi dobre to poznám. Často sa cítim ako zbabelec, ktorý sa bojí žiť a bojovať proti tejto temnote. A najsmutnejšie je, že by som jej podľahla úplne, ale našťastie je niekto, kto sa nás nikdy nevzdá. Nevzdá sa mňa, nevzdá sa ani teba. A nevzdá sa ani hlavnej postavy tejto knihy, Carrington. Bude bojovať až do konca, len aby sme konečne začuli, akí sme nie len pre Neho, ale aj pre tento svet dôležití.
„Takže zmysel jeho existencie dáva to, že si ho niekto odtrhol. Nebol azda pekný ešte skôr, než si ho to dievčatko odtrhlo?“
„Nuž, áno, bol.“
Čudák sa usmial a zachichotal. „Presne tak. Vždy bol krásny, dokonca aj ako semienko, pretože dokázal neuveriteľnú vec!“ Zatočil ním vo vzduchu, akoby bol čarovný a Carrington nemohla potlačiť úsmev.
„Čo?“ spýtala sa so smiechom, ktorý ju na nej samej prekvapil.
„Vyrástol.“
Mužove oči sa znovu dotkli jej srdca a zaplavil ju zvláštny pocit.
„Verím, že kvet neexistuje na to, aby bol pekný, ale aby rástol. Mnohé semienka v zemi sa scvrkli, ale toto vyrástlo. Už v tej chvíli bol kvietok vyvolený a krásny.“ (str.107)
Vyvolenie je kresťanská dystopia, no verte mi, že dokáže konkurovať hocakej dystopickej knihe. Je neobyčajná, originálna a veľmi pútavá. Okrem začlenenia sveta do náboženskej sekty, kde je meno Boha zneužité ako prostriedok k poslušnosti a kde pod rúškom klamlivo vyzerajúcej dokonalosti a systematickosti hnije odporná neprávosť a nespravodlivosť, sa tomuto dielu dostalo aj kriminálneho podtónu. V úzadí vyčíňa sériový vrah, ktorý krutým spôsobom pripravuje o život práve robotnice. Bola som naozaj prekvapená, že spisovateľka priniesla do príbehu aj takýto zaujímavý zvrat, ktorý ponúka pohľad na ďalší desivý fakt náboženského fanatizmu. Táto kniha je skrátka jedným slovom úchvatná.
„Necítiš to? Netrhá ti to srdce? Azda nepočuješ výkrik svojho vnútra, že život predsa nemôže byť takýto? (str.137)
Ale najväčšmi sa mi aj tak páčilo, ako autorka pri písaní príbehu ukryla medzi riadkami hlboké myšlienky, nad ktorými budem určite ešte dlho premýšľať. Táto kniha svojimi hodnotami poukazuje na to, akí sme hodnotní aj my sami. A ukazuje aj pravého Boha, toho, ktorý netrestá, neposudzuje a nezavrhuje svoje ovečky len podľa nezmyselných ľudských pravidiel. 
„Existuješ vôbec? Alebo si iba výplodom našej predstavivosti?“ (str.235)
Viem, že veľa ľudí nechce mať s Bohom, aj napriek tomu, že v neho veria, nič spoločné. Ten Boh, ktorý nepočúva, ktorý nevidí krivdy, ktorý na nás zvysoka kašle. Ten, ktorý ťa uvrhne do pekla za všetko zlé, čo spáchaš, ten ktorému aj tak na nás nezáleží. Áno, viem, táto mienka je, existuje, a viem aj, že už len slovo Boh niekoho irituje. Chápem to, naozaj. Aj ja som si to myslela, verila všetkému možnému a hnevala sa na Najvyššieho. Avšak, keď si tak uvážite, to práve ľudia spravili z Boha, ako som písala raz v jednej recenzii (TU), akéhosi strašiaka a niekoho s kamennou tvárou. Ale boli by sme naozaj prekvapení, aký je úžasný, milujúci, obetavý a veselý. Nech si teraz o mne myslí, kto chce, čo chce, ja viem, že taký je a viem i to, že niekto, kto ma utkal v živote mojej matky (Ž 139, 13) je ten, kto ma tu chcel, kto si ma vyvolil a preňho som výnimočná. To on bojuje za nás a proti tým tmavým tieňom, aby sme začuli jeho slová plné lásky.
„...necíť sa stratená, dcérka; aj zoči-voči temnote vedz, aká si vzácna.“ (str.196)
Teraz to možno vyznieva, že ja som z nejakej sekty, viem 😂. No neskrývam skutočnosť, že som kresťanom, Božím dieťaťom. Prečo by som mala? Veď veriť v Boha je pre mňa tá najzmysluplnejšia vec a verím tomu, že mu záleží aj na mne. Na jednoduchom dievčati, ktoré má mnoho chýb a ešte stále sa nechce úplne vzdať tej temnoty, ktorá ho skľučuje. No vďaka tejto krásnej knihe verím i v to, že ju raz porazím.
„Nie som si istá, či teraz viem, kým som.“ (str.150)
Vyvolenie je jednou z najkrajších young adult kníh, aké som kedy čítala. A aj napriek faktu, že patrí medzi kresťanskú literatúru, viem, že dokáže obohatiť aj tých, ktorí sú s Bohom na tom všelijako alebo v neho skrátka neveria. Totižto, aj keď príbeh rozpráva práve o Božej neutíchajúcej láske, v tejto knihe nájdete mnoho zaujímavých a veľmi inteligentných myšlienok, či otázok o tom, aké by to bolo začať veriť vo svoju hodnotu. Pozrieť sa na svet aj z tej druhej strany mince a skúsiť zistiť, kto je v tomto svete skutočným klamárom. Kto je tým vlkom.
„Túžila byť vtákom, byť slobodnou. Ale toto je reálny život a v tejto realite nemám ani krídla, ani slobodu.“ (str.215)
Rachelle Dekkerová túto knihu venovala svojej sestre a vo venovaní napísala, aby nikdy nezabudla na svoju nádhernú pieseň. Tú pieseň, v ktorej zaznieva, že je krásna, milovaná a vyvolená. Prajem vám, aby ste i vy začuli svoju vlastnú pieseň pravdy, ktorá sa ukrýva niekde vo vašom vnútri. Možno si pomyslíte, že je v srdci, no podľa mňa je potrebné zájsť ešte hlbšie. Na miesto, kde má každý z nás dušu. A verím, že vám k nájdeniu tejto prekrásnej piesne pomôže aj táto nevšedne nádherná kniha s názvom, Vyvolenie...

