27. novembra 2016

Maturita z lásky/Marián Kuffa

Originálny názov: Maturita z lásky (alebo Za nesmrteľnú dušu znesiem všetky kopance)
 Počet strán: 96
Jazyk: slovenský
Väzba: brožovaná
Vydavateľstvo: Kumran (2016)
Anotácia
Farár Marián Kuffa najradšej hovorí o Božom milosrdenstve. Tvrdí, že ho nemá načítané z kníh, ale zo života a vedel by o ňom rozprávať hodiny. Mnohé spovede po rokoch či rozhrešenia minúty alebo hodiny pred smrťou sú toho dôkazom. Božie milosrdenstvo, spoveď či Matka Božia sú piliere druhého vydania príbehov žakovského farára v knižke Maturita z lásky.
Celý náš život je maturita. Maturita z lásky. Existujú len dve známky: zmaturoval a nezmaturoval. A existuje len jeden predmet: láska. Dal by Pán Boh, aby som čo najlepšie zmaturoval. Najdôležitejší nie je výsledok, ale zápas. Hodnotí sa láska a snaha.
Túto knihu ilustrovali väzni z leopoldovskej väznice, ľudia bez domova z Nocľahárne sv. Vincenta de Paul, deti z detského domova v Trenčíne-Zlatovciach a nevyliečiteľná pacientka z hospicu v Trenčíne. (zdroj)
...keď je niečo neobyčajne krásne, ťažko nájsť slová,ktoré by dokázali vystihnúť podstatu daného diela...
Recenzia na útlu knižočku sa mi píše ťažko, pretože neviem nájsť tie správne slová, ktoré by si skutočne zaslúžila. Áno, môžem napísať, že sa čítala jedna báseň, a že bola vyrozprávaná na jednej strane vtipne, no na druhej i smutne, avšak stále prekrásneMohla by som sa taktiež zmieniť o tom, ako sa niektoré príbehy dotkli mojej duše, ale aj prehovorili k môjmu svedomiu a že sa v týchto príbehoch môže nájsť ktokoľvek z nás, hoc z malej časti. A mohla by som záverom spomenúť, že som sa počas čítania neustále usmievala, aj keď ma občas v očiach zaštípali slzy a to nielen od ľútosti, ale i šťastia. Áno, to všetko som mala v pláne, pretože je to pravda, no podľa mňa to ani zďaleka nestačí.
“To najkrajšie, o čom sa presviedčam, je, že Boh sa nás nikdy nevzdá. Ak Boh pri tebe nestojí, nie je to preto, že ťa opustil. Ty si opustil jeho a vzdialil si sa od neho.” (str.24)

Keď je niečo neobyčajne krásne, ťažko nájsť slová, ktoré by dokázali vystihnúť podstatu daného diela. Marián Kuffa je totižto úžasným, charizmatickým človekom, ktorého veľmi obdivujem za všetko, čo pre druhých robí a jeho osoba by mohla ísť nejednému z nás príkladom. Vždy sa mi páčilo, ako vie do svojich príbehov, ktorých bol svedkom alebo samotnou súčasťou, vtiahnuť poslucháča každého veku, ktorý mu načúva s očami a možno aj ústami dokorán. Niet sa čomu diviť, keďže je skvelým a vtipným rozprávačom, s darom vniesť do neveselých, ťaživých chvíľ humor a odľahčiť tak tému.

“Mal som veľmi rád Pannu Máriu. Keby ste k nám prišli, keď som dospieval, nad mojou posteľou bola v strede Panna Mária. Z pravej strany Winnetou na koni, z ľavej strany karatista Bruce Lee, zhora horolezec Reinhold Messner, ktorý sám preliezol štrnásť osem tisícoviek. A potom kone, pušky, medvede. Všetko okolo, ale Panna Mária v strede.” (str.69)

Pre mňa bolo čítanie tejto knižočky zážitkom, no mrzí ma, že príbehov v sebe neukrývala viac. I keď som už niektoré poznala, ani trochu mi to nevadilo, pretože by som ich mohla čítať od rána do večera a vždy v nich nájsť niečo nové. Sú veľkým povzbudením do života, dôkazom toho, ako nás Boh miluje a Panna Mária za nás neustále bojuje. A príkladom toho, ako zmaturovať z toho najdôležitejšieho celoživotného predmetu, z lásky. 