„Tak dlho som čakal, kým začuješ svoju pieseň.“ (str.286)
Zhrnutie

Vyvolenie je prvou knihou dystopickej série s názvom Prorok. Je jednou z najlepších YA, ktoré som doposiaľ čítala a Rachelle Dekkerová sa pre mňa stala spisovateľkou s veľkým S. Stvorila vskutku nevšedný, neobyčajný a prenádherný príbeh popretkávaný mnohými hlbokými myšlienkami, ktoré pomôžu nejednému z nás zamyslieť sa nad vlastným životom, nad svojou vlastnou hodnotou. Pretože každý jeden z nás je vyvolený už len tým, že sa narodil. Je to však aj príbeh o hľadaní zmyslu života, boji za práva. O mladých ľuďoch, ktorým pravidlá ich sveta nedovoľujú, aby boli milovaní. Je to príbeh aj o Božej láske a jeho neustálom boji za nás, aby sme dokázali nájsť v sebe pieseň pravdy o tom, kým v skutočnosti sme. Aby sme dokázali bojovať s týmto svetom, ktorý často iba klame a oberá ľudí o nádej. No najmä je to príbeh lásky, ktorý len tak ľahko nedostanete z hlavy. A to je dobre, pretože také krásne príbehy, ako napríklad ten,  ktorý vzišiel z pera Rachelle Dekkerovej, by v nás mali ostať navždy. Aby sme nezabudli, že život je krásny a má zmysel...

Moje hodnotenie
Poďakovanie

Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie recenzného výtlačku

Kam ďalej?

Zaujala vás kniha Vyvolenie? Daľšie young adult romány nájdete na stránke i527.net. Prvú časť série Prorok si môžete zakúpiť tu: i527.net, Kumran.sk alebo Martinus.sk.

Bonus: Video ku knihe

18 komentárov:

 1. Konečneee!! Konečne som sa dočkala!! Ani nevieš, ako som sa na Tvoju recenziu tešila. :D Toto nie je len najkrajšia YA kniha,akú som doteraz čítala, ale aj najkrajšia a najúprimnejšia (aj keď si myslím, že recenziu na Selekciu už nič neprekoná :D :D) recenzia, ktorá vyšla z Tvojho pera. Krásna! Úprimná a výstižná! :) Recenzia sa Ti veľmi podarila. :)
  Som veľmi, ale VEĽMI rada, že sa nám obom táto kniha tak páčila. Súhlasím s Tebou so všetkým. Úplne so všetkým. Pre mňa to bolo rovnako nádherné čítanie. Počúvaj, už si začínam myslieť, že máme úplne rovnaký vkus, pretože všetko čo si prečítam po Tebe, všetky knihy čo hodnotíme- obe vystríhame tie isté chyby. :D :D Tak toto je na pobavenie. Už sa teším, čo spoločné nám vydavateľstvo i527.net privedie do cesty. :)
  Prajem Ti krásne Veľkonočné sviatky. Dúfam, že ich prežívaš v zdraví a v pokoji. Maj sa krásne a teším sa na ďalšie články. :)
  PS: Samozrejme, že nedočkavo očakávam nejaké potulky. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, Bleise, ty si taká zlatá♥^.^♥ Obrovitánske ĎAKUJEM❤❤❤ Aj podľa mňa je to asi tá najúprimnejšia recenzia, akú som kedy napísala (ale recenzia na Selekciu tam veru patrí taktiež :D). Ani nevieš, aká som rada tvojmu komentáru, veľmi ma potešil a zahrial pri srdci. Naozaj som sa snažila, aby táto recenzia odrazila moje pocity a som neskutočne šťastná, že sa ti páčila ^.^
   Och, a to je ešte lepšia správa! Aj teba si tak kniha získala♥ Ihneď si idem prečítať tvoju recenziu a som zvedavá aj na fotky, ktoré budeš mať určite geniálne :D
   Inak aj mne sa tak zdá. Obom sa nám páči aj nepáči to isté a to je naozaj sranda :D Tak to mám ďalšiu spriaznenú dušu s rovnakým knižným vkusom❤ Aj ja sa teším na naše ďalšie spoločné čítanie ;)
   Aj Tebe krásnu Veľkú noc a ešte raz veľké ĎAKUJEM❤
   P.S.: Potulky budú, určite...jar si nenechám ujsť :D Maj sa krásne ;))

   Odstrániť
 2. Joj no pekne si to napísala, normálne by som si to aj ja prečítala, aj keď YA už dááávno nie je určená pre mňa :) Som veľmi rada, že sa začala prekladať aj kresťanská YA, to je naozaj výborné. Keď občas vidím, o čom sú tie klasické knihy pre mládež, hlavne tie fantasy - tak to mi už rozum zostáva stáť. Občas mám naozaj pocit, že buď som neuveriteľne staromódna, alebo sa vydavateľ pomýlil a erotickú literatúru hodil do sekcie pre mládež. No čo už...
  A čo to počujem s tým nízkym sebavedomím? Príď na návštevu, ja ti ho zdvihnem jedna radosť :)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Júj, ďakujem krásne Peťa♥^.^♥ Ani ja už nie som cieľovka, no občas po tomto žánri predsa len siahnem, pretože ma niektoré recenzie vážne na knihy tohto žánru navnadia :D Ale Vyvolenie bola aj tak iná YA a niekedy som mala pocit, že to ani young adult nie je...líšila sa od mnohých týchto kníh hlavne tým, že niesla v sebe myšlienky, hodnotné myšlienky, a bola napísaná skutočne na úrovni a dokonca aj premyslená, čo sa týkalo postáv a ich charakterov a celkovo sveta, ktorý sa za zaujímavých okolností ocitol v tej akejsi náboženskej sekte. Naozaj, jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala :)
   A viem kam mieriš. Niekedy sa aj ja tomu čudujem, čo sa v tých YA, či fantasy dočítam. Hm, dnešný svet kladie úplne iné hodnoty, ktoré nepokladám za správne a hodnotné, avšak kto sa ich nepridŕža, tak je pokladaný za toho staromódneho. Takže ak sa cítiš staromódne, tak ja na tom nie som inak :D
   No hej, ja som taká :D Moje sebavedomie je na bode mrazu. Keď píšem, tak sa cítim iná, taká, aká by som chcela byť, avšak v reáli je zo mňa tiché, bojazlivé dievča. Ale snažím sa s tým bojovať, aby som aj ja začula svoju pieseň pravdy :) Maj sa krásne a ešte raz veľká vďaka za tvoj krásny komentár❤❤❤