“Ak odmietneš lásku, vyberáš si nelásku. To je peklo a peklo môže začať už tu na zemi, ak nemáme nádej. Boh vždy hrá za teba do poslednej chvíle, neurazí sa, keď odmietneš, stále ti dáva nové ponuky.” (str.24) 

Ako som písala, ťažko sa mi píše recenzia, lebo všetko, čo napíšem ani zďaleka nevystihne toto dielo a hlavne nie tohto sympatického farára zo Žakoviec. Ale jedno viem na sto percent. Ak po knižke niekedy siahnete, nebudete nikdy ľutovať a pravdepodobne si taktiež budete priať ešte viac príbehov a dúfať, že raz vyjde aj jeho tretia publikácia. 

“My kresťania by sme mali pristupovať k sviatostiam a k prijímaniu s nádejou, nie povýšenecky. Nemáme istotu, ale máme nádej. Nádej ťa privedie k pokore, istota ťa privedie k pýche. Na prijímanie nechodíme preto, lebo si to zaslúžime, ale preto, že je to potrebné. Potrebujeme to. Bez Ježiša nemôžeme ani krôčik.” (str.21)

Moje hodnotenie
Poďakovanie
Recenzia písaná pre Dobré čítanie, ktorú nájdete TU a týmto im veľmi pekne ďakujem za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžete zakúpiť TU.
...

4 komentáre:

 1. O tomto úžasnom človeku som už počula. Je neskutočné, čo dokáže pre druhých spraviť. :) Má môj veľký obdiv. Určite musí byť kniha od neho rovnako poučná ako jeho kázne. Mne sa už tiež parkrát stalo, že niečo bolo také úžasné, že som so seba nemohla dostať zmysluplnú vetu. No táto tvoja recenzia sa veľmi vydarila. ♥ :) Nemaj obavy, podarilo sa ti opísať podstatu diela.
  Poznáš Nicka Vujicica? Príde mi ako podobný typ človeka, akým je Marián Kuffa. Len ma trochu silnejší príbeh. Vždy keď ho počúvam, mám v očiach slzy. V jednom videu rozprával, že za ním prišlo dieťa a spýtalo sa ho, čo sa mu stalo. A on odpovedal: "Cigarety." To dieťa má veľké šťastie, pretože mu možno Nick zachránil život, keďže teraz si už cigaretu určite nezapáli. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. U nás v rodine máme Kuffu veľmi radi a je to taký správny farár, ktorý povie to, čo má na jazyku a je jednoducho úžasný. Jeho príbehu sú vtipné, smutné, na zamyslenie a nečudujem sa, že jeho kázne vyhľadáva mnoho ľudí...len ma hnevá, no najmä trápi, keď sa stretám so zlými, urážlivými až osočujúcimi názormi na tohto kňaza pretože si to naozaj nezaslúži. Ľudia jednoducho vedia poriadne ublížiť :( A ďakujem, som veľmi rada, že sa recenzia páčila♥♥♥
   Áno, poznám, vďaka krátkemu filmu Butterfly Circus...veľmi inšpiratívne a taktiež obdivujem tohto človeka...kiežby bolo takýchto skvelých ľudí na svete viac ;))

   Odstrániť
 2. Juuuj mám zimomriavky.♥ Čo k tomu dodať...Pre mňa bolo zážitkom čítať túto recenziu. Knihu si opísala bravúrne a tak ako spomínala už Julka nado mnou, vôbec sa nemusíš obávať toho, že nesplnila účel. Z Tvojich slov priam srší láska, obdiv a pokora, vďaka ktorým toho človeka obdivujem a uznávam a pritom o ňom neviem vôbec nič - a ani nemusím, pretože Ti jednoducho verím.:) Naozaj krásne si to opísala Mony, kniha sa radí na môj Wishlist okamžite.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne♥^.^♥ Kuffa je úžasný, musíš ho spoznať! Ako som písala aj Julke, je to skrátka ten správny farár a naozaj obdivuhodný človek :)) Dúfam, že sa raz ku knižočke dostaneš alebo postačí si vypočuť aspoň jednu jeho kázeň a uvidíš, aký je skvelý, milý, pokorný, no najmä vtipný :D

   Odstrániť