   Odstrániť
 3. Výborná recenze :) Na nějaký názor na tuto knihu jsem se těšila, protože mě hodně zaujala :) Je vidět, že stojí za přečtení :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujém♥^.^♥ Och, áno, určite stojí za prečítanie! Bola nádherná a naozaj ti ju vrelo odporúčam ;) Ak sa k tebe raz dostane, tak už vopred prajem príjemné čítanie. Maj sa krásne❤

   Odstrániť
 4. Mě tahle kniha zaujala hned v okamžiku, kdy jsem ji u tebe zahlédla na goodreads, ale netušila jsem, že je až takhle dobrá. Abych se přiznala, přitom, co tu recenzi čtu, mi místy naskákala husí kůže. S náboženstvím si moc nezadám, ale ty zmiňované hluboké myšlenky mezi řádky, hledání smyslu života, hodnot... zní to jednoduše skvěle. Navíc mám slabost pro YA s fantasy a scifi nádechem. Ze začátku, jak už jsem koneckonců říkala, mě tam trochu zarazilo to náboženství - zrovna teď čtu Ódinovo dítě, kde se příběh taky hodně ochomýtá kolem víry, boha a vycházejí na povrch všelijaké křivosti a nepravdy, inu, je to zajímavé čtení, ale abych pravdu řekla, strašně vysilující - ale když na to teď tak koukám, v tomhle případě to nejspíš nebude problém. A možné se něco nového naučím :)
  Tuším, že náš český překlad ještě nevyšel, ale doufám, že se ho brzo dočkám a ke knížce se dostanu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je skvelá! :D Ani ja som nečakala, že by ma až tak veľmi oslovila, keďže osobne k YA už nemám veľký vzťah, no táto ma prekvapila v každom ohľade. Charaktery postáv, zaujímavý svet, zápletka...skrátka všetko ^.^
   A to chápem, ale tie myšlienky a posolstvo knihy je naozaj prekrásne a osloví podľa mňa každého :) I keď je pravda, že som mala pocit, že som sa v knihe ocitla z jednej sekty do druhej, ale bolo cítiť, ktorá strana je tou pravou ;) A aj keď je to kresťanská YA, určite má čo ponúknuť všetkým. Ako som spomínala, tá myšlienka je naozaj veľmi zaujímavá a povzbudivá...a ohľadom toho, čo sa týka náboženských vecí, tak to nebolo vôbec silené, len skrátka, ako som písala v recenzii, Boh bol použitý ako akási zbraň k poslušnosti a niektoré postavy v knihe to vzali naozaj fanatickou cestou.
   Dúfam, že sa raz táto kniha dočká aj českého prekladu a hádam, ak sa k nej dostaneš, sa ti bude páčiť :) Veľmi pekne ďakujem za tvoj komentár a maj sa krásne♥

   Odstrániť
 5. Knihu som si minulý týždeň objednala bez toho, aby som si prečítala nejaké hodnotenia a musím priznať, že som mala mierne obavy, či som urobila správne. Ale po Tvojej recenzí som si istá, že sa mi bude páčiť :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, v to dúfam ^.^ Mňa naozaj prekvapila a úplne nadchla :D Som zvedavá na tvoj názor na ňu ;) Maj sa krásne a veľmi pekne ďakujem za komentár♥

   Odstrániť
 6. MONYYYYYYYYY ♥ Tak už pri rozkliknutí článku som mala akýsi vnútorný pocit, že kniha sa mi bude páčiť ale toto som naozaj nečakala ! Absolútne parádna recenzia, hneď som dostala chuť si knihu prečítať a ver mi, že keby som si práve neobjednala 2, na ktorých čítanie asi aj tak nebudem mať čas, určite by som siahla po Vyvolení :)) Pekné myšlienky hovoríš? Sem s nimi ♥♥♥ Dúfam, že sa ku knihe čo najskôr dostanem :)
  Maj sa krásne♥♥♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ďakujem krásne Andy♥^.^♥ Och, a som si istá, žeby sa ti kniha naozaj páčila❤ Dúfam, že sa čoskoro k tebe dostane, stojí za prečítanie. Bola naozaj prekrásne :) A keďže viem, že máš rada citáty z kníh a zaujímavé myšlienky, táto by ti ich ponúkla neskutočne veľa...veď som si ledva vybrala len pár do recenzie, inak som mala popísanú celú stranu odkazujúcu na stránky knihy, kde ma zaujali autorkine slová :D
   Aj ty sa maj krásne a ďakujem veľmi pekne za komentár❤

   Odstrániť
 7. Řekla jsem si, že už nebudu číst YA knihy, ale tahle vypadá tak dospěle! Myslím tím, tvoje recenze mi zde ppopisuje úžasnou knihu, kterou bych si i přečetla :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne to je to správne slovo...táto YA je úplne iná, pretože celý príbeh vyznieva tak inteligentne a dospelo. A naozaj som občas rozmýšľala nad tým, či je to skutočne YA :D Má krásne myšlienky a naozaj sa líši od týchto žánroch v mnohých veciach ;) Ak sa raz k tebe dostane, prajem už vopred príjemné čítanie a dúfam, že sa ti zapáči ^.^
   Ďakujem veľmi pekne za tvoj komentár a maj sa krásne❤

   Odstrániť
 8. Veľmi pekná recenzia. Na knihu som zatiaľ nečítala veľa názorov, videla som len zopár na GR, ale tie boli skôr negatívne, takže čítanie som odkladala. Nečakala som, že slovenských blogerov táto knižka tak osloví. Teraz som ešte zvedavejšia. Námet vyzerá byť fakt originálny.
  Inak tvoja prvá fotka knižky je krásna!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to naozaj krásne kniha ^.^ Aj keď v nej možno postrehnúť námety z iných dystopií (ale kde nie, všakže :D), aj tak oplýva originalitou a akýmsi zvláštnym čarom ;) A možno ich nezaujalo práve to, že je to kresťanská YA, avšak, aj tak si myslím, že mnohým má čo ponúknuť. Mne sa na nej páčilo aj to, ako som písala vyššie, že nepôsobila veľmi ako YA a medzi riadkami skrývala mnoho prekrásnych myšlienok. Každému sadne niečo iné, no táto kniha mi sadla prekvapivo až priveľmi dobre, čomu sa sama čudujem, pretože som nečakala až toľko kladných pocitov od tejto knihy :D A tak mám novú obľúbenú knihu♥
   Júj, a ďakujem krásne Majka♥^.^♥ Aj za pochvalu recenzie aj fotky❤❤❤ Prajem ti krásny zvyšok dňa ;))

   Odstrániť
 9. Tak to je hodně zajímavá kniha! Zatím jsem nikde neviděla knihu s tématikou o náboženství. Mě tyhle sekty docela trochu přitahují :D Neříkám, že bych tohle chtěla zažít ale je to hodně zajímavé. Doufám, že bude v českém jazyce abych si jí mohla přečíst :)
  Měj se krásně!
  All about Candys life

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa knihy s témou sekty desia. Tá predstava ako ľudí ovládajú a...jednoducho hrôza. No táto kniha bola naozaj skvelá po všetkých stránkach, hádam sa dočká aj českého prekladu :)) Aj ty sa maj krásne♥

   Odstrániť